concrete5 - en to cs_CZ translation catalogue (4562 entries)

[ctx: TemplateFileName]
en: Parallax
cs_CZ: Paralaxa

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags Set Default
cs_CZ: Značky byly nastaveny na výchozí

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags
cs_CZ: Značky

[ctx: TemplateFileName]
en: Flat Filter
cs_CZ: Plochý filtr

[ctx: TemplateFileName]
en: Tag Cloud
cs_CZ: Mrak tagů

[ctx: TemplateFileName]
en: Hover Description
cs_CZ: Popis při najetí myší

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail Grid
cs_CZ: Mřížka náhledů

[ctx: TemplateFileName]
en: Archive
cs_CZ: Archiv

[ctx: TemplateFileName]
en: Byline
cs_CZ: Podtitulek

[ctx: TemplateFileName]
en: Date Time
cs_CZ: Datum a čas

[ctx: TemplateFileName]
en: Responsive Header Navigation
cs_CZ: Responzivní navigace v záhlaví

[ctx: TemplateFileName]
en: Breadcrumb
cs_CZ: Drobeček

en: Dashboard
cs_CZ: Administrace

en: Sitemap
cs_CZ: Mapa webu

en: Whole world at a glance.
cs_CZ: Přehled všech stránek

en: Full Sitemap
cs_CZ: Úplná mapa webu

en: Flat View
cs_CZ: Ploché zobrazení

en: Page Search
cs_CZ: Hledání stránky

en: Files
cs_CZ: Soubory

en: All documents and images.
cs_CZ: Všechny dokumenty a obrázky.

en: File Manager
cs_CZ: Správce souborů

en: Attributes
cs_CZ: Atributy

en: File Sets
cs_CZ: Sady souborů

en: Add File Set
cs_CZ: Přidat sadu souborů

en: Members
cs_CZ: Uživatelé

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
cs_CZ: Přidat a spravovat uživatelské účty a skupiny webu.

en: Search Users
cs_CZ: Hledat uživatele

en: User Groups
cs_CZ: Skupiny uživatelů

en: Add User
cs_CZ: Přidat uživatele

en: Add Group
cs_CZ: Přidat skupinu

en: Move Multiple Groups
cs_CZ: Přesunout více skupin

en: Group Sets
cs_CZ: Sady skupin

en: Community Points
cs_CZ: Komunitní body

en: Assign Points
cs_CZ: Přidělit body

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: View Entries
cs_CZ: Zobrazit záznamy

en: Reports
cs_CZ: Reporty

en: Get data from forms and logs.
cs_CZ: Získat data z formulářů a logů.

en: Form Results
cs_CZ: Výsledky z formulářů

en: Get submission data.
cs_CZ: Získat odeslaná data.

en: Surveys
cs_CZ: Ankety

en: Logs
cs_CZ: Logy

en: Pages & Themes
cs_CZ: Stránky a Motivy

en: Reskin your site.
cs_CZ: Změnit vzhled webu.

en: Themes
cs_CZ: Motivy

en: Inspect
cs_CZ: Prozkoumat

en: Page Types
cs_CZ: Typy stránek

en: Organize Page Type Order
cs_CZ: Uspořádat pořadí typů stránek

en: Add Page Type
cs_CZ: Přidat typ stránky

en: Compose Form
cs_CZ: Vytvořit formulář

en: Defaults and Output
cs_CZ: Výchozí a výstup

en: Page Type Attributes
cs_CZ: Atributy typu stránky

en: Page Type Permissions
cs_CZ: Oprávnění pro typ stránky

en: Page Templates
cs_CZ: Šablony stránky

en: Form factors for pages in your site.
cs_CZ: Faktory formulářů pro stránky vašeho webu.

en: Add Page Template
cs_CZ: Přidat šablonu stránky

en: Add page templates to your site.
cs_CZ: Přidat šabliny stránek na váš web.

en: Single Pages
cs_CZ: Samostatné stránky

en: RSS Feeds
cs_CZ: RSS kanály

en: Conversations
cs_CZ: Konverzace

en: Messages
cs_CZ: Zprávy

en: Stacks & Blocks
cs_CZ: Zásobníky a bloky

en: Manage sitewide content and administer block types.
cs_CZ: Správa globálního obsahu webu a typů bloků.

en: Stacks & Global Areas
cs_CZ: Zásobníky a globální oblasti

en: Share content across your site.
cs_CZ: Sdílet obsah v rámci celého webu.

en: stacks, global areas, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
cs_CZ: zásobníky, globální oblasti, znovupoužitelný obsah, zápisník, kopírovat, vložit, vložit blok, kopírovat block, název webu, logo

en: Block & Stack Permissions
cs_CZ: Oprávnění bloků a zásobníků

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
cs_CZ: Nastavit, kdo může přidávat bloky a zásobníky na vašem webu.

en: Stack List
cs_CZ: Stohovatelný Seznam

en: Block Types
cs_CZ: Typy bloků

en: Manage the installed block types in your site.
cs_CZ: Správa nainstalovaných typů bloků na vašem webu.

en: Extend concrete5
cs_CZ: Rozšíření Concrete5

en: Add Functionality
cs_CZ: Přidat funkce

en: Install add-ons & themes.
cs_CZ: Instalace doplňků a motivů.

en: Update Add-Ons
cs_CZ: Aktualizovat doplňky

en: Update your installed packages.
cs_CZ: Aktualizujte nainstalované balíčky.

en: Connect to the Community
cs_CZ: Připojit se ke komunitě

en: Connect to the concrete5 community.
cs_CZ: Připojte se k Concrete5 komunitě.

en: Get More Themes
cs_CZ: Získat další motivy

en: Download themes from concrete5.org.
cs_CZ: Stahovat motivy z concrete5.org.

en: Get More Add-Ons
cs_CZ: Získat další doplňky

en: Download add-ons from concrete5.org.
cs_CZ: Stáhněte si doplňky z concrete5.org.

en: System & Settings
cs_CZ: Systém a nastavení

en: Secure and setup your site.
cs_CZ: Zabezpečení a nastavení vašeho webu.

en: Basics
cs_CZ: Základní

en: Basic information about your website.
cs_CZ: Základní informace o vašem webu.

en: Name & Attributes
cs_CZ: Názvy a atributy

en: Accessibility
cs_CZ: Usnadnění

en: Social Links
cs_CZ: Odkazy

en: Bookmark Icons
cs_CZ: Ikony pro záložky

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
cs_CZ: Ikona pro záložky a nastavení ikony mobilní domovské stránky.

en: Rich Text Editor
cs_CZ: WYSIWYG editor

en: Languages
cs_CZ: Jazyky

en: Time Zone
cs_CZ: Časové pásmo

en: Custom Attributes
cs_CZ: Uživatelské atributy

en: site attributes
cs_CZ: atributy webu

en: Data Objects
cs_CZ: Datové objekty

en: Associations
cs_CZ: Asociace

en: Forms
cs_CZ: Formuláře

en: Customize Search
cs_CZ: Upravit hledání

en: Multilingual
cs_CZ: Vícejazyčné

en: Run your site in multiple languages.
cs_CZ: Spravujte stránku ve více jazycích

en: Multilingual Setup
cs_CZ: Vícejazyčné nastavení

en: Copy Languages
cs_CZ: Kopírování jazyků

en: Page Report
cs_CZ: Přehled stránek

en: Translate Site Interface
cs_CZ: Překlad rozhraní webu

en: SEO & Statistics
cs_CZ: SEO a statistiky

en: Enable pretty URLs and tracking codes.
cs_CZ: Povolit hezká URL a sledovací kódy.

en: URLs and Redirection
cs_CZ: URL a přesměrování

en: Bulk SEO Updater
cs_CZ: Dávková aktualizace SEO

en: Tracking Codes
cs_CZ: Sledovací kód

en: Excluded URL Word List
cs_CZ: Seznam slov vynechávaných v URL

en: Search Index
cs_CZ: Vyhledávací index

en: File Manager Permissions
cs_CZ: Oprávnění Správce souborů

en: Allowed File Types
cs_CZ: Povolené typy souborů

en: Thumbnails
cs_CZ: Náhledy

en: Image Uploading
cs_CZ: Nahrávání obrázků

en: File Storage Locations
cs_CZ: Úložiště souborů

en: Optimization
cs_CZ: Optimalizace

en: Keep your site running well.
cs_CZ: Aby váš web běžel dobře.

en: Cache & Speed Settings
cs_CZ: Cache a rychlostní nastavení

en: Clear Cache
cs_CZ: Vyčistit cache

en: Automated Jobs
cs_CZ: Automatické úlohy

en: Database Query Log
cs_CZ: Zázamy databázových dotazů

en: Permissions & Access
cs_CZ: Oprávnění a přístup

en: Control who sees and edits your site.
cs_CZ: Nastavit oprávnění pro zobrazení a úpravy webu.

en: Site Access
cs_CZ: Přístup na web

en: Task Permissions
cs_CZ: Oprávnění úloh

en: User Permissions
cs_CZ: Oprávnění uživatelů

en: Advanced Permissions
cs_CZ: Pokročilá oprávnění

en: Workflows
cs_CZ: Workflow

en: IP Blacklist
cs_CZ: Seznam zakázaných IP adres

en: Captcha Setup
cs_CZ: Nastavení pro CAPTCHA kód

en: Spam Control
cs_CZ: Kontrola spamu

en: Maintenance Mode
cs_CZ: Režim údržby

en: Login & Registration
cs_CZ: Přihlášení a registrace

en: Change login behaviors and setup public profiles.
cs_CZ: Změna přihlašování a nastavení veřejných profilů.

en: Login Destination
cs_CZ: Cíl přihlášení

en: Public Profiles
cs_CZ: Veřejné profily

en: Public Registration
cs_CZ: Veřejná registrace

en: Authentication Types
cs_CZ: Typy autentifikací

en: Global Password Reset
cs_CZ: Globální reset hesel

en: Signs out all users, resets all passwords and forces users to choose a new one
cs_CZ: Odhlásí všechny uživatele, resetuje všechna hesla a donutí všechny uživatele, aby si zvolili nové heslo

en: Notification Settings
cs_CZ: Nastavení upozornění

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Control how your site send and processes mail.
cs_CZ: Nastavení odesílání a zpracování e-mailů.

en: SMTP Method
cs_CZ: SMTP

en: Test Mail Settings
cs_CZ: Nastavení testovacího mailu

en: test smtp, test mail
cs_CZ: test smtp, test mailu

en: Email Importers
cs_CZ: Import e-mailů

en: Manage your conversations settings
cs_CZ: Upravte nastavení konvezací

en: conversations
cs_CZ: konverzace

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Banned Words
cs_CZ: Zakázaná slova

en: Conversation Permissions
cs_CZ: Oprávnění konverzací

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
cs_CZ: Nastavení atributů pro stránky, uživatele, soubory a další.

en: Sets
cs_CZ: Sady

en: Group attributes into sets for easier organization
cs_CZ: Sdružit atributy do sad pro snazší organizaci

en: Types
cs_CZ: Typy

en: Choose which attribute types are available for different items.
cs_CZ: Vyberte, které typy atributů jsou dostupné pro různé položky.

en: Topics
cs_CZ: Témata

en: Add Topic Tree
cs_CZ: Přidat strom témat

en: Environment
cs_CZ: Prostředí

en: Advanced settings for web developers.
cs_CZ: Pokročilá nastavení pro webové vývojáře.

en: Environment Information
cs_CZ: Informace o prostředí

en: Debug Settings
cs_CZ: Nastavení ladění

en: Logging Settings
cs_CZ: Nastavení přihlašování

en: Proxy Server
cs_CZ: Proxy server

en: Database Entities
cs_CZ: Databázové entity

en: Backup & Restore
cs_CZ: Záloha a obnovení

en: Backup or restore your website.
cs_CZ: Zálohovat nebo obnovit web.

en: Backup Database
cs_CZ: Zálohování databáze

en: Update concrete5
cs_CZ: Aktualizace Concrete5

en: Welcome
cs_CZ: Vítejte

[ctx: AreaName]
en: Main
cs_CZ: Hlavní

en: Stack
cs_CZ: Zásobník

en: Stack Category
cs_CZ: Kategorie zásobníků

en: Desktop
cs_CZ: Pracovní plochu

en: Dashboard Full
cs_CZ: Plná administrace

[ctx: PageTemplateName]
en: Stack
cs_CZ: Zásobník

[ctx: PageTemplateName]
en: Desktop
cs_CZ: Pracovní plocha

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Full
cs_CZ: Plná administrace

en: Waiting for Me
cs_CZ: Čeká na mě

en: Trash
cs_CZ: Koš

en: Login
cs_CZ: Přihlásit

en: Register
cs_CZ: Registrovat

en: My Account
cs_CZ: Můj účet

en: Edit Profile
cs_CZ: Upravit profil

en: Edit your user profile and change password.
cs_CZ: Úprava uživatelského profilu a změna hesla.

en: Profile Picture
cs_CZ: Profilový obrázek

en: Specify a new image attached to posts or edits.
cs_CZ: Zadejte nový obrázek připojovaný k příspěvkům nebo úpravám.

en: Private Messages
cs_CZ: Soukromé zprávy

en: Inbox for site-specific messages.
cs_CZ: Schránka pro zprávy týkající se webu.

en: Page Forbidden
cs_CZ: Stránka není dostupná

en: Download File
cs_CZ: Stáhnout soubor

en: Drafts
cs_CZ: Koncepty

en: Stacks
cs_CZ: Zásobníky

en: Page Not Found
cs_CZ: Stránka nebyla nalezena

en: Welcome Back
cs_CZ: Vítejte!

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
cs_CZ: Souvislý text

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
cs_CZ: Zaškrtávací pole

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
cs_CZ: Datum/čas

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
cs_CZ: Obrázek/Soubor

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
cs_CZ: Počet

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
cs_CZ: Vybrat

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
cs_CZ: Adresa

[ctx: AttributeTypeName]
en: Phone Number
cs_CZ: Telefonní číslo

[ctx: AttributeTypeName]
en: Email
cs_CZ: E-mail

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
cs_CZ: Hodnocení

[ctx: AttributeTypeName]
en: Topics
cs_CZ: Témata

[ctx: AttributeTypeName]
en: Social Links
cs_CZ: Odkazy

[ctx: AttributeKeyName]
en: Desktop Priority
cs_CZ: Priorita desktopu

[ctx: AttributeKeyName]
en: Is Desktop
cs_CZ: je desktop

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
cs_CZ: Ikona Administrace

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
cs_CZ: Vyjmout z navigace

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
cs_CZ: Vyjmout ze seznamu stránek

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
cs_CZ: Další obsah záhlaví

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
cs_CZ: Štítky

[ctx: AttributeKeyName]
en: Is Featured
cs_CZ: je doporučený

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
cs_CZ: Vyjmout z vyhledávacího indexu

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
cs_CZ: Vyjmout ze sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
cs_CZ: Chci dostávat soukromé zprávy.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
cs_CZ: Zaslat upozornění na e-mail v případě soukromé zprávy.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
cs_CZ: Šířka

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
cs_CZ: Výška

[ctx: AttributeKeyName]
en: Personal Links
cs_CZ: Odkaz na osobní stránky.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
cs_CZ: Trvání

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
cs_CZ: Navigace a indexování

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: Page Name
cs_CZ: Název stránky

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: User Name
cs_CZ: Uživatelské jméno

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Basic
cs_CZ: Jednoduché

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Navigation
cs_CZ: Navigace

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Forms
cs_CZ: Formuláře

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Social Networking
cs_CZ: Sociální sítě

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Multimedia
cs_CZ: Multimédia

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Desktop
cs_CZ: Pracovní plocha

[ctx: ConversationEditorName]
en: Plain Text
cs_CZ: Prostý text

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Up Vote
cs_CZ: Hlasovat pro

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Down Vote
cs_CZ: Hlasovat proti

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Site Page
cs_CZ: Stránka

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: RSS Feed
cs_CZ: RSS kanál

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Flickr Feed
cs_CZ: Zdroj z Flickru

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Featured Item
cs_CZ: Nejlepřší položka

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title Date & Description
cs_CZ: Datum a popis názvu

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Description
cs_CZ: Titulek a popis

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Date
cs_CZ: Titulek a datum

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title, Date & Comments
cs_CZ: Tirulek, datum a komentáře

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail
cs_CZ: Náhled

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Basic
cs_CZ: Jednoduché

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Sharing Link
cs_CZ: Odkaz na sdílení obrázku

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Conversation
cs_CZ: Konverzace obrázků

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Large Image
cs_CZ: Velký obrázek

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Left
cs_CZ: Obrázek tiráže vlevo

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Right
cs_CZ: Obrázek tiráže vpravo

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Right
cs_CZ: Obrázek podtitulku tiráže vpravo

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Left
cs_CZ: Obrázek podtitulku tiráže vlevo

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Masthead Description Center
cs_CZ: Obrázek centra popisu tiráže

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Byline Description Center
cs_CZ: Obrázek popisu podtitulku tiráže

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Byline Description
cs_CZ: Popisu podtitulku tiráže

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Description
cs_CZ: Popis tiráže

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail & Description Center
cs_CZ: Centrum náhledů a popisů

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Overlay Headline
cs_CZ: Překryvný obrázek titulku

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gatherings
cs_CZ: Editovat sbírky

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit the footprint and items in all gatherings.
cs_CZ: Může upravovat stopy a položky ve všech sbírkách.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gathering Items
cs_CZ: Upravit položky sbírky

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Position
cs_CZ: Pozice

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Filter
cs_CZ: Filtr

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: None
cs_CZ: Nic

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Grayscale
cs_CZ: Odstíny šedé

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Sepia
cs_CZ: Sépie

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Blur
cs_CZ: Rozmazání

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Vignette
cs_CZ: Miniatura

[ctx: JobSetName]
en: Default
cs_CZ: Výchozí

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Always publish below a certain page
cs_CZ: Vždy publikovat pod určitou stránkou

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from pages of a certain type
cs_CZ: Vybírat ze stránek určitého typu

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from all pages when publishing
cs_CZ: Při publikaci vybírat ze všech stránek

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Built-In Property
cs_CZ: Vestavěná vlastnost

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Custom Attribute
cs_CZ: Uživatelský atribut

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Block
cs_CZ: Blok

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
cs_CZ: Zobrazit

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
cs_CZ: Vidí existenci stránky a může číst její obsah.

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
cs_CZ: Zobrazit verze

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
cs_CZ: Může zobrazit dialog verzí stránky a číst přechozí verze stránky.

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
cs_CZ: Zobrazit stránku na mapě webu

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
cs_CZ: Nastavení, zda uživatel uvidí stránku na mapě webu či v inteligentním vyhledávání.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
cs_CZ: Zobrazit náhled jako uživatel.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
cs_CZ: Možnost zobrazit, jak bude stránka vypadat v zadaný čas v budoucnosti a jako zadaný uživatel.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
cs_CZ: Upravit vlastnosti

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
cs_CZ: Možnost  cokoliv změnit v menu Vlastnosti stránky.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
cs_CZ: Upravit obsah

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
cs_CZ: Možnost provádět úpravy obsahu alespoň některých stránek. Různé oblasti bloků a konkrétní bloky můžete také zamknout kliknutím na Oprávnění.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
cs_CZ: Upravit nastavení rychlosti

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
cs_CZ: Možnost změnit nastavení cache.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
cs_CZ: Změnit motiv

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
cs_CZ: Možnost změnit pouze motiv pro tuto stránku.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Template
cs_CZ: Změnit šablonu stránky

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page template for this page.
cs_CZ: Možnost změnit šablonu pouze pro tuto stránku.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type
cs_CZ: Editovat typ stránky

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Change the type of an existing page.
cs_CZ: Změnit typ existující stránky.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
cs_CZ: Upravit oprávnění

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
cs_CZ: Možnost změnit oprávnění pro tuto stránku. Varování: Uživatel si pak může práva zvýšit.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
cs_CZ: Smazat

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
cs_CZ: Možnost přesunout tuto stránku do Koše webu.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
cs_CZ: Smazat verze

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
cs_CZ: Možnost odstranit staré verze této stránky.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
cs_CZ: Schválit změny

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
cs_CZ: Může publikovat neschválené verze stránky.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
cs_CZ: Přidat podstránku

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
cs_CZ: Může přidat stránku pod aktuální stránku.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
cs_CZ: Přesunout nebo zkopírovat stránku

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
cs_CZ: Může přesunout nebo kopírovat tuto stránku do jiného umístění.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
cs_CZ: Naplánovat přístup hosta

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
cs_CZ: Může ovládat časový přístup hosta na tuto stránku.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Multilingual Settings
cs_CZ: Upravit vícejazyčná nastavení

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see the multilingual settings menu, re-map a page or set a page as ignored in multilingual settings.
cs_CZ: Kontroluje, zda uživatel vidí menu vícejazyčného nastavení, může přemapovát stránku nebo nastavit stránku ve vícejazyčném nastavení jako ignorovanou.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
cs_CZ: Přidat blok

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
cs_CZ: Může přidat blok do libovolné oblasti webu. (Zde uvedení uživatelé mohou přidávat bloky do libovolné oblasti, pokud daná oblast nemá nastavena oprávnění překrývající oprávnění globální.)

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
cs_CZ: Přidat zásobník

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
cs_CZ: Může přidat zásobník nebo blok z kteréhokoliv zásobníku do libovolné oblasti webu. (Zde uvedení uživatelé mohou přidávat zásobníky do libovolné oblasti, pokud daná oblast nemá nastavena oprávnění překrývající oprávnění globální.)

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
cs_CZ: Zobrazit oblast

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
cs_CZ: Může zobrazit oblast a její obsah.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
cs_CZ: Upravit obsah oblasti

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
cs_CZ: Může upravovat blok v této oblasti.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
cs_CZ: Přidat blok do oblasti

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
cs_CZ: Může přidávat bloky do této oblasti. Toto nastavení pro tuto oblast překrývá globální oprávnění pro přidávání bloků.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
cs_CZ: Přidat Zásobník do oblasti

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
cs_CZ: Může přidávat zásobníky do oblasti. Toto nastavení pro tuto oblast překrývá globální oprávnění pro přidávání zásobníků.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
cs_CZ: Přiřadit k oblasti rozložení

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
cs_CZ: Určuje, zda uživatelé mohou přidávat rozložení do příslušné oblasti.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
cs_CZ: Upravit design oblasti

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
cs_CZ: Určujte, zda se uživatelům zobrazují ovládací prvky a mohou měnit uživatelská CSS oblasti.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
cs_CZ: Upravit oprávnění oblasti

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
cs_CZ: Určuje, zda mají uživatelé přístup k oprávněním oblasti. Uživatelská oprávnění mohou překrýt oprávnění stránky.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
cs_CZ: Smazat obsah oblasti

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
cs_CZ: Určuje, zda mohou uživatelé mazat bloky v této oblasti.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
cs_CZ: Určuje, zda mají uživatelé přístup k oprávněním přístupu hosta v blocích této oblasti. Přístup pro hosta je zkratka pro povolení oprávnění pouze pro skupinu hostů.

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
cs_CZ: Zobrazit blok

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
cs_CZ: Určuje, zda mohou uživatelé zobrazovat bloky na této stránce.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
cs_CZ: Upravit blok

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
cs_CZ: Určuje, zda mohou uživatelé tento blok upravovat. Toto nastavení přebíjí všechna oprávnění z oblasti nebo stránky.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
cs_CZ: Změnit uživatelskou šablonu

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
cs_CZ: Určuje, zda mohou uživatelé měnit uživatelské šablony tohoto bloku. Toto nastavení překrývá oprávnění z oblasti nebo stránky.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Cache Settings
cs_CZ: Upravit nastavení cache

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block cache settings for this block instance.
cs_CZ: Kontroluje, zda uživatel může změnit nastavení cache bloků pro tuto instanci bloku.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Name
cs_CZ: Upravit jméno

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block's name (rarely used.)
cs_CZ: Kontroluje, zda uživatel může změnit název bloku (zřídka využívané).

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
cs_CZ: Smazat blok

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
cs_CZ: Určuje, zda mohou uživatelé smazat tento blok. Toto nastavení překrývá oprávnění z oblasti nebo stránky.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
cs_CZ: Upravit design

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
cs_CZ: Určuje, zda mohou uživatelé nastavovat vlastnosti designu nebo CSS tohoto bloku.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
cs_CZ: Určuje, zda mohou uživatelé měnit oprávnění tohoto bloku, případně nastavit sobě či ostatním vyšší oprávnění.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
cs_CZ: Určuje, zda mohou uživatelé plánovat přístup pro hosta v tomto bloku. Přístup pro hosta je zkratka pro povolení oprávnění pouze pro skupinu hostů.

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
cs_CZ: Zobrazit soubory

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: View files within folder in the site.
cs_CZ: Zobrazovat soubory webu ve složkách

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search File Folder
cs_CZ: Prohledávat složku souborů

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: See this file folder in the file manager
cs_CZ: Zobrazit tuto složku souborů ve správci souborů

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Folder
cs_CZ: Upravit složku souborů

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Edit a file folder.
cs_CZ: Upravit složku souborů

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
cs_CZ: Upravit vlastnosti souboru

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
cs_CZ: Může upravovat vlastnosti souboru.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
cs_CZ: Upravit obsah souboru

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in folder.
cs_CZ: Může upravit nebo nahradit soubory ve složce.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
cs_CZ: Kopírovat soubor

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file folder.
cs_CZ: Může kopírovat soubory ve složce.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
cs_CZ: Upravit přístup k souborům

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file folder.
cs_CZ: Může měnit přístup ke složce souborů.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
cs_CZ: Odstranit sadu souborů

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file folder.
cs_CZ: Může smazat složku souborů.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
cs_CZ: Smazat soubor

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in folder.
cs_CZ: Může smazat soubory ze složky.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
cs_CZ: Přidat soubor

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to folder.
cs_CZ: Může přidat soubory do složky.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
cs_CZ: Může zobrazovat a stahovat soubory.

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
cs_CZ: Zobrazit soubor ve Správci souborů

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
cs_CZ: Má přístup do Správce souborů.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
cs_CZ: Může upravovat a nahrazovat soubory.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
cs_CZ: Může kopírovat soubory.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
cs_CZ: Může měnit přístup k souboru.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
cs_CZ: Může smazat soubor.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
cs_CZ: Schválit nebo zamítnout

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
cs_CZ: Povolit možnost schvalovat workflow.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
cs_CZ: Upozornit na zápis

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
cs_CZ: Upozornit schvalovatele, že došlo ke změně workflow.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
cs_CZ: Upozornit na schválení

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
cs_CZ: Upozornit schvalovatele, že změna byla schválena.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
cs_CZ: Upozornit na zamítnutí

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
cs_CZ: Upozornit schvalovatele, že změna byla zamítnuta.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Pages of This Type
cs_CZ: Přidej stránky tohoto typu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Page Type
cs_CZ: Smazat typ stránky

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Permissions
cs_CZ: Upravit oprávnění typů stránek

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Drafts
cs_CZ: Upravit koncepty typů stránek

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Tree Node
cs_CZ: Zobrazit uzel stromu témat

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Category Tree Node
cs_CZ: Zobrazit kategorii uzlu stromu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message to Conversation
cs_CZ: Přidat zprávu do konverzace

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message Attachments
cs_CZ: Přidat ke zprávě přílohu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Conversation Permissions
cs_CZ: Upravit oprávnění konverzace

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Message
cs_CZ: Smazat zprávu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Message
cs_CZ: Upravit zprávu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Rate Message
cs_CZ: Ohodnotit zprávu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Flag Message
cs_CZ: Označit zprávu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Message
cs_CZ: Schválit zprávu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
cs_CZ: Upravit detaily uživatele

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
cs_CZ: Zobrazit atributy uživatele

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
cs_CZ: De/aktivovat uživatele

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
cs_CZ: Přihlásit se jako uživatel

[ctx: PermissionKeyName]
en: Upgrade concrete5
cs_CZ: Aktualizace Concrete5

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
cs_CZ: Přístup do vyhledávaní skupin

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
cs_CZ: Smazat uživatele

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify in Notification Center
cs_CZ: Upozornit v Centru upozornění

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls who receives updates in the notification center.
cs_CZ: Určuje, kdo dostává zprávy v Centru upozornění.

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Entries
cs_CZ: Zobrazit záznamy

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Entry
cs_CZ: Přidat záznam

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Entry
cs_CZ: Upravit záznam

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Entry
cs_CZ: Smazat záznam

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search User Group
cs_CZ: Prohledat skupinu uživatelů

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group
cs_CZ: Upravit skupinu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Group
cs_CZ: Přiřadit skupinu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Child Group
cs_CZ: Přidat podskupinu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group Permissions
cs_CZ: Upravit oprávnění skupiny

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Permissions
cs_CZ: Přístup k oprávnění typu stránky

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
cs_CZ: Přístup do oprávnění úloh

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
cs_CZ: Přístup k mapě webu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
cs_CZ: Přístup do výchozího nastavení typů stránek

[ctx: PermissionKeyName]
en: Customize Themes
cs_CZ: Upravit motivy

[ctx: PermissionKeyName]
en: Manage Layout Presets
cs_CZ: Správa nastavení layoutů

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
cs_CZ: Vysypat koš

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Topic Tree
cs_CZ: Přidat strom témat

[ctx: PermissionKeyName]
en: Remove Topic Tree
cs_CZ: Odstranit strom témat

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Site in Maintenance Mode
cs_CZ: Zobrazit web v režimu údržby

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see and use the website when concrete5 is in maintenance mode.
cs_CZ: Možnost zobrazit a používat web v režimu údržby.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
cs_CZ: Odinstalovat balíčky

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
cs_CZ: Instalovat balíčky

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
cs_CZ: Zobrazit novinky

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
cs_CZ: Exportovat uživatele webu

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
cs_CZ: Určuje, zda uživatel smí exportovat uživatele webu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
cs_CZ: Přístup do vyhledávaní uživatelů

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can view the search user interface.
cs_CZ: Kontroluje, zda uživatel může zobrazit rozhraní pro vyhledávání.

en: SecurImage (Default)
cs_CZ: SecurImage (výchozí)

en: Basic Workflow
cs_CZ: Základní workflow

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
cs_CZ: Skupina

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
cs_CZ: Uživatel

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
cs_CZ: Sada skupin

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
cs_CZ: Kombinace skupin

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
cs_CZ: Vlastník stránky

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
cs_CZ: Nahrávání souborů

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Message Author
cs_CZ: Autor zprávy

[ctx: AttributeKeyName]
en: Department
cs_CZ: Oddělení

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Finance
cs_CZ: Finanční

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Marketing and Sales
cs_CZ: Obchod a marketing

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Human Resources
cs_CZ: Personální oddělení

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Technical and Operations
cs_CZ: Provozní oddělení

[ctx: AttributeKeyName]
en: Location
cs_CZ: Poloha

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude Sub-Pages From Nav
cs_CZ: Podstránky neuvádět v navigaci

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
cs_CZ: Náhled

[ctx: AttributeKeyName]
en: Blog Entry Topics
cs_CZ: Témata příspěvku blogu

[ctx: TreeName]
en: Blog Entries
cs_CZ: Příspěvky blogu

[ctx: AttributeKeyName]
en: Project Topics
cs_CZ: Témata projektu

[ctx: TreeName]
en: Projects
cs_CZ: Projekty

[ctx: AttributeKeyName]
en: Client
cs_CZ: Klient

[ctx: AttributeKeyName]
en: Task
cs_CZ: Úloha

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Architecture
cs_CZ: Architektura

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Multimedia
cs_CZ: Multimédia

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Production
cs_CZ: Výroba

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Development
cs_CZ: Vývoj

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Quality Assurance
cs_CZ: Revizní oddělení

[ctx: AttributeKeyName]
en: Skills
cs_CZ: Znalosti

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Database
cs_CZ: Databáze

[ctx: SelectAttributeValue]
en: iOS/Android/App Development
cs_CZ: Vývoj aplikací pro iOS/Android

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Writing
cs_CZ: Zapisuji

[ctx: AttributeSetName]
en: Jobs
cs_CZ: Úlohy

[ctx: PageTemplateName]
en: Blank
cs_CZ: Prázdný

[ctx: PageTemplateName]
en: Full
cs_CZ: Plný

[ctx: PageTemplateName]
en: Left Sidebar
cs_CZ: Levá postranní lišta

[ctx: PageTemplateName]
en: Right Sidebar
cs_CZ: Pravá postranní lišta

en: Empty Page
cs_CZ: Prázdná stránka

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Basics
cs_CZ: Základní

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Page Name
cs_CZ: Název stránky

en: Blog Entry
cs_CZ: Příspěvek blogu

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Post Details
cs_CZ: Detaily příspěvku

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Entry Name
cs_CZ: Název položky

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Short Description
cs_CZ: Krátký popis

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Topics
cs_CZ: Témata

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Content
cs_CZ: Obsah

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
cs_CZ: Postranní lišta

[ctx: AreaName]
en: Page Footer
cs_CZ: Zápatí stránky

en: Job Posting
cs_CZ: Pracovní pozice

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Name
cs_CZ: Název úlohy

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Posting Date
cs_CZ: Čas vzniku pozice

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: About This Job
cs_CZ: O úloze

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Brief Description
cs_CZ: Stručná charakteristika

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Details
cs_CZ: Detaily úlohy

[ctx: AreaName]
en: Page Header
cs_CZ: Záhlaví stránky

en: Portfolio Project
cs_CZ: Projekt pro portfolio

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Page
cs_CZ: Stránka

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Project Data
cs_CZ: Data projektu

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Date Completed
cs_CZ: Datum dokončení

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Image Slider
cs_CZ: Prezentace

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Body
cs_CZ: Tělo

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Details
cs_CZ: Detaily

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Name
cs_CZ: Název

en: Footer Contact
cs_CZ: Kontakt v zápatí

en: Main
cs_CZ: Hlavní

en: Footer Legal
cs_CZ: Copyright v zápatí

en: Footer Navigation
cs_CZ: Navigace v zápatí

en: Footer Site Title
cs_CZ: Název webu v zápatí

en: Footer Social
cs_CZ: Sociální odkazy v zápatí

en: Header Navigation
cs_CZ: Navigace v záhlaví

en: Header Search
cs_CZ: Vyhledávání v záhlaví

en: Header Site Title
cs_CZ: Název webu v záhlaví

en: Home
cs_CZ: Domů

en: Services
cs_CZ: Služby

en: Project Title
cs_CZ: Název projektu

en: Pellentesque ultricies ligula vel neque dictum, eu mollis tortor adipiscing.
cs_CZ:  Noužlíč vožla dist s bitě v grůhře hešty třidiple v děpa o tižla. Oti nic nědima.

en: Project Title 2
cs_CZ: Název projektu 2

en: Project Title 3
cs_CZ: Název projektu 3

en: Project Title 4
cs_CZ: Název projektu 4

en: Project Title 5
cs_CZ: Název projektu 5

en: Project Title 6
cs_CZ: Název projektu 6

en: Team
cs_CZ: Tým

en: Hello World!
cs_CZ: Ahoj světe!

en: Pellentesque ultricies ligula vel neque dictum, eu mollis tortor adipiscing. Etiam congue, est vel tincidunt vestibulum, nunc nunc porta nulla, at adipiscing neque tellus quis urna. Quisque dignissim neque a ipsum sodales, mattis aliquam ante dictum.
cs_CZ: Ply ti tiktej k clyt mrusrýdliřed údévli nidi nězběň nidiby. Mlut děst puni. Mutlheř héhůst ošto sto nědě dil tiča dlímust a něpa vymrur s bič, hobíp z gléchmova zrš pěni ubi tějtlyskotříš chafár dib oclatrad. I stáď dině nis. Tijál zůbry z tisý dichrá tist.

[ctx: AreaName]
en: Sidebar Footer
cs_CZ: Zápatí postranní lišty

en: Another Blog Post
cs_CZ: Další příspěvek do blogu

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam sit amet consectetur lacus. Vestibulum neque lectus, egestas non cursus vitae, aliquam at magna.
cs_CZ: Noužlíč vožla dist s bitě v grůhře hešty třidiple v děpa o tižla. Oti nic nědima. Ply ti tiktej k clyt mrusrýdliřed údévli nidi nězběň nidiby. Mlut děst puni. Mutlheř héhůst ošto sto nědě.

en: A Beautiful Site Deserves a Beautiful Blog
cs_CZ: Nádherná stránka si zaslouží nádherný blog

en: Donec blandit lectus nec neque ullamcorper rhoncus. Sed adipiscing tempus sem eu molestie. Aenean laoreet pretium ante vitae ultrices. Aenean eu gravida magna, vel aliquet magna. In auctor convallis gravida. Phasellus est erat.
cs_CZ: Ply ti tiktej k clyt mrusrýdliřed údévli nidi nězběň nidiby. Mlut děst puni. Mutlheř héhůst ošto sto nědě dil tiča dlímust a něpa vymrur s bič, hobíp z gléchmova zrš pěni ubi tějtlyskotříš chafár dib oclatrad. I stáď dině nis. Tijál zůbry z tisý dichrá tist.

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Contact
cs_CZ: Kontakt

en: Blank Page
cs_CZ: Prázdná stránka

en: About
cs_CZ: O webu

en: Careers
cs_CZ: Kariéra

en: Web Developer
cs_CZ: Vývojář webů

en: Curabitur sagittis elementum felis at sodales. Nullam fermentum at urna quis accumsan. Nam bibendum leo nisi, lacinia molestie arcu consequat quis. Morbi at suscipit risus. Sed consequat eleifend metus, vitae malesuada eros elementum sed. Fusce risus felis, viverra et dignissim at, lobortis non est. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam sit amet consectetur lacus.
cs_CZ: Nivřá poun věvi bruště, vlim gyfér pré tě. Něglam útke fryč čouně zryšluhly byk. Těš mreňou řoš kec chuzleď buni pe. Lebříš něčstéb a onib zosted soš, břodigly nidě hacro vruťtinivu obo z páti. Frývřa kroš úgradrý s clůcoudit. Přezrů dročout tenislou bedisk skouniclyj mle. Chlamřabpll frustzkošič i dln. Groutě dro clanidid šlotěv zrekra vřá dela břázka zkeh dicomy divráti. Kuň chli tůdrý skél niněď zlýtitlyď škék dim biťcru. ťůtěva mluk o gačíb dimi ptuz..

en: Sales Associate
cs_CZ: Nosič ryb

en: Frequently Asked Questions
cs_CZ: Často kladené otázky

[ctx: TreeNodeCategoryName]
en: Reviews
cs_CZ: Recenze

[ctx: TopicName]
en: Gadgets
cs_CZ: Udělátka

[ctx: TopicName]
en: Movies
cs_CZ: Filmy

[ctx: TopicName]
en: Books
cs_CZ: Knížky

[ctx: TopicName]
en: Music
cs_CZ: Muzika

[ctx: TopicName]
en: Projects
cs_CZ: Projekty

[ctx: TopicName]
en: Sports
cs_CZ: Sport

[ctx: TopicName]
en: Humor
cs_CZ: Sranda

[ctx: TopicName]
en: Crafts
cs_CZ: Umění

[ctx: TopicName]
en: Homework
cs_CZ: Práce doma

[ctx: TopicName]
en: Supplies
cs_CZ: Dodávky

[ctx: TopicName]
en: Activities
cs_CZ: Aktivity

[ctx: FeedDescription]
en: concrete5 Blog
cs_CZ: Blog Concrete5

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Small Image
cs_CZ: Malý obrázek

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Medium Image
cs_CZ: Střední obrázek

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Large Image
cs_CZ: Velký obrázek

en: Page
cs_CZ: Stránka

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Body
cs_CZ: Tělo

[ctx: StyleSetName]
en: Full Page
cs_CZ: Na celou stránku

[ctx: StyleName]
en: Page Background
cs_CZ: Pozadí stránky

[ctx: StyleName]
en: Link
cs_CZ: Odkaz

[ctx: StyleName]
en: Link Hover
cs_CZ: Nad odkazem

[ctx: StyleName]
en: Page Titles
cs_CZ: Titulky stránek

[ctx: StyleSetName]
en: Header
cs_CZ: Záhlaví

[ctx: StyleName]
en: Background
cs_CZ: Pozadí

[ctx: StyleName]
en: Site Title
cs_CZ: Titulek webu

[ctx: StyleName]
en: Search Field Icon Color
cs_CZ: Barva ikony vyhledávacího pole

[ctx: StyleName]
en: Search Field Border Color
cs_CZ: Barva okraje vyhledávacího pole

[ctx: StyleName]
en: Search Field Background Color
cs_CZ: Barva pozadí vyhledávacího pole

[ctx: StyleName]
en: Navigation
cs_CZ: Navigace

[ctx: StyleName]
en: Navigation Hover
cs_CZ: Nad navigací

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background
cs_CZ: Pozadí navigačního menu

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background Hover
cs_CZ: Nad pozadím navigačního menu

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Border
cs_CZ: Okraj navigačního menu

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text
cs_CZ: Text navigačního menu

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text Hover
cs_CZ: Nad textem navigačního menu

[ctx: StyleSetName]
en: Headings
cs_CZ: Nadpisy

[ctx: StyleName]
en: Heading 1
cs_CZ: Nadpis 1

[ctx: StyleName]
en: Heading 2
cs_CZ: Nadpis 2

[ctx: StyleName]
en: Heading 3
cs_CZ: Nadpis 3

[ctx: StyleName]
en: Heading 4
cs_CZ: Nadpis 4

[ctx: StyleName]
en: Heading 5
cs_CZ: Nadpis 5

[ctx: StyleName]
en: Heading 6
cs_CZ: Nadpis 6

[ctx: StyleSetName]
en: Blockquote
cs_CZ: Citace

[ctx: StyleName]
en: Left Padding
cs_CZ: Levý vnitřní okraj (padding)

[ctx: StyleName]
en: Border Color
cs_CZ: Barva okraje

[ctx: StyleSetName]
en: Image Slider
cs_CZ: Prezentace

[ctx: StyleName]
en: Background Image
cs_CZ: Obrázek pozadí

[ctx: StyleName]
en: Title
cs_CZ: Titulek

[ctx: StyleName]
en: Paragraph
cs_CZ: Odstavec

[ctx: StyleName]
en: Active Navigation
cs_CZ: Aktivní navigace

[ctx: StyleSetName]
en: Footer
cs_CZ: Zápatí

[ctx: StyleName]
en: Top Background Color
cs_CZ: Barva pozadí nahoře

[ctx: StyleName]
en: Bottom Background Color
cs_CZ: Barva pozadí dole

[ctx: StyleName]
en: Section Divider Color
cs_CZ: Barva oddělovače sekcí

[ctx: StyleName]
en: Social Icons
cs_CZ: Sociální ikony

[ctx: StyleName]
en: Social Icons Hover
cs_CZ: Nad sociálními ikonami

[ctx: StyleName]
en: Link Color
cs_CZ: Barva odkazu

[ctx: StyleName]
en: Link Hover Color
cs_CZ: Barva nad odkazem

[ctx: StyleSetName]
en: Miscellaneous
cs_CZ: Ostatní

[ctx: StyleName]
en: Content Divider Color
cs_CZ: Barva oddělovače obsahu

[ctx: StyleName]
en: Default Button Border
cs_CZ: Výchozí okraj tlačítka

[ctx: StyleName]
en: Accent Background
cs_CZ: Zvýrazněné pozadí

[ctx: StyleName]
en: Accent Header Color
cs_CZ: Barva zvýraznění nadpisu

[ctx: StyleName]
en: Title Thin
cs_CZ: Tenký titulek

[ctx: StyleName]
en: Image Caption
cs_CZ: Titulek obrázku

[ctx: StyleName]
en: Title Caps
cs_CZ: Velká písmena titulku

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Title
cs_CZ: Titulek Domů

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Icon
cs_CZ: Ikona Domů

en: Windows Bitmap
cs_CZ: Windows Bitmapa

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Plain Text
cs_CZ: Prostý text

en: Stylesheet
cs_CZ: Styl

en: MP4 Audio
cs_CZ: MP4 audio

en: Rich Text
cs_CZ: Formátovaný text

en: TAR Archive
cs_CZ: TAR archív

en: Zip Archive
cs_CZ: Zip archív

en: GZip Archive
cs_CZ: GZip archív

en: Invalid or non-customizable theme.
cs_CZ: Motiv je neplatný nebo jej nelze uživatelsky přizpůsobit.

en: Other
cs_CZ: Další

en: You haven't chosen where to publish this page.
cs_CZ: Nebylo vybráno, kde má být stránka zveřejněna.

en: Invalid target page.
cs_CZ: Neplatná cílová stránka.

en: You do not have permissions to add a page of this type in the selected location.
cs_CZ: Nemáte oprávnění přidávat nové stránky tohoto typu do vybraného umístění.

en: Please specify the version comments
cs_CZ: Zadejte prosím komentář k verzi

en: ** None
cs_CZ: ** Nic

en: Page updated successfully.
cs_CZ: Stránka byla úspěšně aktualizována.

en: Copy of Version: %s
cs_CZ: Kopie verze: %s

en: Version %s copied successfully. New version is %s.
cs_CZ: Verze %s byla úspěšně zkopírována. Nová verze je %s.

en: You do not have permission to create new pages of this type.
cs_CZ: Nemáte oprávnění vytvářet nové stránky tohoto typu.

en: New Page Created From Version
cs_CZ: Byla vytvořena nová stránka z verze

en: You cannot delete all page versions.
cs_CZ: Nelze smazat všechny verze stránky.

en: %s version deleted successfully | %s versions deleted successfully.
cs_CZ[0]: %s verze úspěšně smazána.
cs_CZ[1]: %s verze úspěšně smazány.
cs_CZ[2]: %s verzí úspěšně smazáno.

en: You do not have permission to delete page versions.
cs_CZ: Nemáte oprávnění mazat verze stránky.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
cs_CZ: <strong>Požadavek uložen.</strong> Pro aktivaci změny musíte dokončit workflow.

en: Version %s approved successfully
cs_CZ: Verze %s byla úspěšně schválena

en: You do not have permission to approve page versions.
cs_CZ: Nemáte oprávnění schvalovat verze stránek.

en: Page Updated
cs_CZ: Stránka byla aktualizována

en: Page Attributes have been saved.
cs_CZ: Atributy stránky byly uloženy.

en: This page has been purged from the full page cache.
cs_CZ: Tato stránky byla z vymazána z cache stránek.

en: Full page caching settings saved.
cs_CZ: Nastavení pro plné cachování stránek bylo uloženo.

en: Page saved on %s
cs_CZ: Stránka byla uložena v %s

en: Access Denied.
cs_CZ: Přístup odepřen.

en: You do not have permission to discard this page.
cs_CZ: Nemáte oprávnění odstranit tuto stránku.

en: Page location information saved successfully.
cs_CZ: Informace o umístění stránky byly úspěšně uloženy.

en: Page permissions have been saved.
cs_CZ: Oprávnění stránky byla uložena.

en: The SEO information has been saved.
cs_CZ: SEO informace byly uloženy.

en: All child blocks updated successfully.
cs_CZ: Všechny podbloky byly úspěšně aktualizovány.

en: %d pages | %d pages
cs_CZ[0]: %d stránka
cs_CZ[1]: %d stránek
cs_CZ[2]: %d stránek

en: Advanced block settings saved successfully.
cs_CZ: Pokročilá nastavení bloku úspěšně uložena.

en: Block deleted successfully.
cs_CZ: Blok byl úspěšně smazán.

en: All child blocks deleted successfully.
cs_CZ: Všechny podbloky byly úspěšně smazány.

en: %d block | %d blocks
cs_CZ[0]: %d blok
cs_CZ[1]: %d blok
cs_CZ[2]: %d bloků

en: Custom design reset.
cs_CZ: Vzhled resetován.

en: Design updated.
cs_CZ: Design byl aktualizován.

en: Invalid layout preset object.
cs_CZ: Neplatný objekt předvolby rozložení.

en: Invalid layout object.
cs_CZ: Neplatný objekt rozložení.

en: ** New
cs_CZ: ** Nové

en: Area layout preset updated successfully.
cs_CZ: Předvolby rozložení oblasti byly úspěšně aktualizovány.

en: Area layout preset saved successfully.
cs_CZ: Předvolby rozložení oblasti byly úspěšně uloženy.

en: You do not have permission to add a page of this type.
cs_CZ: Nemáte oprávnění přidat stránku tohoto typu.

en: Invalid page type.
cs_CZ: Neplatný typ stránky

en: Invalid parent page.
cs_CZ: Neplatná nadřízená stránka.

en: Page Added Successfully.
cs_CZ: Stránka úspěšně vložena.

en: Page search columns saved successfully.
cs_CZ: Vyhledávací sloupce byly úspěšně uloženy.

en: Pages updated successfully.
cs_CZ: Stránky byly úspěšně aktualizovány.

en: Attributes cleared successfully.
cs_CZ: Atributy byly úspěšně pročištěny.

en: Access Denied
cs_CZ: Přístup odepřen

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
cs_CZ: Nelze načíst řadič tohoto typu bloku. Patrně byl přesunut nebo odstraněn.

en: Page deleted successfully.
cs_CZ: Stránka byla úspěšně smazána.

en: Page deletion request saved. This action will have to be approved before the page is deleted.
cs_CZ: Požadavek na smazání stránky byl uložen. Před smazáním stránky musí být tato akce schválena.

en: External Link deleted.
cs_CZ: Externí odkaz byl smazán.

en: Alias deleted.
cs_CZ: Alias byl smazán.

en: External Link updated.
cs_CZ: Externí odkaz byl aktualizován.

en: File updated successfully.
cs_CZ: Soubory byly úspěšně aktualizovány.

en: File search columns saved successfully.
cs_CZ: Vyhledávací sloupce byly úspěšně uloženy.

en: Unable to delete one or more files.
cs_CZ: Nelze smazat jeden či více souborů.

en: %s file deleted successfully. | %s files deleted successfully.
cs_CZ[0]: %s soubor byl úspěšně smazán.
cs_CZ[1]: %s soubory byly úspěšně smazány.
cs_CZ[2]: %s souborů byly úspěšně smazány.

en: Files updated successfully.
cs_CZ: Soubory byly úspěšně aktualizovány.

en: File sets updated successfully.
cs_CZ: Sady souborů byly úspěšně aktualizovány.

en: Please select valid file storage location.
cs_CZ: Vyberte prosím platné umístění úložiště souborů.

en: File storage locations updated successfully.
cs_CZ: Umístění úložiště souborů bylo úspěšně aktualizováno.

en: Attribute cleared successfully.
cs_CZ: Atribut byl úspěšně pročištěn.

en: Attribute saved successfully.
cs_CZ: Atributy byly úspěšně uloženy.

en: User search columns saved successfully.
cs_CZ: Vyhledávací sloupce byly úspěšně uloženy.

en: Users updated successfully.
cs_CZ: Uživatelé byli úspěšně aktualizováni.

en: You don't have access to update this attribute.
cs_CZ: Nemáte oprávnění aktualizovat tento atribut.

en: Invalid title for category
cs_CZ: Neplatný název kategorie

en: Invalid parent category
cs_CZ: Neplatná rodičovská kategorie

en: Invalid title for topic.
cs_CZ: Neplatný název tématu.

en: Invalid title for topic
cs_CZ: Neplatný název tématu

en: Invalid node.
cs_CZ: Neplatný uzel.

en: You may not remove the top level node.
cs_CZ: Nelze odstranit nevyšší uzel.

en: %s deleted successfully.
cs_CZ: %s úspěšně smaznán.

en: You must be logged in to access this page.
cs_CZ: Pro přístup na tuto stránku se musíte přihlásit.

[ctx: Default locale]
en: ** Default
cs_CZ: **Výchozí

en: Profile updated successfully.
cs_CZ: Profil byl úspěšně aktualizován.

en: Invalid email address provided.
cs_CZ: Zadána neplatná e-mailová adresa.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
cs_CZ: E-mailová adresa '%s' je již používána. Prosím zvolte jinou.

en: Invalid username provided.
cs_CZ: Bylo zadáno neplatné uživatelské jméno.

en: The username '%s' is already in use. Please choose another.
cs_CZ: Uživatelské jméno '%s' je již používané. Vyberte prosím jiné.

en: The two passwords provided do not match.
cs_CZ: Dvě zadaná hesla se neshodují.

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
cs_CZ: Od: %s
    Datum odeslání: %s
    Předmět: %s

en: You haven't written a message!
cs_CZ: Nenapsal/a jste zprávu!

en: You must sign in order to access this page!
cs_CZ: Pro zobrazení této stránky se musíte přihlásit.

en: Sort order saved
cs_CZ: Pořadí třídění bylo uloženo

en: Submitted Date
cs_CZ: Datum zaslání

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: File not found
cs_CZ: Soubor nebyl nalezen

en: Invalid Token.
cs_CZ: Neplatný token.

en: All Channels
cs_CZ: Všechny kanály

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Level
cs_CZ: Úroveň

en: Channel
cs_CZ: Kanál

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Guest
cs_CZ: Host

[ctx: Deleted user]
en: Deleted (id: %s)
cs_CZ: Smazáno (id: %s)

en: Today
cs_CZ: Dnes

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Community Point Action Deleted
cs_CZ: Akce komunitních bodů smazána

en: Community Point Action Saved
cs_CZ: Akce komunitních bodů uložena

en: User Required
cs_CZ: Uživatel je povinný údaj

en: Action Required
cs_CZ: Akce je povinný údaj

en: Points Required
cs_CZ: Vyžadované body

en: Invalid Action
cs_CZ: Neplatná akce

en: -- None --
cs_CZ: -- Nic --

en: User Point Entry Saved
cs_CZ: Záznam uživatelského bodu uložen

en: Invalid target parent group.
cs_CZ: Neplatná nadřízená skupina.

en: You must select at least one group to move
cs_CZ: Pro přesunutí musíte vybrat alespoň jednu skupinu.

en: You must specify a search string.
cs_CZ: Musíte zadat vyhledávaný řetězec.

en: A username must be at least %s characters long.
cs_CZ: Uživatelské jméno musí být alespon %s znaků dlouhé.

en: A username cannot be more than %s characters long.
cs_CZ: Uživatelské jméno nesmí být delší než %s znaků.

en: A username may only contain letters, numbers, spaces (not at the beginning/end), dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
cs_CZ: Uživatelské jméno může obsahovat pouze písmena, číslice, mezery (kromě začátku a konce) a podtržítko (kromě začátku a konce).

en: A username may only contain letters, numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
cs_CZ: Uživatelské jméno může obsahovat pouze písmena, číslice, tečku (kromě začátku a konce) a podtržítko (kromě začátku a konce).

en: The username '%s' already exists. Please choose another
cs_CZ: Uživatelské jméno '%s' již existuje. Prosím vyberte jiné.

en: Invalid Username
cs_CZ: Neplatné uživatelské jméno

en: An error occurred while trying to create the account.
cs_CZ: Při vytváření uživatelského účtu došlo k chybě.

en: Name required.
cs_CZ: Název je povinný.

en: You must specify a description for this badge. It will be displayed publicly.
cs_CZ: Vložte prosím popis této medaile. Popis bude veřejně přístupný.

en: You do not have permission to add a group beneath %s
cs_CZ: Nemáte oprávnění pod %s přidávat skupinu.

en: Specify a name for your group set.
cs_CZ: Zadejte název pro vaši sadu souborů.

en: Invalid characters in group set name.
cs_CZ: Neplatné znaky v názvu skupiny.

en: Group set added successfully.
cs_CZ: Sada skupin byla úspěšně přidána.

en: Group set deleted successfully.
cs_CZ: Sada skupin byla úspěšně smazána.

en: Group set updated successfully.
cs_CZ: Sada skupin byla úspěšně aktualizována.

en: Invalid group set.
cs_CZ: Neplatná sada skupin.

en: Invalid group.
cs_CZ: Neplatná skupina.

en: You do not have access to edit this group.
cs_CZ: Nemáte přístup k úpravám této skupiny.

en: Groups moved successfully.
cs_CZ: Skupiny byly úspěšně přesunuty.

en: Group added successfully
cs_CZ: Skupina byla úspěšně přidána

en: Group update successfully
cs_CZ: Skupina byla úspěšně aktualizována

en: You do not have permission to perform this action.
cs_CZ: K provedení této akce nemáte oprávnění.

en: Invalid group ID.
cs_CZ: Neplatné ID skupiny.

en: Group deleted successfully.
cs_CZ: Skupina byla úspěšně smazána.

en: User Point Entry Deleted
cs_CZ: Záznam uživatelského bodu smazán

en: Avatar saved successfully.
cs_CZ: Miniatura byla úspěšně uložena.

en: Website Registration Notification
cs_CZ: Upozornění na registraci na webu

en: Email saved successfully.
cs_CZ: Email byl úspěšně uložen.

en: Time zone saved successfully.
cs_CZ: Časová zóna byla úspěšně uložena.

en: Language saved successfully.
cs_CZ: Jazyk byl úspěšně uložen.

en: A username may only contain letters, numbers, spaces, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
cs_CZ: Uživatelské jméno může obsahovat pouze písmena, číslice, mezery, tečku (kromě začátku a konce) a podtržítko (kromě začátku a konce).

en: Username saved successfully.
cs_CZ: Uživatelské jméno bylo úspěšně uloženo.

en: You do not have permission to modify this attribute.
cs_CZ: Nemáte oprávnění měnit tento atribut.

en: Password updated successfully.
cs_CZ: Heslo bylo úspěšne nastaveno.

en: User deleted successfully.
cs_CZ: Uživatel byl úspěšně smazán.

en: View/Edit %s
cs_CZ: Zobrazit/upravit %s

en: User activation workflow initiated.
cs_CZ: Workflow pro aktivaci uživatele zahájeno.

en: User activated successfully.
cs_CZ: Uživatel byl úspěšně aktivován.

en: User deactivation workflow initiated.
cs_CZ: Workflow pro deaktivaci uživatele zahájeno.

en: User deactivated successfully.
cs_CZ: Uživatel byl úspěšně deaktivován.

en: User created successfully.
cs_CZ: Uživatel byl úspěšně vytvořen.

en: Email marked as valid.
cs_CZ: E-mail byl označen jako validní.

en: Workflow request is canceled.
cs_CZ: Požadavek workflow je zrušen.

en: User deletion workflow initiated.
cs_CZ: Workflow pro smazání uživatele zahájeno.

en: User has been deleted.
cs_CZ: Uživatel byl smazán.

en: Handle required.
cs_CZ: Handle je povinné.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
cs_CZ: Handle může obsahovat pouze písmena, čísla a znak podtržítko.

en: Invalid characters in page template name.
cs_CZ: Název šablony stránek obsahuje neplatné znaky.

en: You must specify a valid name for your page type.
cs_CZ: Musíte zadat platný název pro typ stránky.

en: You must specify a valid handle for your page type.
cs_CZ: Musíte zadat platné handle pro typ stránky.

en: You must specify a unique handle for your page type.
cs_CZ: Musíte zadat platné unikátní handle pro typ stránky.

en: You must choose a valid default page template.
cs_CZ: Musíte vybrat platnou výchozí šablonu stránek.

en: You must specify at least one page template.
cs_CZ: Musíte zadat aspoň jednu šablonu stránek.

en: Invalid page type publish target type.
cs_CZ: Neplatný cílový publikační typ typu stránky.

en: You do not have access to edit this page type.
cs_CZ: Nemáte oprávnění upravovat tento typ stránek.

en: Form layout set added.
cs_CZ: Sada layoutu formuláře byla přidána.

en: Form layout set deleted.
cs_CZ: Sada layoutu formuláře byla smazána.

en: Form layout set updated.
cs_CZ: Sada layoutu formuláře byla aktualizována.

en: Order Saved.
cs_CZ: Objednávka uložena.

en: Invalid page template.
cs_CZ: Neplatná šablona stránek.

en: You do not have access to edit this page type permissions.
cs_CZ: Nemáte oprávnění upravovat oprávnění tohoto typu stránek.

en: Permissions updated successfully.
cs_CZ: Oprávnění byla úspěšně aktualizována.

en: Page Templates in Theme
cs_CZ: Šablony stránek v motivu

en: Theme installed. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
cs_CZ: Motiv byl nainstalován. Pomocí formuláře níže můžete automaticky vytvářet šablony stránek ze souborových šablon ve vašem motivu.

en: Theme activated. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
cs_CZ: Motiv byl aktivován. Pomocí formuláře níže můžete automaticky vytvářet šablony stránek ze souborových šablon ve vašem motivu.

en: You must specify at least one template to create.
cs_CZ: Musíte vytvořit aspoň jednu šablonu.

en: Files in the theme were activated successfully.
cs_CZ: Soubory v motivu byly úspěšně aktivovány.

en: Feed Updated.
cs_CZ: Zdroj byl aktualizován.

en: Feed Deleted.
cs_CZ: Zdroj byl smazán.

en: Feed Added.
cs_CZ: Zdroj byl přidán.

en: You must specify a valid title.
cs_CZ: Musíte zadat platný název.

en: You must specify a valid description.
cs_CZ: Musíte zadat platný popis.

en: A valid handle must contain no punctuation or spaces.
cs_CZ: Platné handle nesmí obsahovat interpunkci ani mezery.

en: Invalid feed.
cs_CZ: Neplatný zdroj.

en: ** No Filtering
cs_CZ: ** Žádné filtrování

en: Page Successfully Added.
cs_CZ: Stránka byla úspěšně přidána.

en: That page has already been added.
cs_CZ: Stránka již byla přidána.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
cs_CZ: Zadaná cesta nesměřuje na platnou statickou stránku.

en: Page Successfully Refreshed.
cs_CZ: Stránka byla úspěšně obnovena.

en: You do not have permissions to refresh this page.
cs_CZ: Nemáte oprávnění tuto stránku aktualizovat.

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
cs_CZ: Stránka byla neúspěšně obnovena.

en: You cannot delete a template that is set as the default for any of the page types. Please change the default template for the following page types first: %s.
cs_CZ: Nemůžete smazat šabonu nastavenou jako výchozí pro kterýkoliv typ stránek. Nejprve prosím změnte výchozí šablonu pro následující typy stránek: %s.

en: Invalid page template
cs_CZ: Neplatná šablona stránek

en: Page template added successfully.
cs_CZ: Šablona stránek byla úspěšně přidána.

en: Page template deleted successfully.
cs_CZ: Šablona stránek byla úspěšně smazána.

en: Page template updated successfully.
cs_CZ: Šablona stránek byla úspěšně aktualizována.

en: Invalid page template object.
cs_CZ: Neplatný objekt šablony stránky.

en: Invalid CSRF token. Please refresh and try again.
cs_CZ: Neplatný CSRF token. Prosím obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: Mobile theme saved.
cs_CZ: Mobilní motiv byl uložen.

en: Invalid theme.
cs_CZ: Neplatný motiv.

en: Theme uninstalled.
cs_CZ: Motiv byl odinstalován.

en: That theme has already been installed.
cs_CZ: Tento motiv byl již nainstalován.

en: Page Type added successfully.
cs_CZ: Typ stránek byl úspěšně přidán.

en: Page type updated successfully.
cs_CZ: Typ stránky byl úspěšně aktualizován.

en: Page type copied successfully. Important! You will need to re-add any blocks into output areas that you had set on the original page type.
cs_CZ: Typ stránek byl úspěšně zkopírován. Důležité: Bude potřeba znovu přidat bloky do výstupních oblastí, které byly nastaveny na původním typu stránek.

en: Page type deleted successfully.
cs_CZ: Typ stránek byl úspěšně smazán.

en: Edit %s Page Type
cs_CZ: Upravit %s typ stránek

en: Invalid page type object.
cs_CZ: Neplatný objekt typu stránek.

en: You do not have access to delete this page type.
cs_CZ: Nemáte oprávnění smazat tento typ stránek.

en: This page type is in use on %d page. | This page type is in use on %d pages.
cs_CZ[0]: Tento typ stránky používá %d stránka.
cs_CZ[1]: Tento typ stránky používají %d stránky.
cs_CZ[2]: Tento typ stránky používá %d stránek.

en: Invalid page type target type.
cs_CZ: Neplatný cílový typ typu stránky.

[ctx: Locale]
en: default
cs_CZ: výchozí

en: Invalid stack
cs_CZ: Neplatný zásobník.

en: Stack added successfully.
cs_CZ: Zásobník úspěšně přidán.

en: Localized version of stack added successfully.
cs_CZ: Lokalizovaná verze zásobníku byla úspěšně přidána.

en: Localized version of global area added successfully.
cs_CZ: Lokalizovaná verze globální oblasti byla úspěšně přidána.

en: Stack approved successfully
cs_CZ: Zásobník úspěšně schválen.

en: Global area approved successfully
cs_CZ: Globální oblast byla úspěšně schválena.

en: Approve request saved. You must complete the approval workflow before these changes are publicly accessible.
cs_CZ: Požadavek na schválení byl uložen. Než bude schválení veřejně viditelné, je třeba dokončit schvalovací workflow.

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
cs_CZ: Požadavek na smazání byl uložen. Pro smazání tohoto zásobníku musíte dokončit workflow mazání.

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack folder can be deleted.
cs_CZ: Požadavek na smazání byl uložen. Pro smazání této složky zásobníků musíte dokončit workflow mazání.

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this version of the global area can be deleted.
cs_CZ: Požadavek na smazání byl uložen. Pro smazání této verze globální oblasti musíte dokončit workflow mazání.

en: Rename request saved. You must complete the approval workflow before the name will be updated.
cs_CZ: Požadavek na přejmenování byl uložen. Než bude změna názvu provedena, musíte dokončit schvalovací workflow.

en: Stack deleted successfully
cs_CZ: Zásobník úspěšně smazán.

en: Global area cleared successfully
cs_CZ: Globální oblast byla úspěšně vyčištěna.

en: Localized version of stack deleted successfully
cs_CZ: Lokalizovaná verze zásobníku byla úspěšně smazána

en: Localized version of global area deleted successfully
cs_CZ: Lokalizovaná verze globální oblasti byla úspěšně smazána

en: Stack duplicated successfully
cs_CZ: Zásobník byl úspěšně duplikován

en: Stack renamed successfully
cs_CZ: Zásobník byl úspěšně přejmenován

en: Stack Folder renamed successfully
cs_CZ: Složka zásobníků byla úspěšně přejmenována

en: Folder added successfully.
cs_CZ: Složka byla úspěšně přidána.

en: Folder deleted successfully.
cs_CZ: Složka byla úspěšně smazána.

en: Global Areas
cs_CZ: Globální oblasti

en: Unable to find the specified stack folder.
cs_CZ: Požadovaná složka zásobníků nebyla nalezena.

en: You must give your stack a name.
cs_CZ: Je nutné dát svému "zásobníku" jméno.

en: Unable to find the specified stack
cs_CZ: Požadovaný zásobník nebyl nalezen

en: Unable to find the specified language
cs_CZ: Požadovaný jazyk nebyl nalezen

note: %s is a language name
en: There's already a version of this global area in %s
cs_CZ: Tato globální oblast již má verzi pro jazyk %s

note: %s is a language name
en: There's already a version of this stack in %s
cs_CZ: Tento zásobník již má verzi pro jazyk %s

en: You must give the folder a name.
cs_CZ: Je nutné dát složce jméno.

en: You do not have access to delete this stack.
cs_CZ: Nemáte přístup k odstranění tohoto zásobníku.

en: You do not have access to delete this global area.
cs_CZ: Nemáte oprávnění smazat tuto globální oblast.

en: You do not have access to approve this stack.
cs_CZ: Nemáte oprávnění schválit tento zásobník.

en: You can't rename global areas
cs_CZ: Nemůžete přejmenovat globální oblasti

en: You don't have the permission to rename this stack
cs_CZ: Nemáte oprávnění přejmenovat tento zásobník

en: You don't have the permission to rename this stack folder
cs_CZ: Nemáte oprávnění přejmenovat tuto složku zásobníků

en: The name cannot be empty.
cs_CZ: Název nemůže být prázdný.

en: Bad parameter: %s
cs_CZ: Špatný parametr: %s

en: Unable to find the specified stack or folder
cs_CZ: Zvolený zásobník nebo složka nebyla nalezena

en: Access denied
cs_CZ: Přístup odepřen

en: Unable to find the specified stack folder
cs_CZ: Požadovaná složka zásobníků nebyla nalezena

en: %d item has been moved under the folder %s | %d items have been moved under the folder %s
cs_CZ[0]: Do složky %s byla přesunuta %d položka
cs_CZ[1]: Do složky %s byly přesunuty %d položky
cs_CZ[2]: Do složky %s bylo přesunuto %d položek

en: You can't duplicate global areas
cs_CZ: Nemůžete duplikovat globální oblasti

en: You don't have the permission to clone this stack
cs_CZ: Nemáte oprávnění klonovat tento zásobník

en: You do not have access to delete this stack folder.
cs_CZ: Nemáte přístup k odstranění této složky zásobníků

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Stack order updated successfully.
cs_CZ: Pořadí zásobníků bylo úspěšně aktualizováno.

en: Display Order Reset.
cs_CZ: Resetovat pořadí zobrazování.

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
cs_CZ: Typ bloku byl obnoven. Byly aplikovány veškeré změny databázového schématu.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
cs_CZ: Nemáte oprávnění instalovat uživatelské typy bloků či doplňky.

en: Block type installed successfully.
cs_CZ: Typ bloku byl úspěšně nainstalován.

en: Only the super user may remove block types.
cs_CZ: Pouze admin může odebírat typy bloků.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
cs_CZ: Tento typ bloku je interní a nelze jej odinstalovat.

en: The block type has been removed.
cs_CZ: Typ bloků byl odstraněn.

en: Advanced permissions enabled.
cs_CZ: Pokročilá oprávnění byla povolena.

en: ** None Activated
cs_CZ:  ** Nic neaktivováno

en: ** None Selected
cs_CZ: ** Nic nevybráno

en: Anti-spam settings saved.
cs_CZ: Anti-spamová nastavení byla uložena.

en: Invalid anti-spam library.
cs_CZ: Neplatná anti-spamová knihovna.

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: IP Blacklist settings saved.
cs_CZ: Nastavení pro seznam zakázaných IP adres bylo uloženo.

en: Captcha settings saved.
cs_CZ: Nastavení pro CAPTCHA kód bylo uloženo.

en: Invalid captcha library.
cs_CZ: Neplatná CAPTCHA knihovna.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
cs_CZ: Režim údržby byl zapnut. Web je nyní soukromý.

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
cs_CZ: Režim údržby byl vypnut. Web je nyní veřejně přístupný.

en: Permissions saved
cs_CZ: Oprávnění byla uložena

en: Invalid workflow ID.
cs_CZ: Neplatné workflow ID.

en: You must give the workflow a name.
cs_CZ: Workflow musíte přiřadit název.

en: Invalid characters in workflow name.
cs_CZ: Neplatné znaky v názvu workflow.

en: Workflow deleted successfully.
cs_CZ: Workflow bylo úspěšně smazáno.

en: Workflow with that name already exists.
cs_CZ: Workflow s tímto názvem již existuje.

en: Invalid Workflow Type.
cs_CZ: Neplatný typ Workflow.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
cs_CZ: Workflow bylo úspěšně vytvořeno. Nyní můžete změnit jeho vlastnosti.

en: Workflow updated.
cs_CZ: Workflow bylo aktualizováno.

en: The test email has been successfully sent to %s.
cs_CZ: Testovací e-mail byl úspěšně zaslán: %s

en: You will receive a test message from %s
cs_CZ: Obdržíte testovací e-mail od %s

en: The mail system is disabled.
cs_CZ: Systém mailů je zakázán.

en: The recipient address of the test email has not been specified.
cs_CZ: Nebyl zadána adresa příjemce testovacího e-mailu.

en: The email address '%s' is not valid.
cs_CZ: E-mailová adresa '%s' je neplatná.

note: %s is the site name
en: Test message from %s
cs_CZ: Testovací zpráva od %s

en: This is a test message.
cs_CZ: Toto je testovací zpráva.

en: Configuration:
cs_CZ: Konfigurace:

en: Send mail method: %s
cs_CZ: Způsob odesílání mailů: %s

en: SMTP Server: %s
cs_CZ: SMTP server: %s

[ctx: SMTP Port]
en: default
cs_CZ: výchozí

en: SMTP Port: %s
cs_CZ: SMTP port: %s

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
cs_CZ: Žádný

en: SMTP Encryption: %s
cs_CZ: SMTP šifrování: %s

en: SMTP Authentication: none
cs_CZ: SMTP autentizace: žádná

en: SMTP Username: %s
cs_CZ: SMTP uživatelské jméno: %s

[ctx: Password]
en: <hidden>
cs_CZ: <skryto>

en: SMTP Password: %s
cs_CZ: SMTP heslo: %s

en: The following error was found while trying to send the test email:
cs_CZ: Při odesílání testovacího e-mailu došlo k následující chybě:

en: Importer saved.
cs_CZ: Importer byl uložen.

en: Global mail settings saved.
cs_CZ: Globální nastavení pro e-mail byla uložena.

en: Successfully saved accessibility settings.
cs_CZ: Nastavení usnadnění byla uložena.

en: Options saved successfully.
cs_CZ: Nastavení byla úspěšně uložena.

en: Icons updated successfully.
cs_CZ: Ikony byly úspěšně aktualizovány.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
cs_CZ: Nastavení rozhraní Concrete5 bylo úspěšně uloženo.

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
cs_CZ: Nastavení rozhraní bylo uloženo. Odhlaste se a znovu přihlaste, aby se aktualizovaly texty v administraci.

en: Your site's name has been saved.
cs_CZ: Název vašeho webu byl byl uložen.

en: Link Updated.
cs_CZ: Odkaz upraven.

en: Link Deleted.
cs_CZ: Odkaz smazán.

en: Social Link Added.
cs_CZ: Sociální odkaz byl přidán.

en: You must specify a valid URL.
cs_CZ: Uveďte platné URL.

en: You must choose a service.
cs_CZ: Musíte vybrat službu.

en: This social link already exists.
cs_CZ: Tento sociální odkaz již existuje.

en: Invalid link.
cs_CZ: Neplatný odkaz.

en: Choose a Service
cs_CZ: Vyberte službu

en: User time zones have been enabled
cs_CZ: Uživatelské časové zóny byly povoleny.

en: User time zones have been disabled.
cs_CZ: Uživatelské časové zóny byly zakázány.

en: The directory %s does not exist.
cs_CZ: Složka %s neexistuje.

en: The directory %s must be writable by the web server.
cs_CZ: Do složky %s musí být nastaven přístup pro zápis pro webserver.

en: Unable to retrieve software from update server.
cs_CZ: Nelze načíst software z aktualizačního serveru.

en: Invalid version
cs_CZ: Neplatná verze

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
cs_CZ: Instalovat můžete pouze aktualizace s vyšší verzí, než kterou máte.

en: Unable to write to %1$s. You must make %1$s writable in order to upgrade in this manner.
cs_CZ: Nelze zapisovat do %1$s. Před aktualizací tímto způsobem nastavte práva pro zápis do %1$s.

en: Cache settings saved.
cs_CZ: Nastavení cache bylo uloženo.

en: Cached files removed.
cs_CZ: Soubory v cache byly odstraněny.

en: No job specified.
cs_CZ: Nebyla specifikován úloha.

en: Invalid CSRF Token.
cs_CZ: Neplatný CSRF token.

en: This job cannot be uninstalled.
cs_CZ: Tuto úlohu nelze odinstalovat.

en: Job not found.
cs_CZ: Úloha nebyla nalezena.

en: Job successfully uninstalled.
cs_CZ: Úloha byla úspěšně odinstalována.

en: Job successfully installed.
cs_CZ: Úloha byla úspěšně nainstalována.

en: All running jobs have been reset.
cs_CZ: Všechny spuštěné úlohy byly resetovány.

en: Job set added.
cs_CZ: Sada úloh byla přidána.

en: Invalid Job set.
cs_CZ: Neplatná sada úloh.

en: Job Set updated successfully.
cs_CZ: Sada úloh byla úspěšně aktualizována.

en: Specify a name for your Job set.
cs_CZ: Zadejte název sady úloh.

en: You cannot delete the default Job set.
cs_CZ: Nelze smazat výchozí sadu úloh.

en: Job schedule updated successfully.
cs_CZ: Plán úlohy byl úspěšně aktualizován.

en: Job Set schedule updated successfully.
cs_CZ: Plán sady úloh byl úspěšně aktualizován.

en: Database query log cleared.
cs_CZ: Záznamy databázových dotazů byly smazány.

en: Times Run
cs_CZ: Počet spuštění

en: Query
cs_CZ: Dotaz

en: You must specify a valid name for your tree.
cs_CZ: Musíte zadat platný název stromu.

en: You do not have permission to add this tree.
cs_CZ: Nemáte oprávnění pro přidání tohoto stromu.

en: Attribute set added.
cs_CZ: Sada atributů byla přidána.

en: Attribute set deleted.
cs_CZ: Sada atributů byla smazána.

en: Attribute set updated.
cs_CZ: Sada atributů byla aktualizována.

en: Specify a handle for your attribute set.
cs_CZ: Specifikovat handle pro sadu atributů.

en: That handle is in use.
cs_CZ: Toto handle se již používá.

en: Specify a name for your attribute set.
cs_CZ: Zadejte název sady atributů.

en: Name cannot contain the characters: %s
cs_CZ: Název nemůže obsahovat znaky: %s

en: Invalid attribute set.
cs_CZ: Neplatná sada atributů.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
cs_CZ: Tato sada atributů je uzamčena, tzn. že byla přidána balíčkem a nelze ji ručně odstranit.

en: Tree added successfully.
cs_CZ: Strom byl úspěšně přidán.

en: Tree deleted successfully.
cs_CZ: Strom byl uspěšně smazán.

en: You may not remove this node.
cs_CZ: Tento uzel nelze odstranit.

en: Invalid tree type.
cs_CZ: Neplatný typ stromu.

en: Attribute Type Associations saved.
cs_CZ: Přiřazení typů atributů byla uložena.

en: Attribute Type added.
cs_CZ: Typ atributů byl úspěšně přidán.

en: Updated Banned Words.
cs_CZ: Zakázaná slova byla aktualizována.

en: The active editor has been updated.
cs_CZ: Aktivní editor byl aktualizován.

en: Invalid editor handle.
cs_CZ: Neplané handle editoru.

en: Rating types updated.
cs_CZ: Typy hodnocení byly aktualizovány.

en: Updated conversations settings.
cs_CZ: Nastavení konverzací bylo aktualizováno.

en: Debug configuration saved.
cs_CZ: Konfigurace pro ladění byla uložena.

en: Doctrine cache cleared, proxy classes regenerated, entity database table schema updated.
cs_CZ: Doctrine Cache byla vymazána, proxy třídy přegenerovány, schéma entit dle databázových tabulek bylo aktualizováno.

en: Doctrine development settings updated.
cs_CZ: Vývojářská nastavení Doctrine byla aktualizována.

en: Logging configuration saved.
cs_CZ: Nastavení logování byl uloženo.

en: Proxy configuration saved.
cs_CZ: Konfigurace proxy byla uložena.

en: Allowed file types saved.
cs_CZ: Povolené typy souborů byly uloženy.

en: Image uploading settings saved.
cs_CZ: Nastavení pro nahrávání obrázků byla uložena.

en: File storage location added.
cs_CZ: Umístění úložišě souborů bylo přidáno.

en: File storage location removed.
cs_CZ: Úložiště souborů bylo vymazáno.

en: File storage location saved.
cs_CZ: Úložiště souborů bylo uloženo.

en: Invalid type object.
cs_CZ: Neplatný typ objektu.

en: Your file storage location must have a name.
cs_CZ: Úložiště souborů musí mít jméno.

en: Invalid file storage location object.
cs_CZ: Neplatný objekt umístění úložiště souborů.

en: You may not delete the default file storage location.
cs_CZ: Výchozí umístění úložiště souborů nelze smazat.

en: Thumbnail type added.
cs_CZ: Typ náhledu byl přidán.

en: Thumbnail type updated.
cs_CZ: Typ náhledu byl upraven.

en: Your thumbnail type must have a name.
cs_CZ: Typ náhledu musí mít jméno.

en: Your thumbnail type handle must only contain lowercase letters and underscores.
cs_CZ: Handle vašeho typu může obsahovat pouze písmena, čísla a podtržítko "_".

en: Width can only be an integer, with no units.
cs_CZ: Šířka může být pouze celé číslo, bez jednotek.

en: Width must be greater than zero.
cs_CZ: Šížka musí být větší než nula.

en: If used, height can only be an integer, with no units.
cs_CZ: Pokud je použita, výška může být pouze celé číslo, bez jednotek.

en: If used, height must be greater than zero.
cs_CZ: Pokud je použita, výška musí být větší než nula.

en: Thumbnail type removed.
cs_CZ: Typ náhledu odstraněn.

en: Invalid thumbnail type object.
cs_CZ: Neplatný objekt typu náhledu.

en: You may not delete a required thumbnail type.
cs_CZ: Nemůžete smazat typ náhledu, který je vyžadován.

en: Multilingual tree copied. You might consider rescanning links in the section you copied to.
cs_CZ: Vícejazyčný strom byl zkopírován. Zvažte sken odkazů v sekci, do které jste kopíroval/a.

en: Multilingual tree links rescanned.
cs_CZ: Odkazy vícejazyčného stromu bylo znovu proskenovány.

en: %d task | %d tasks
cs_CZ[0]: %d úkol
cs_CZ[1]: %d úkoly
cs_CZ[2]: %d úkolů

en: ** Choose a Page Template
cs_CZ: ** Vyberte šablonu stránky

en: None
cs_CZ: Nic

en: You must specify a valid language.
cs_CZ: Musíte zadat platný jazyk.

en: You must specify a valid country.
cs_CZ: Musíte zadat platnou zemi.

en: You must specify a valid page template.
cs_CZ: Musíte zadat platnou šablonu stránky.

en: This language/region combination already exists.
cs_CZ: Tato kombinace jazyka/regionu již existuje.

en: Default Section settings updated.
cs_CZ: Výchozí nastavení bylo aktualizováno.

en: Only the super user may remove a multilingual section.
cs_CZ: Pouze administrátor může odstranit vícejazyčnou sekci.

en: Section removed.
cs_CZ: Sekce odstraněna.

en: Languages refreshed.
cs_CZ: Jazyky obnoveny.

en: The translations have been exported to file and will be used by the website.
cs_CZ: Překlady byly exportovány do souboru a budou na použity na stránkách.

en: Languages reset.
cs_CZ: Jazyky resetovány.

en: Only the admin user may reset all strings.
cs_CZ: Jen administrátor může resetovat všechny řetězce.

en: Invalid token, please refresh and try again.
cs_CZ: Neplatný token, prosím obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: Invalid parameter received: %s
cs_CZ: Obdržen neplatný parametr: %s

en: Invalid language identifier
cs_CZ: Neplatný identifikátor jazyka.

en: success
cs_CZ: úspěch

en: Unable to find the specified page
cs_CZ: Požadovaná stránka nebyla nalezena

en: Tracking code settings updated successfully.
cs_CZ: Nastavení pro sledovací kód bylo úspěšně aktualizováno.

en: Reserved words reset.
cs_CZ: Resetovat rezervovaná slova.

en: Reserved words updated.
cs_CZ: Rezervovaná slova byla aktualizována.

en: Search Index Preferences Updated
cs_CZ: Nastavení pro vyhledávací index bylo aktualizováno.

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
cs_CZ: Index byl vyčištěn. Není musíte spustit reindexaci na stránce automatických úloh.

en: Statistics tracking preference saved.
cs_CZ: Nastavení pro statistiku sledování bylo uloženo.

en: Settings Saved.
cs_CZ: Nastavení uloženo.

en: The following rule has been added to the server configuration
cs_CZ: Následující pravidlo bylo přidáno do konfigurace serveru

en: The following rule has been removed from the server configuration
cs_CZ: Následující pravidlo bylo odstraněno z konfigurace serveru

en: The following rule was already in your server configuration
cs_CZ: Následující pravidlo se v konfiguraci vašeho serveru již nacházelo

en: The following rule was already missing in your server configuration
cs_CZ: Následující pravidlo v konfiguraci vašeho serveru již chybělo.

en: It was not possible to detect your server kind.
cs_CZ: Nebylo možné rozpoznat druh vašeho serveru.

en: Here's the configuration sections for every supported server: please manually add the one relevant for you to your server configuration.
cs_CZ: Níže naleznete konfigurace pro všechny podporované servery: zvolte tu, která je pro váš server relevantní, a ručně ji přidejte.

en: Here's the configuration sections for every supported server: please manually remove the one relevant for you from your server configuration.
cs_CZ: Níže naleznete konfigurace pro všechny podporované servery: zvolte tu, která je pro váš server relevantní, a ručně ji odeberte.

[ctx: For server]
note: %s is one or more server names
en: For %s
cs_CZ: Pro %s

en: It was not possible read your server configuration.
cs_CZ: Nepodařilo se načíst konfiguraci vašeho serveru.

en: It was not possible write your server configuration.
cs_CZ: Nepodařilo se zapsat konfiguraci vašeho serveru.

en: Please add this configuration section to your server configuration:
cs_CZ: Přidejte prosím následující sekci do konfigurace vašeho serveru:

en: Please remove this configuration section from your server configuration
cs_CZ: Odstraňte prosím následující sekci z konfigurace vašeho serveru

en: The SSL canonical URL provided must start with "https://".
cs_CZ: Zadané zabezpečené kanonické URL musí začínat "https://".

en: Invalid Token
cs_CZ: Neplatný token.

en: Invalid Authentication Type
cs_CZ: Neplatný typ autentifikace

en: Invalid Error Code
cs_CZ: Neplatný chybový kód

en: The %s authentication type has been enabled.
cs_CZ: Autentifikační typ %s byl povolen.

en: The %s authentication type has been disabled.
cs_CZ: Autentifikační typ %s byl zakázán.

en: The %s authentication type has been saved.
cs_CZ: Autentifikační typ %s byl úspěšně uložen.

en: Your user account is being upgraded and requires a new password. Please enter your email address below to create this now.
cs_CZ: Váš uživatelský účet byl upgradován a vyžaduje nové heslo. Zadejte níže svoji emailovou adresu pro pokračování.

en: Registration settings have been saved.
cs_CZ: Nastavení registrace bylo uloženo.

en: Login redirection saved.
cs_CZ: Přesměrování po přihlášení bylo uloženo.

en: Public profiles have been enabled. Public profile and directory single pages added to the sitemap.
cs_CZ: Veřejné profily byly povoleny. Veřejný profil a složka samostatných stránek byly přidány na mapu webu.

en: Public profiles have been disabled. Public profile and directory single pages removed from the sitemap
cs_CZ: Veřejné profily byly zakázány. Veřejný profil a složka samostatných stránek byly odebrány z mapu webu.

en: ** Select Type
cs_CZ: ** Vybrat typ

en: Many to One
cs_CZ: N:1

en: One to Many
cs_CZ: 1:N

en: One to One
cs_CZ: 1:1

en: Many to Many
cs_CZ: M:N

en: Add Association
cs_CZ: Přidat asociaci.

en: Invalid target entity.
cs_CZ: Neplatná cílová entita.

en: You must choose what type of association this is.
cs_CZ: Musíte vybrat typ asociace.

en: You must give your association a target property name.
cs_CZ: Musíte pro asociaci zadat název cílové vlastnosti.

en: Association added successfully.
cs_CZ: Asociace byla úspěšně přidána.

en: Invalid association object.
cs_CZ: Neplatný objekt asociace.

en: Association deleted successfully.
cs_CZ: Asociace byla úspěšně smazána.

en: Association saved successfully.
cs_CZ: Asociace byla úspěšně uložena.

en: Association Details
cs_CZ: Detaily asociace.

en: Search preferences saved successfully.
cs_CZ: Nastavení vyhledávání bylo úspěšně uloženo.

en: Form updated successfully.
cs_CZ: Formulář byl úspěšně aktualizován.

en: Form added successfully.
cs_CZ: Formulář byl úspěšně přidán.

en: Add Form
cs_CZ: Přidat formulář

en: Invalid form object.
cs_CZ: Neplatný objekt formuláře.

en: Form deleted successfully.
cs_CZ: Formulář byl úspěšně smazán.

en: Invalid field set object.
cs_CZ: Neplatný objekt sady polí.

en: Field set deleted successfully.
cs_CZ: Sada polí byla úspěšně smazána.

en: Field set updated successfully.
cs_CZ: Sada polí byla úspěšně aktualizována.

en: Form field set added successfully.
cs_CZ: Sada formulářových polí byla úspěšně přidána.

en: Edit Details
cs_CZ: Upravit detaily

en: Form Details
cs_CZ: Detaily formuláře

en: Add Data Object
cs_CZ: Přidat datový objekt

en: You must create a handle for your data object. It may contain only lowercase letters and underscores.
cs_CZ: Pro datové objekty musíte vytvořit handle. Ten musí obsahovat jen malá písmena a podtržítka.

en: Object added successfully.
cs_CZ: Objekt byl úspěšně přidán.

en: ** Choose Entity
cs_CZ: ** Vyberte entitu

en: Entity deleted successfully.
cs_CZ: Entita byla úspěšně smazána.

en: Object Details
cs_CZ: Detaily objektu

en: ** Select Form
cs_CZ: ** Vybrat formulář

en: ** No Owner
cs_CZ: ** Žádný vlastník

en: Edit Entity
cs_CZ: Upravit entitu

en: You must choose where the results for your entity are going live.
cs_CZ: Musíte vybrat cíl pro výsledky vaší entity.

en: An entity cannot own itself.
cs_CZ: Entita nemůže vlastnit sama sebe.

en: You must specify a valid default view form.
cs_CZ: Musíte zadat platný výchozí formulář pro zobrazení.

en: You must specify a valid default edit form.
cs_CZ: Musíte zadat platný výchozí formulář pro úpravy.

en: Object updated successfully.
cs_CZ: Objekt byl úspěšně aktualiazován.

en: Show All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: Unapproved
cs_CZ: Neschváleno

en: Approved
cs_CZ: Schváleno

en: Deleted
cs_CZ: Smazáno

en: Invalid message
cs_CZ: Neplatná zpráva

en: You do not have permission to approve this message.
cs_CZ: Nemáte oprávnění schválit tuto zprávu.

en: Message approved.
cs_CZ: Zpráva byla schválena.

en: You do not have permission to flag this message.
cs_CZ: Nemáte oprávnění označit tuto zprávu.

en: Message unflagged.
cs_CZ: Zpráva odznačena.

en: You do not have permission to restore this message.
cs_CZ: Nemáte oprávnění obnovit tuto zprávu.

en: Message restored.
cs_CZ: Zpráva obnovena.

en: Please Enter a Name
cs_CZ: Prosím zadejte jméno

en: New file set added successfully.
cs_CZ: Nová sada souborů byla úspěšně přidána.

en: File set deleted successfully.
cs_CZ: Sada souborů byla úspěšně smazána.

en: File set updated successfully.
cs_CZ: Sada souborů byla úspěšně aktualizována.

en: Invalid ID
cs_CZ: Neplatné ID

en: Add-Ons
cs_CZ: Doplňky

en: Invalid token, please try again.
cs_CZ: Neplatný token, zkuste to prosím znovu.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
cs_CZ: Během připojování vašeho webu k Tržišti došlo k neočekávané chybě.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
cs_CZ: Nemáte oprávnění připojit tento web k Tržišti.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
cs_CZ: Váš web je nyní připojen ke Concrete5 komunitě.

en: You do not have permission to uninstall packages.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k odebírání balíčků.

en: Invalid package.
cs_CZ: Neplatný balíček.

en: The package has been uninstalled.
cs_CZ: Balíček byl odinstalován.

en: Package controller file not found.
cs_CZ: Nebyl nalezen soubor kontroleru balíčku.

en: You do not have permission to install add-ons.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k instalaci doplňků.

en: The package has been installed.
cs_CZ: Balíček byl nainstalován

en: Invalid marketplace item ID.
cs_CZ: Neplatné ID položky v Tržišti.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
cs_CZ: Položka Tržiště %s byla úspěšně stažena.

en: You do not have permission to download add-ons.
cs_CZ: Nemáte oprávnění ke stažení doplňků.

en: The package has been updated successfully.
cs_CZ: Balíček byl úspěšně aktualizován.

en: Package Not Found.
cs_CZ: Balíček nebyl nalezen.

en: Password incorrect. Please try again.
cs_CZ: Nesprávné heslo. Zkuste to znovu.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
cs_CZ: Tento uživatel je neaktivní. Ohledně tohoto účtu nás kontaktujte.

en: Your session has expired. Please sign in again.
cs_CZ: Vaše sezení vypršelo. Přihlašte se prosím znovu.

en: Email Address
cs_CZ: E-mailová adresa

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: User is not registered. Check your authentication controller.
cs_CZ: Uživatel není registrován. Zkontrolujte autentifikační kontroler.

en: Invalid Request, please attempt login again.
cs_CZ: Neplatný požadavek, zkuste se prosím přihlásit znovu.

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
cs_CZ: Nesprávný ověřovací kód z obrázku. Zkontrolujte prosím obrázek a podle potřeby kód opravte.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
cs_CZ: E-mailová adresa %s je již používána. Prosím vyberte jinou.

en: The username %s already exists. Please choose another
cs_CZ: Uživatelské jméno %s již existuje. Prosím zvolte jiné.

en: Invalid token.
cs_CZ: Neplatný token.

en: Validate Email Address
cs_CZ: Ověření e-mailové adresy

en: Your account has been created, and you are now logged in.
cs_CZ: Váš účet byl vytvořen a nyní jste přihlášen/a.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
cs_CZ: Jste zaregistrováni, ale musíte potvrdit váš e-mail. Do té doby budou některé funkce tohoto webu omezeny.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
cs_CZ: Na vaši adresu byl zaslán e-mail. Klikněte na URL v e-mailu pro potvrzení vaší adresy.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
cs_CZ: Jste zaregistrováni, ale administrátor webu musí nejprve ověřit a schválit váš účet. Do té doby se nemůžete přihlásit.

en: Invalid file.
cs_CZ: Neplatný soubor.

en: You may not arrange the contents of area %s.
cs_CZ: Nemůžete upravovat obsah oblasti %s.

en: You may not add %s to area %s.
cs_CZ: Nelze přidat %s do oblasti %s.

en: Page ignored.
cs_CZ: Stránka byla ignorována.

en: Page unmapped.
cs_CZ: Stránka nenamapována.

en: You cannot assign this page to itself.
cs_CZ: Nelze přiřadit stránku samu sobě.

en: Page assigned.
cs_CZ: Stránka byla přiřazena.

en: The destination page doesn't appear to be in a valid multilingual section.
cs_CZ: Cílová stránka není v platné vícejazyčné sekci.

en: New draft created.
cs_CZ: Nový koncept vytvořen.

en: Unapproved page created. You must publish this page before it is live.
cs_CZ: Vytvořena neschválená stránka. Aby byla dostupná, musíte ji nejprve zveřejnit.

en: You do not have permission to add this page to this section of the tree.
cs_CZ: Nemáte oprávnění přidat stránku do této sekce stromu.

en: You do not have permission to add a folder here.
cs_CZ: Nemáte oprávnění přidat sem složku.

en: Folder added.
cs_CZ: Složka přidána.

en: Item copied successfully.
cs_CZ: Položka byla úspěšně zkopírována.

en: Item moved successfully.
cs_CZ: Položka byla úspěšně přesunuta.

en: Entries not found.
cs_CZ: Záznamy nebyly nalezeny.

en: File %s could not be found.
cs_CZ: Soubor %s nebyl nalezen.

en: File rescanned successfully.
cs_CZ: Soubory byly úspěšně znovu proskenovány.

en: %d file | %d files
cs_CZ[0]: %d soubor
cs_CZ[1]: %d soubory
cs_CZ[2]: %d souborů

en: Invalid file version.
cs_CZ: Neplatná verze souboru

en: File not found.
cs_CZ: Soubor nebyl nalezen.

en: Unable to add files.
cs_CZ: Nelze přidat soubory.

en: You are not allowed to access this page.
cs_CZ: Na tuto stránku nemáte přístup.

en: You do not have access to the sitemap.
cs_CZ: Nemáte přístup na mapu webu.

en: Expand
cs_CZ: Rozbalit

en: Loading
cs_CZ: Náhrává se

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Collapse
cs_CZ: Sbalit

en: Delete Block
cs_CZ: Smazat blok

en: Block Deleted
cs_CZ: Blok smazán

en: The block has been removed successfully.
cs_CZ: Blok byl úspěšně odstraněn.

en: Add Block
cs_CZ: Přidat blok

en: Add Stack
cs_CZ: Přidat zásobník

en: The stack has been added successfully
cs_CZ: Zásobník byl úspěšně přidán

en: Paste from Clipboard
cs_CZ: Vložit ze schránky

en: Edit Layout
cs_CZ: Upravit rozložení

en: Add Layout
cs_CZ: Přidat rozložení

en: Move Up
cs_CZ: Přesunout nahoru

en: Move Down
cs_CZ: Přesunout dolů

en: This layout section can not be moved further in this direction.
cs_CZ: Sekci rozložení nelze tímto směrem přesunout dále.

en: Layout Presets
cs_CZ: Nastavení rozložení

en: Lock Layout
cs_CZ: Zamknout rozložení

en: Unlock Layout
cs_CZ: Odemknout rozložení

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete Layout
cs_CZ: Smazat rozložení

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto předvolbu rozložení?

en: Set Permissions
cs_CZ: Nastavit oprávnění

en: The block has been added successfully.
cs_CZ: Blok byl úspěšně přidán.

en: Update Block
cs_CZ: Aktualizovat blok

en: The block has been saved successfully.
cs_CZ: Tento blok byl úspěšně uložen.

en: The block has been added to your clipboard.
cs_CZ: Blok byl přidán do schránky.

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Close
cs_CZ: Zavřít

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
cs_CZ: Upravit %s

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
cs_CZ: Nastavení oprávnění bylo uloženo. Pro aktivaci těchto změn musíte dokončit workflow.

en: Manage Stack Contents
cs_CZ: Spravovat obsah zásobníku

en: Compare Versions
cs_CZ: Porovnat verze

en: Move
cs_CZ: Přesunout

en: Blocks arranged successfully.
cs_CZ: Bloky byly úspěšně uspořádány.

en: Copy to Clipboard
cs_CZ: Kopírovat do schránky

en: Custom Template
cs_CZ: Uživatelská šablona

en: You must give your custom style preset a name.
cs_CZ: Musíte dát nazev předvolbě vašeho uživatelského stylu.

en: Set Block Styles
cs_CZ: Nastavit styly bloků

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit všechny tyto uživatelské styly?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto předvolbu uživatelského stylu?

en: Setup on Child Pages
cs_CZ: Nastavit na stránkách potomků

en: Composer Settings
cs_CZ: Nastavení Editoru

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
cs_CZ: Načítání dat motivu z Tržiště concrete5.org.

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
cs_CZ: Načítání dat doplňku z Tržiště concrete5.org.

en: Clear
cs_CZ: Vyčistit

en: This request took too long.
cs_CZ: Požadavek trval příliš dlouho.

en: An unexpected error occurred.
cs_CZ: Došlo k neočekávané chybě.

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: concrete5 Marketplace
cs_CZ: Tržiště Concrete5

en: concrete5 Marketplace - Purchase & Checkout
cs_CZ: Tržiště Concrete5 - Nákup a pokladna

en: concrete5 Marketplace - Download
cs_CZ: Tržiště Concrete5 - Stáhnout

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
cs_CZ: Concrete5 v Internet Exploreru 6 nepodporuje režim úprav.

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
cs_CZ: Více informací k vaší otázce můžete získat v centru pomoci na stránkách concrete5.org

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
cs_CZ: <p>Váš balíček nemohl být nainstalován.  Došlo k neočekávané chybě.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
cs_CZ: <p>Váš balíček bude nyní stažen a nainstalován.</p>

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
cs_CZ: <p>Načítají se informace z Tržiště Concrete5.</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
cs_CZ: <p>Před instalací doplňků a motivů z Tržiště se musíte přihlásit.</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
cs_CZ: <p>Úspěšně jste se přihlásili k Tržišti Concrete5.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
cs_CZ: <p>Nyní jste odhlášeni z Tržiště Concrete5.</p>

en: Are you sure you want to remove this value?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit tuto hodnotu?

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Page Saved
cs_CZ: Stránka byla uložena

en: Page Properties saved.
cs_CZ: Vlastnosti stránky byly uloženy.

en: User Settings saved.
cs_CZ: Uživatelská nastavení byla uložena.

en: Schedule Guest Access
cs_CZ: Naplánovat přístup hosta

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
cs_CZ: Časový přístup pro hosty byl úspěšně aktualizován.

en: Checking for updates.
cs_CZ: Kontroluji aktualizace.

en: Activate Users
cs_CZ: Aktivovat uživatele

en: Deactivate Users
cs_CZ: Deaktivovat uživatele

en: Remove From Group
cs_CZ: Odstranit ze skupiny

en: Add to Group
cs_CZ: Přidat do skupiny

en: Choose a User
cs_CZ: Vyberte uživatele

en: Let's start editing a page.
cs_CZ: Začít s úpravami stránky.

en: Edit Mode
cs_CZ: Režim úprav

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Current Image
cs_CZ: Aktuální obrázek

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Choose Font
cs_CZ: Vybrat písmo

en: Font Weight
cs_CZ: Tučnost písma

en: Italic
cs_CZ: Kurzíva

en: Underline
cs_CZ: Podtržení

en: Uppercase
cs_CZ: Velká písmena

en: Font Size
cs_CZ: Velikost písma

en: Letter spacing
cs_CZ: Mezery mezi písmeny

en: Line Height
cs_CZ: Výška řádku

en: Empty %s Area
cs_CZ: Prázdná %s oblast

en: This area is full!
cs_CZ: Tato oblast je plná!

en: Insert Link to File
cs_CZ: Vložit odkaz na soubor

en: Insert Image
cs_CZ: Vložit obrázek

en: Link to Page
cs_CZ: Odkaz na stránku

en: Choose Entry
cs_CZ: Vyberte záznam

en: Entries
cs_CZ: Záznamy

en: Location
cs_CZ: Poloha

en: Visit
cs_CZ: Navštívit

en: Edit External Link
cs_CZ: Upravit externí odkaz

en: Copy Progress
cs_CZ: Průběh kopírování

en: Add External Link
cs_CZ: Přidat externí odkaz

en: Send To Top
cs_CZ: Přesunout nahoru

en: Send To Bottom
cs_CZ: Přesunout dolů

en: Empty Trash
cs_CZ: Vysypat koš

en: Restore Page
cs_CZ: Obnovit stránku

en: Delete Forever
cs_CZ: Smazat navždy

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Caching
cs_CZ: Cachování

en: Page Permissions
cs_CZ: Oprávnění stránky

en: Permissions
cs_CZ: Oprávnění

en: Page permissions updated successfully.
cs_CZ: Oprávnění stránky byla úspěšně aktualizována.

en: Theme and page type updated successfully.
cs_CZ: Motiv a typ stránky byly úspěšně aktualizovány.

en: Design &amp; Type
cs_CZ: Design a typ

en: Versions
cs_CZ: Verze

en: Delete Pages
cs_CZ: Smazat stránky

en: The page has been removed successfully.
cs_CZ: Stránka byla úspěšně odstraněna.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
cs_CZ: Požadave na smazání byl uložen. Tato stránka bude kompletně odstraněna po dokončení workflow.

en: Add Page
cs_CZ: Přidat stránku

en: Move/Copy
cs_CZ: Přesunout/kopírovat

en: Change Page Order
cs_CZ: Změnit pořadí stránek

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
cs_CZ: Přesuňte stránky nebo změňte jejich pořadí přetažením ikon.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
cs_CZ: Vyberte novou rodičovskou stránku z mapy webu.

en: Edit in Composer
cs_CZ: Upravit v Editoru

en: Search Pages
cs_CZ: Hledání stránky

en: Back to Sitemap
cs_CZ: Zpět na mapu webu

en: Search Results
cs_CZ: Výsledky hledání

en: Created By
cs_CZ: Vytvořil/a

en: Choose a Page
cs_CZ: Vyberte stránku

en: Viewing
cs_CZ: Prohlížejí

en: Result(s)
cs_CZ: Výsledky

en: max
cs_CZ: maximálně

en: No results found.
cs_CZ: Žádné výsledky nebyly nalezeny.

en: Are you sure?
cs_CZ: Opravdu?

en: Unable to load sitemap data. Response received:
cs_CZ: Nelze načíst data mapy webu. Získaná odpověd:

en: Unable to load sitemap data.
cs_CZ: Nelze nahrát data mapy webu.

en: Resume Editing
cs_CZ: Pokračovat v úpravě

en: No Suggestions
cs_CZ: Žádné návrhy

en: Edit Group
cs_CZ: Upravit skupinu

en: Edit Permissions
cs_CZ: Upravit oprávnění

en: View
cs_CZ: Zobrazit

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Choose
cs_CZ: Vybrat

en: Copy File
cs_CZ: Kopírovat soubor

en: Thumbnail Images
cs_CZ: Obrázky náhledů

en: Replace
cs_CZ: Nahradit

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Choose New File
cs_CZ: Vyberte nový soubor

en: Properties
cs_CZ: Vlastnosti

en: You must choose a file.
cs_CZ: Musíte vybrat soubor.

en: Add Files
cs_CZ: Přidat soubory

en: Rescan
cs_CZ: Načíst znovu

en: Pending
cs_CZ: Čekající

en: Upload Complete
cs_CZ: Nahrávání dokončeno

en: Upload Failed
cs_CZ: Nahrávání se nezdařilo

en: Upload Progress
cs_CZ: Postup nahrávání

en: You may only select a single file.
cs_CZ: Můžete vybrat pouze jeden soubor.

en: Select Some Options
cs_CZ: Vyberte některé volby

en: Select an Option
cs_CZ: Vyberte volbu

note: After this text we have a search criteria: for instance 'No results match "Criteria"'
en: No results match
cs_CZ: Žádné výsledky neodpovídají řetězci

en: Add Category
cs_CZ: Přidat kategorii

en: Edit Category
cs_CZ: Upravit kategorii

en: Delete Category
cs_CZ: Smazat kategorii

en: Clone Category
cs_CZ: Klonovat kategorii

en: Add Topic
cs_CZ: Přidat téma

en: Edit Topic
cs_CZ: Upravit téma

en: Delete Topic
cs_CZ: Smazat téma

en: Clone Topic
cs_CZ: Klonovat téma

en: Skip →
cs_CZ: Přeskočit →

en: Next →
cs_CZ: Další →

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: Do this:
cs_CZ: Proveďte:

en: Then this:
cs_CZ: Pak toto:

en: Next this:
cs_CZ: Dále toto:

en: step %1$d of %2$d
cs_CZ: krok %1$d z %2$d

en: Pages Panel
cs_CZ: Panel stránek

en: The pages is where you go to add a new page to your site, or jump between existing pages. To open the pages panel, click the icon.
cs_CZ: Na panelu stránek můžete přidat stránku na web nebo přepínat mezi existujícími stránkami. Pro otevření panelu klikněte na ikonu.

en: This is your list of page types. Click any of them to add a page.
cs_CZ: Toto je váš seznam typů stránek. Klikněte na kterýkoliv pro přidání stránky.

en: This is your sitemap. Use it to easily navigate your site.
cs_CZ: Toto je vaše mapa stránek. Použijte ji pro snadnou navigaci po webu.

en: Edit Mode Active
cs_CZ: Režim úprav je aktivní

en: The highlighted button makes it obvious you're in edit mode.
cs_CZ: Zvýrazněné tlačítko indikuje, že je zapnutý režim úprav.

en: Edit the Block
cs_CZ: Upravit blok

en: Just roll over any content on the page. Click or tap to get the edit menu for that block.
cs_CZ: Přejeďte myší přes libovolný obsah stránky. Po kliknutí se zobrazí menu pro úpravy daného bloku.

en: Edit Menu
cs_CZ: Menu úprav

en: Use this menu to edit a block's contents, change its display, or remove it entirely.
cs_CZ: Použijte toto menu pro úpravy obsahu bloku, změnu zobrazení nebo jeho odstranění.

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: When you're done editing you can Save Changes for other editors to see, or Publish Changes to make your changes live immediately.
cs_CZ: Po dokončení úprav může změny uložit, aby je viděli ostatní editoři, nebo změny publikovat, čímž se stanou ihned dostupné na webu.

en: Add Mode Active
cs_CZ: Přidat aktivní režim

en: The highlighted button makes it obvious you're in Add Content mode.
cs_CZ: Zvýrazněné tlačítko indikuje, že jste v řežimu přidávání obsahu.

en: Add Panel
cs_CZ: Přidat panel

en: This is the Add Content Panel.
cs_CZ: Toto je panel pro přidání obsahu.

en: Content Selector
cs_CZ: Výběr obsahu

en: Click here to choose between adding blocks, clipboard items, stacks and stack contents.
cs_CZ: Klikněte sem pro výběr přidávání bloků, položek ze schránky, zásobníků nebo obsahu zásobníku.

en: Search Blocks
cs_CZ: Prohledat bloky

en: You can easily filter the blocks in the panel by searching here.
cs_CZ: Pomocí vyhledávání můžete snadno filtrovat bloky v panelu.

en: Add Blocks
cs_CZ: Přidat bloky

en: Click and drag blocks from the add panel into the page to add them.
cs_CZ: Pro přidání bloku na stránku ho přetáhněte z přidávacího panelu.

en: Enter Edit Mode
cs_CZ: Zahájit režim úprav

en: First, click the "Edit Page" button. This will enter edit mode for this page.
cs_CZ: Nejprve klikněte na tlačítko "Upravit stránku". Tím přepnete stránku do režimu úprav.

en: Click the "Add Content" button to enter edit mode, with the Add Content panel active.
cs_CZ: Klikněte na tlačítko "Přidat obsah" pro přepnutí do režimu úprav a aktivaci postranního panelu.

en: Dashboard Panel
cs_CZ: Panel administrace

en: The dashboard is where you go to manage aspects of your site that have to do with more than the content on just one page. Click the sliders icon.
cs_CZ: V Administraci lze spravovat záležitosti vašeho webu, které se netýkají pouze úpravy obsahu jedné stránky. Klikněte na ikonu posuvníků.

en: The sitemap lets manage the structure of your website. You can delete pages you don't need, or drag them around the tree to suit your needs.
cs_CZ: Mapa webu umožňuje spravovat jeho strukturu. Můžete mazat nepotřebné stránky nebo je přemisťovat v rámci stromu podle potřeby.

en: Choose Location
cs_CZ: Vyberte umístění

en: Click this button to choose the location of the page in your sitemap. If saved, the page will be moved to this location.
cs_CZ: Klikněte na tlačítko pro výběr umístění stránky na mapě webu. Po uložení bude stránka na toto umístění přesunuta.

en: Page URLs
cs_CZ: URL stránky

en: Control the URLs used to access your page here. Non-canonical URLs will redirect to your page; canonical URLs can be either generated or automatically or overridden. Sub-pages to this page start with canonical URLs by default.
cs_CZ: Správa URL používaných pro přístup na tuto stránku. Nekanonické URL bude přesměrováno na vaši stránku; kanonické URL může být vygenerováno nebo přepsáno. Podstránky začínají kanonickým URL automaticky.

en: Properties Panel
cs_CZ: Panel vlastností

en: The properties panel controls data and details about the current page including design customizations. To open the properties panel, click the gear icon.
cs_CZ: Na panel vlastností lze spravovat data a detaily aktuální stránky, včetně uživatelských úprav designu. Panel otevřete kliknutím na ikonu ozubeného kola.

en: Page Design
cs_CZ: Panel designu

en: From here you can change your page template and customize your page's styles.
cs_CZ: Zde můžete měnit šablonu stránky a upravovat styly stránky.

en: Customize
cs_CZ: Upravit

en: Click here to load the theme customizer for the page.
cs_CZ: Klikněte zde pro zobrazení modulu pro úpravy motivu stránky.

en: Edit anything on this page by clicking the pencil icon.
cs_CZ: Veškeré úpravy této stránky můžete provádět po kliknutí na ikonu tužky.

en: Change the general look and options like SEO and permissions. Delete the page or roll versions back from here as well.
cs_CZ: Můžete měnit celkový vzhled a nastavení, jako jsou SEO a oprávnění. Stránku zde také můžete smazat nebo obnovit její předchozí verze.

en: Add Content
cs_CZ: Přidat obsah

en: Place a new block on the page. Copy one using the clipboard, or try a reusable stack.
cs_CZ: Můžete na stránku umístit nový blok. Kopírovat blok lze pomocí schránky nebo zásobníku.

en: Intelligent Search
cs_CZ: Inteligentní vyhledávání

en: At a loss? Try searching here. You can find anything from pages in your site to settings and how-to documentation.
cs_CZ: Můžete hledat cokoliv na stránkách vašeho webu, v nastavení i v dokumentaci.

en: Add a new page to your site, or quickly jump around your sitemap.
cs_CZ: Můžete přidat novou stránku na váš web, nebo rychle procházet mapu webu.

en: Anything that isn't specific to this page happens here. Manage users, files, reporting data, and site-wide settings.
cs_CZ: Vše, co se netýká stránek, je zde. Správa uživatelů, souborů, reportování dat a nastavení parametrů celého webu.

en: Insert Video
cs_CZ: Vložit video

en: Table
cs_CZ: Tabulka

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Insert link
cs_CZ: Vložit odkaz

en: Edit link
cs_CZ: Upravit odkaz

en: Unlink
cs_CZ: Odpojit

en: Formatting
cs_CZ: Formátování

en: Normal text
cs_CZ: Normální text

en: Quote
cs_CZ: Citace

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Header 1
cs_CZ: Nadpis 1

en: Header 2
cs_CZ: Nadpis 2

en: Header 3
cs_CZ: Nadpis 3

en: Header 4
cs_CZ: Nadpis 4

en: Header 5
cs_CZ: Nadpis 5

en: Bold
cs_CZ: Tučně

en: Font Color
cs_CZ: Barva písma

en: Back Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Unordered List
cs_CZ: Odrážky

en: Ordered List
cs_CZ: Číslování

en: Outdent
cs_CZ: Zrušit odsazení

en: Indent
cs_CZ: Odsadit

en: Insert
cs_CZ: Vložit

en: Insert Table
cs_CZ: Vložit tabulku

en: Add Row Above
cs_CZ: Přidat řádek nad

en: Add Row Below
cs_CZ: Přidat řádek pod

en: Add Column Left
cs_CZ: Přidat sloupec doleva

en: Add Column Right
cs_CZ: Přidat sloupec doprava

en: Delete Column
cs_CZ: Smazat sloupec

en: Delete Row
cs_CZ: Smazat řádek

en: Delete Table
cs_CZ: Smazat tabulku

en: Rows
cs_CZ: Řádky

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Add Head
cs_CZ: Přidat záhlaví

en: Delete Head
cs_CZ: Smazat záhlaví

en: Title
cs_CZ: Titulek

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Center
cs_CZ: Na střed

en: Image Web Link
cs_CZ: Obrázkový odkaz na web

en: Video Embed Code or Youtube/Vimeo Link
cs_CZ: Kód pro vložení videa nebo odkaz na Youtube či Vimeo.

en: Insert File
cs_CZ: Vložit soubor

en: Upload
cs_CZ: Nahrát

en: Or choose
cs_CZ: nebo vybrat

en: Drop file here
cs_CZ: Sem přetáhněte soubor

en: Align text to the left
cs_CZ: Zarovnat text doleva

en: Center text
cs_CZ: Vycentrovat text

en: Align text to the right
cs_CZ: Zarovnat text doprava

en: Justify text
cs_CZ: Zarovnat text do bloku

en: Insert Horizontal Rule
cs_CZ: Vložit vodorovnou čáru

en: Anchor
cs_CZ: Odkaz

en: Open Link
cs_CZ: Otevířt odkaz

en: Open link in new tab
cs_CZ: Otevřít odkaz v novém okně

en: Open link in same window
cs_CZ: Otevřít odkaz ve stejném okně

en: Open link in Lightbox
cs_CZ: Otevřít odkaz v Lightboxu

en: Link Type
cs_CZ: Typ odkazu

en: Web Page
cs_CZ: Webová stránka

en: Frame Options
cs_CZ: Možnosti rámce

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Custom Styles
cs_CZ: Uživatelské styly

en: Remove font
cs_CZ: Odstranit písmo

en: Change Font Family
cs_CZ: Změnit rodinu písem

en: Remove Style
cs_CZ: Odstranit styl

en: Insert Character
cs_CZ: Vložit znak

en: Undo
cs_CZ: Zpět

en: Redo
cs_CZ: Znovu

en: Remove Font Family
cs_CZ: Odstranit rodinu písem

en: Remove Font Size
cs_CZ: Odstranit velikost písma

en: Change Font Size
cs_CZ: Změnit velikost písma

en: Alignment
cs_CZ: Zarovnání

en: Name (optional)
cs_CZ: Název (volitelný)

en: Drop file here or
cs_CZ: Sem přetáhněte soubor nebo

en: Loading...
cs_CZ: Nahrávám...

en: Load error!
cs_CZ: Chyba při nahrávaní!

en: Loading Control Sets...
cs_CZ: Načítají se sady ovládacích prvků...

en: Loading Components...
cs_CZ: Nahrávám komponenty...

en: Loading Filters...
cs_CZ: Nahrávám filtry...

en: Loading Image...
cs_CZ: Nahrávám obrázek...

en: The current item has changed.
    If you proceed you will lose your changes.
    
    Do you want to proceed anyway?
cs_CZ: Aktuální položka byla změněna.
    Pokud budete pokračovat, dojde ke ztrátě změn.
    
    Opravdu chcete pokračovat?

[ctx: Translation]
en: Approved
cs_CZ: Schváleno

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Context
cs_CZ: Kontext

en: Example: %s
cs_CZ: Příklad: %s

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Original String
cs_CZ: Původní řetězec

en: Please fill-in all plural forms
cs_CZ: Vyplňte prosím tvary množného čísla

en: Plural Original String
cs_CZ: Původní řetězec množného čísla

en: References
cs_CZ: Reference

en: Save & Continue
cs_CZ: Uložit a pokračovat

en: Search for...
cs_CZ: Hledat...

en: Search in contexts
cs_CZ: Hledat v kontextech

en: Search in originals
cs_CZ: Hledat v originálech

en: Search in translations
cs_CZ: Hledat v překladech

en: Show approved
cs_CZ: Zobrazit schválené

en: Show translated
cs_CZ: Zobrazit přeložené

en: Show unapproved
cs_CZ: Zobrazit neschválené

en: Show untranslated
cs_CZ: Zobrazit nepřeložené

en: Singular Original String
cs_CZ: Původní řetězec v jednotném čísle

en: Toggle Dropdown
cs_CZ: Přepnout výběr

en: [TAB] Forward
cs_CZ: [TAB] Dopředu

en: [SHIFT]+[TAB] Backward
cs_CZ: [SHIFT]+[TAB] Zpět

en: Translate
cs_CZ: Přeložit

en: Translation
cs_CZ: Překlad

en: This translation is approved: your changes will need approval.
cs_CZ: Tento překlad schválen: vaše změny budou vyžadovat schválení.

en: This translation is not approved.
cs_CZ: Tento překlad není schválen.

[ctx: PluralCase]
en: Zero
cs_CZ: Nula

[ctx: PluralCase]
en: One
cs_CZ: Jedna

[ctx: PluralCase]
en: Two
cs_CZ: Dva

[ctx: PluralCase]
en: Few
cs_CZ: Pár

[ctx: PluralCase]
en: Many
cs_CZ: Mnoho

[ctx: PluralCase]
en: Other
cs_CZ: Další

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
cs_CZ: Váš prohlížeč nepodporuje nahrávání pomocí táhni&pusť.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
cs_CZ: Použijte prosím starší způsob nahrávání souborů pomocí formuláře níže.

en: Remove this message? Replies to it will not be removed
cs_CZ: Odstranit tuto zprávu? Odpovědi nebudou odstraněny.

en: Are you sure you want to flag this message as spam?
cs_CZ: Opravdu chcete označit tuto zprávu jako nevyžádanou?

en: Please complete or cancel the current message editing session before editing this message.
cs_CZ: Před úpravami této zprávy dokončete nebo zrušte úpravy aktuálně rozepsané zprávy.

en: An unspecified error occurred.
cs_CZ: Došlo k nespecifikované chybě.

en: Something went wrong while deleting this message, please refresh and try again.
cs_CZ: Při mazání zprávy došlo k chybě, prosím obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: Something went wrong while flagging this message, please refresh and try again.
cs_CZ: Při nastavování značky u zprávy došlo k chybě, prosím obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: Too many files
cs_CZ: Příliš mnoho souborů

en: Invalid file extension
cs_CZ: Neplatná přípona souboru

en: Max file size exceeded
cs_CZ: Překročena maximální velikost souboru

en: Something went wrong while deleting this attachment, please refresh and try again.
cs_CZ: Při mazání přílohy došlo k chybě, prosím obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: Remove this attachment?
cs_CZ: Odstranit tuto přílohu?

en: Unknown Job
cs_CZ: Neznámá úloha

en: %d item | %d items
cs_CZ[0]: %d položka
cs_CZ[1]: %d položky
cs_CZ[2]: %d položek

en: Invalid starting point: %s
cs_CZ: Neplatný výchozí bod: %s

en: concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
cs_CZ: Concrete5 byla nainstalována. Jste přihlášen/a jako <b>%s</b>. Pokud si přejete změnit heslo, můžete tak učinit ve Správě uživatelů v Administraci.

en: Unable to connect to database.
cs_CZ: Nelze se připojit k databázi.

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
cs_CZ: V této databázi je již %s tabulek. Concrete5 musí být instalována do prázdné databáze.

en: Your MySQL database does not support InnoDB database tables. These are required.
cs_CZ: Vaše MySQL databáze nepodporuje InnoDB tabulky, což je vyžadováno.

en: The PDO extension is not loaded.
cs_CZ: Není nahráno PHP rozšíření PDO.

en: Between %1$s and %2$s Characters
cs_CZ: Mezi %1$s a %2$s znaky

en: at least %s characters
cs_CZ: aspoň %s znaků

en: up to %s characters
cs_CZ: až %s znaků

en: concrete5 is already installed.
cs_CZ: Concrete5 je již nainstalována.

en: Install concrete5
cs_CZ: Instalace Concrete5

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
cs_CZ: Vaše složka s konfigurací config/ nemá nastavena práva pro zápis pro webserver.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
cs_CZ: Vaše složka pro soubory files/ nemá nastavena práva pro zápis pro webserver.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
cs_CZ: Vaše složka pro balíčky packages/ nemá nastavena práva pro zápis pro webserver.

[ctx: InstallError]
en: %s.<br><br>Trace:<br>%s
cs_CZ: %s.<br><br>Trasovat:<br>%s

en: Please specify your site's name
cs_CZ: Prosím zadejte název vašeho webu

en: Please specify a valid email address
cs_CZ: Prosím zadejte platnou e-mailovou adresu.

en: You must specify a valid database name
cs_CZ: Musíte zadat platný název databáze.

en: You must specify a valid database server
cs_CZ: Musíte zadat platný databázový server.

en: Unable to open config/app.php for writing.
cs_CZ: Nelze otevřít soubor config/app.php pro zápis.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
cs_CZ: Nelze otevřít config/site_user.php pro zápis.

en: You must select a valid sample content starting point.
cs_CZ: Musíte vybrat platný ukázkový obsah pro výchozí bod.

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
cs_CZ: Aktualizace na verzi <b>%s</b> byla dokončena!

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
cs_CZ: Nelze určit vaši současnou verzi Concrete5. Aktualizace nemůže pokračovat.

en: Upgrading from <b>%s</b>
cs_CZ: Aktualizace z <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
cs_CZ: Probíhá aktualizace na verzi <b>%s</b>

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
cs_CZ: Váš web používá verzi Concrete5 vyšší než je tato. Nelze pokračovat v aktualizaci.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>.
cs_CZ: Váš web je aktuální! Současná verze Concrete5 je <b>%s</b>.

en: Workflow Notification
cs_CZ: Upozornění ve Workflow

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
cs_CZ: Vážený uživateli %s,
    
    %s
    
    Zobrazit a schválit či zamítnout čekající akce můžete zde:
    
    %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
cs_CZ: 
    Na vašem webu Concrete5 byl odeslán formulář %s.
    
    %s
    
    Pro zobrazení všech údajů z formuláře navštivte %s

en: Forgot Password
cs_CZ: Zapomenuté heslo

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
cs_CZ: 
    
    Vážený uživateli %s,
    
    Žádali jste o nové heslo na web %s 
    
    Vaše uživatelské jméno je: %s
    
    Heslo si můžete změnit na následující adrese:
    
    %s
    
    Děkujeme za návštěvu!

en: Error Processing Importer Mail
cs_CZ: Chyba při importování e-mailu

en: There was a problem processing your email.
cs_CZ: Došlo k problému při zpracování vašeho e-mailu.

en: Subject: %s
cs_CZ: Předmět: %s

en: Error: %s
cs_CZ: Chyba: %s

en: New Message on Conversation: %s
cs_CZ: Nová zpráva v konverzaci: %s

en: 
    %s has posted a new message to the conversation "%s":
    
    %s
    
    You can view the whole conversation at
    
    %s
cs_CZ: 
    %s zveřejnil novou zprávu konverzace "%s":
    
    %s
    
    si můžete prohlédnout celý náš rozhovor na
    
    %s

en: Private message from %s
cs_CZ: Soukromá zpráva od uživatele %s

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
cs_CZ: *** NA NÍŽE UVEDENOU ZPRÁVU NEODPOVÍDEJTE. ***

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
cs_CZ: Uživatel %s vám zaslal novou zprávu prostřednictvím vašeho profilu v %s

en: Message:
    %s
cs_CZ: Zpráva: %s

en: To view this user's profile, visit: %s
cs_CZ: Pro zobrazení profilu uživatele navštivte %s

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
cs_CZ: Zasílání zpráv můžete zakázat v nastavení vašeho profilu na %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
cs_CZ: Limit pro soukromé zprávy u uživatele %s překročen %s

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
cs_CZ: Uživatel %s se pokusil zaslat více než %s soukromých zpráv během %s minut

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
cs_CZ: Toto chování typicky indikuje zasílání spamu na vašem webu. Můžete prověřit chování uživatele a případně zakázat či smazat jeho účet.

en: Notification - Spam Detected
cs_CZ: Upozornění - Detekován spam

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
cs_CZ: 
    
    Někdo se pokusil zaslat spam prostřednictvím vašeho webu. Podrobnosti:
    
    %s

en: Registration - A New User Has Registered
cs_CZ: Registrace - registroval se nový úživatel

en: New User Registration
cs_CZ: Registrace nového uživatele

en: A new user has registered on your website.
cs_CZ: Na vašem webu byl zaregistrován nový uživatel.

en: User Name
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: This account may be managed directly at
cs_CZ: Tento účet lze přímo spravovat na

en: Registration - Approval Required
cs_CZ: Registrace - Požadováno schválení

en: Registration Approval Required
cs_CZ: Je vyžadováno schválení registrace

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
cs_CZ: Na vašem webu byl zaregistrován nový uživatel. Tento účet musí být před aktivací schválen.

en: You may approve or remove this user account here:
cs_CZ: Tento uživatelský účet můžete schválit či odstranit zde:

en: You may approve or remove this user account here
cs_CZ: Zde můžete schválit či odstranit tento uživatelský účet

en: You have registered on %s. Your account will be approved by the administrator.
cs_CZ: Zaregistroval/a jste se na %s. Váš účet bude schválen administrátorem.

en: Registration Approved
cs_CZ: Registrace byla schválena

en: Welcome to
cs_CZ: Vítejte na

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
cs_CZ: Vaše registrace byla schválena. Nyní se můžete přihlásit na svůj účet zde

en: Registration - Validate Email Address
cs_CZ: Registrace - Ověřte e-mailovou adresu

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
cs_CZ: 
    
    Klikněte na následující adresu pro aktivaci vašeho účtu pro uživatele %s:
    
    %s 
    
    Děkujeme za váš zájem o %s

en: You Won a Badge!
cs_CZ: Získal/a jste odznak!

en: Dear %s,
    
    You've just won the %s badge!
    
    View your profile here:
    %s
cs_CZ: Vážený/á %s,
    
    Právě jste získal/a odznak %s!
    
    Svůj profil si zobrazíte zde:
    %s

en: Reset Password
cs_CZ: Resetovat heslo

en: Enter your new password below.
cs_CZ: Níže zadejte vaše nové heslo.

en: New Password
cs_CZ: Nové heslo

en: Confirm New Password
cs_CZ: Potvrďte nové heslo

en: Change password and sign in
cs_CZ: Změnit heslo a přihlásit se

en: There was a database error, try again.
cs_CZ: Došlo k databázové chybě, zkuste to prosím znovu.

en: Invalid email address.
cs_CZ: Neplatná e-mailová adresa.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
cs_CZ: Klíč vypršel. Navštivte prosím stránku "Zapomenuté heslo", aby vám byl vygenerován nový klíč.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
cs_CZ: Neplatný klíč. Navštivte prosím stránku "Zapomenuté heslo", aby vám byl vygenerován nový klíč.

en: Please provide both username and password.
cs_CZ: Zadejte uživatelské jméno a heslo.

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
cs_CZ: Tento účet ještě nebyl ověřen. Zkontrolujte prosím e-mail náležící k tomuto účtu a klikněte na odkaz, který obsahuje.

en: Invalid email address or password.
cs_CZ: Neplatná e-mailová adresa nebo heslo.

en: Invalid username or password.
cs_CZ: Chybné uživatelské jméno nebo heslo.

en: Email Validated
cs_CZ: E-mail ověřen

en: The email address <b>%s</b> has been verified. Your account is currently pending for activation. After your account has been activated, you become a member of this website and are able to login.
cs_CZ: Emailová adresa <b>%s</b> byla ověřena. Váš účet nyní čeká na aktivace. Jakmile bude aktivován, stanete se členem tohoto webu a budete se moct přihlásit.

en: This email address has been validated! You may now access the features of this site.
cs_CZ: Email byl ověřen! Všechny funkce této internetové stránky jsou vám k dispozici.

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Forgot Your Password?
cs_CZ: Zapomněli jste heslo?

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
cs_CZ: Zadejte váš e-mail pro zaslání instrukcí k obnovení hesla.

en: Reset and Email Password
cs_CZ: Zaslat nové heslo na e-mail

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Stay signed in for two weeks
cs_CZ: Zachovat přihlášení po dva týdny

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Log in
cs_CZ: Přihlásit se

en: Not a member? Register
cs_CZ: Nemáte login? Registrujte se

en: Unable to validate email
cs_CZ: Nelze ověřit email

en: The token you provided doesn't appear to be valid, please paste the url exactly as it appears in the email.
cs_CZ: Token se nepodařilo ověřit, prosíme vložte URL přesně tak jak je uvedeno v emailu.

en: Successfully changed password
cs_CZ: Heslo úspěšně změněno

en: Click here to log in
cs_CZ: Přihlásíte se kliknutím zde

en: If there is an account associated with this email, instructions for resetting your password have been sent.
cs_CZ: Pokud existuje účet spojený s tímto emailem, poslali jsme na něj instrukce pro resetování hesla.

en: Go Back
cs_CZ: Zpět

en: Required password upgrade
cs_CZ: Vynucená změna hesla

en: Attach a community account
cs_CZ: Připoj komunitní účet

en: Attach a concrete5.org account
cs_CZ: Připojit účet z concrete5.org

en: Sign in with a community account
cs_CZ: Přihlásit se pomocí komunitního účtu

en: Log in with concrete5.org
cs_CZ: Přihlásit se pomocí concrete5.org

en: Join the concrete5.org community to setup multiple websites, shop for extensions, and get support.
cs_CZ: Přidejte se do komunity na webu conrete5.org. Umožní vám to stahovat zdarma i nakupovat rozšíření, žádat o podporu a mnohé další výhody.

en: Community Authentication Configuration
cs_CZ: Nastavení komunitní autentizace

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to obtain your access keys.
cs_CZ: Pro získání přístupových klíčů <a href="%s" target="_blank">klikněte zde</a>.

en: Set the "Callback URL" to: %s.
cs_CZ: Nastavit "Callback URL" (URL pro zpětné volání) na: %s.

en: App ID
cs_CZ: ID aplikace

en: App Secret
cs_CZ: Tajný klíč aplikace

en: Show secret key
cs_CZ: Zobrazit tajný klíč

en: Allow automatic registration
cs_CZ: Povolit automatickou registraci

en: Group to enter on registration
cs_CZ: Skupina, do které bude uživatel zařazem po registraci

en: Hide secret key
cs_CZ: Skrýt tajný klíč

en: Register an account for "%s"
cs_CZ: Registrovat účet pro "%s"

en: twitter
cs_CZ: Twitter

en: Attach a %s account
cs_CZ: Připojit účet %s

en: Sign in with %s
cs_CZ: Přihlásit se pomocí %s

en: Log in with %s
cs_CZ: Přihlásit se pomocí %s

en: Twitter Login Configuration
cs_CZ: Nastavení přihlášení do Twitteru

en: Check the box labeled "Allow this application to be used to Sign in with Twitter".
cs_CZ: Zaškrtněte volbu označenou "Allow this application to be used to Sign in with Twitter" (Umožnit této aplikaci přihlášení přes Twitter).

en: Set the "Callback URL" to:%s.
cs_CZ: Nastavit "Callback URL" na: %s.

en: Consumer Key (API Key)
cs_CZ: Klíč zákazníka (API klíč)

en: Consumer Secret (API Secret)
cs_CZ: Tajný klíč zákazníka (tajný klíč API)

en: Show API secret
cs_CZ: Zobrazit tajný klíč API

en: Hide API secret
cs_CZ: Skrýt tajný klíč API

en: facebook
cs_CZ: Facebook

en: Domain Filtering
cs_CZ: Filtrování domén

en: Google allows accounts be created against custom domains like "example.com". These lists allow you to use standard PHP regular expressions to filter against the domain name or email address. For example user@example.com would filter against "example.com".
cs_CZ: Google umožňuje vytvoření účtů s vaší doménou  jako "priklad.cz". Tyto seznamy vám umožňují použít standardní regulární výrazy v PHP syntaxi, které se použijí k filtrování domén nebo emailu. Například uzivatel@priklad.cz by prošlo přes filtr "priklad.cz".

en: Domain Whitelist regex
cs_CZ: Regulární výraz určující povolené domény

en: One per line, to whitelist all %s domains: %s
cs_CZ: Jedna na řádku. Pro zařazení všech domén %s do whitelistu: %s

en: Domain Blacklist regex
cs_CZ: Regulární výraz určující domény na černé listině

en: One per line
cs_CZ: Jeden na řádek

en: Regex
cs_CZ: Regulární výraz

en: Error Message
cs_CZ: Chybová zpráva

en: Format: %s.
cs_CZ: Formát: %s.

en: Invalid domain.
cs_CZ: Chybná doména.

en: To disallow everything other than whitelist: %s.
cs_CZ: Zakázat vše co se nenacházá na seznamu povolených webů: %s.

en: Page permissions request saved successfully. You must approve this workflow request before the permissions are changed.
cs_CZ: Požadavek na oprávnění stránky byl úspěšně uložen. Musíte schválit tento workflow požadavek, než dojde ke změně oprávnění.

en: Page permissions saved successfully.
cs_CZ: Požadavky na oprávnění stránky byly úspěšně uloženy.

en: You do not have group search permissions.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k vyhledávání ve skupinách.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
cs_CZ: Toto oprávnění budou mít pouze členové patřící do VŠECH vybraných skupin.

en: Name
cs_CZ: Název

en: No users or groups added.
cs_CZ: Nebyli přidání žádní uživatelé či skupiny.

en: You have no access to groups.
cs_CZ: Ke skupinám nemáte přístup.

en: No group sets found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné sady skupin.

en: You do not have user search or group search permissions.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k vyhledávání v uživatelích či skupinách.

en: You must choose who this permission is for.
cs_CZ: Musíte vybrat pro koho jsou tato oprávnění:

en: Access
cs_CZ: Přístup

en: Who gets access to this permission?
cs_CZ: Kdo má přístup k tomuto oprávnění?

en: None Selected
cs_CZ: Nic nevybráno

en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: Time Settings
cs_CZ: Časové nastavení

en: Invalid set
cs_CZ: Neplatná sada

en: Invalid control
cs_CZ: Neplatný ovládací prvek

en: Custom Label
cs_CZ: Volitelný popisek

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Required
cs_CZ: Povinné

en: Yes, require this form element
cs_CZ: Ano, vyžadovat tento formulářový prvek

en: User Settings saved. You must complete the workflow before this change is active.
cs_CZ: Nastavení uživatele bylo uložena. Než změna bude aktivní, musíte dokončit workflow.

en: Are you sure you would like to activate the following users?
cs_CZ: Opravdu chcete aktivovat následující uživatele?

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
cs_CZ: Uživatelé, u kterých nemáte oprávnění provádět hromadnou deaktivaci, byli z tohoto seznamu odstraněni.

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
cs_CZ: Opravdu chcete deaktivovat následující uživatele?

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
cs_CZ: Uživatelé, u kterých nemáte oprávnění provádět hromadné mazání, byli z tohoto seznamu odstraněni.

en: Are you sure you would like to delete the following users?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat následující uživatele?

en: Add the users below to Group(s)
cs_CZ: Přidat níže uvedené uživatele do skupin/y

en: Select Group(s)
cs_CZ: Vybrat skupinu/y

en: Remove the users below from Group(s)
cs_CZ: Odebrat níže uvedené uživatele ze skupin/y

en: You have no access to user export.
cs_CZ: Nemáte přístup do exportu uživatelů.

en: Registered
cs_CZ: Registrovaný

en: # Logins
cs_CZ: počet přihlášení

en: %d page | %d pages
cs_CZ[0]: %d stránka
cs_CZ[1]: %d stránky
cs_CZ[2]: %d stránek

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
cs_CZ: Nemáte oprávnění smazat žádnou z vybraných stránek.

en: Are you sure you want to delete the following pages?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit následující stránky?

en: Page Type
cs_CZ: Typ stránky

en: Date Added
cs_CZ: Datum přidání

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Pages deleted successfully.
cs_CZ: Stránky byly úspěšně smazány.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
cs_CZ: Nemáte oprávnění měnit oprávnění na žádné z vybraných stránek.

en: Assign Permissions
cs_CZ: Přiřadit oprávnění

en: ** Multiple Settings
cs_CZ: ** Více voleb

en: By Area of Site (Hierarchy)
cs_CZ: Podle oblasti webu (hierarchicky)

en: From Page Type Defaults
cs_CZ: Výchozí dle typu stránky

en: Manually
cs_CZ: Ručně

en: Subpage Permissions
cs_CZ: Oprávnění podstránky

en: Inherit page type default permissions.
cs_CZ: Dědit výchozí oprávnění typu stránky.

en: Inherit the permissions of this page.
cs_CZ: Dědit oprávnění této stránky.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
cs_CZ: Stránce můžete nastavit pouze specifická oprávnění, pokud má nastaveno přenastavit výchozí nastavení nebo nastavení rodičovské stránky.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
cs_CZ: Změna tohoto nastavení se na stránce ihned projeví. Jste si jist/á?

en: Confirm Change
cs_CZ: Potvrdit změnu

en: Warning:
cs_CZ: Varování:

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
cs_CZ: Označeným uživatelům či skupinám budou odebrána práva na vybraných stránkách.

en: Add Access Entity
cs_CZ: Přidat přístup entitě

en: Permissions Should
cs_CZ: Oprávnění by měla

en: Add To Existing Permissions
cs_CZ: být přidána k existujícím oprávněním

en: Replace Permissions
cs_CZ: nahradit oprávnění

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
cs_CZ: K vybraným stránkám můžete přidat přístup, pouze pokud u nich bylo povoleno přenastavení oprávnění rodiče nebo výchozích práv stránky.

en: Unable to delete one or more pages.
cs_CZ: Nelze smazat jednu nebo více stránek.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
cs_CZ: Nemáte oprávnění měnit nastavení rychlosti na žádné z vybraných stránek.

en: cache page if all blocks support it.
cs_CZ: cachovat stránku, pokud to všechny bloky podporují.

en: enable full page cache.
cs_CZ: povolit cachování celé stránky.

en: disable full page cache.
cs_CZ: zakázat cachování celé stránky

en: %s minutes
cs_CZ: %s minut

en: Until manually cleared
cs_CZ: Do ručního vyčištění

en: Full Page Caching
cs_CZ: Plná cache

en: Multiple values
cs_CZ: Více hodnot

en: Use global setting - %s
cs_CZ: Použít globální nastavení - %s

en: Do not cache this page.
cs_CZ: Necachovat tuto stránku

en: Cache this page.
cs_CZ: Cachovat tuto stránku

en: Cache for how long?
cs_CZ: Doba uložení v cache?

en: Default - %s minutes
cs_CZ: Výchozí - %s minut

en: Custom
cs_CZ: Volitelné

en: minutes
cs_CZ: minut

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Are you sure you want to delete this tile?
cs_CZ: Chcete určitě vymazat tuto dlaždici?

en: Invalid Conversation.
cs_CZ: Neplatná konverzace.

en: This conversation does not allow file attachments.
cs_CZ: U této konverzace nejsou povoleny přílohy.

en: Bad token
cs_CZ: Chyný token

en: Block ID or Page ID not sent
cs_CZ: Nebylo zasláno Block ID nebo Page ID

en: Invalid block
cs_CZ: Neplatný blok

en: You do not have permission to view this conversation
cs_CZ: Nemáte oprávnění prohlížet tuto konverzaci

en: File size exceeds limit
cs_CZ: Překročení limitu velikosti souboru

en: Attachment limit reached
cs_CZ: Překročení limitu velikosti přílohy

en: Invalid File Extension
cs_CZ: Neplatná přípona souboru

en: Invalid Block Object.
cs_CZ: Neplatný objekt bloku

en: Invalid conversation.
cs_CZ: Neplatná konverzace.

en: You do not have access to add a message to this conversation.
cs_CZ: Nemáte oprávnění přidávat zprávy do této konverzace.

en: You must enter your name to post this message.
cs_CZ: Abyste mohli odeslat zprávu, musíte uvést vaše jméno.

en: You must enter a valid email address to post this message.
cs_CZ: Abyste mohli odeslat zprávu, musíte uvést platný email.

en: Invalid Page.
cs_CZ: Neplatná stránka.

en: You do not have permission to add attachments.
cs_CZ: Nemáte oprávnění přidávat přílohy.

en: You have too many attachments.
cs_CZ: Příliš mnoho příloh.

en: Invalid conversation post token.
cs_CZ: Neplatný token příspěvku konverzace.

en: Your message cannot be empty.
cs_CZ: Zpráva nemůže být prázdná.

en: Invalid parent message.
cs_CZ: Neplatná rodičovská zpráva.

en: Banned words detected.
cs_CZ: Byla detekována nepovolená slova.

en: Message deleted successfully.
cs_CZ: Zpráva byla úspěšně smazána.

en: Attach Files
cs_CZ: Připojit soubory

en: Message flagged successfully.
cs_CZ: Zpráva byla úspěšně označena.

en: Invalid message object.
cs_CZ: Neplatný objekt zprávy.

en: You do not have access to edit this message.
cs_CZ: Nemáte přístup k úpravám této zprávy.

en: Add Message
cs_CZ: Přidat zprávu

en: You do not have permission to modify this file.
cs_CZ: Nemáte oprávnění upravovat tento soubor.

en: You must select at least one file.
cs_CZ: Musíte vybrat alespoň jeden soubor.

en: %s file imported successfully. | %s files imported successfully
cs_CZ[0]: %s soubor byl úspěšně importován.
cs_CZ[1]: %s soubory byly úspěšně importovány.
cs_CZ[2]: %s souborů bylo úspěšně importováno.

en: Upload Complete.
cs_CZ: Nahrávání dokončeno.

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
cs_CZ: Import ze vzdáleného URL vyžaduje, aby na vašem serveru bylo nainstalováno rozšíření iconv.

en: You must specify at least one valid URL.
cs_CZ: Musíte zadat alespoň jedno platné URL.

en: Unknown mime-type: %s
cs_CZ: Neznámý MIME typ: %s

en: File uploaded successfully.
cs_CZ: Soubor byl úspěšně nahrán.

en: File replaced successfully.
cs_CZ: Soubor byl úspěšně nahrazen.

note: %s is an URL
en: Could not determine the name of the file at %s
cs_CZ: Nelze zjistit název souboru na %s

note: %s is an URL
en: There was an error downloading %s
cs_CZ: Při stahování %s došlo k chybě

en: Unable to access the file manager.
cs_CZ: Nelze přistoupit ke Správci souborů.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
cs_CZ: Nemáte oprávnění smazat žádný z vybraných souborů.

en: Are you sure you want to delete the following files?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat následující soubory?

en: Unable to search file sets.
cs_CZ: Nelze prohledávat sady souborů.

en: None of the requested files could be found.
cs_CZ: Žádný z požadovaných souborů nebyl nalezen.

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
cs_CZ: Chyba při volání funkce ZipArchive::CREATE

en: The requested file couldn't be found.
cs_CZ: Požadovaný soubor nebyl nalezen.

en: An unexpected error occurred while looking for the requested file
cs_CZ: Při vyhledávání požadovaného souboru došlo k neočekávané chybě.

en: Unable to copy one or more files.
cs_CZ: Nelze kopírovat jeden nebo více souborů.

en: You do not have the ability to copy this file.
cs_CZ: Nemůžete kopírovat tento soubor.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
cs_CZ: Nemáte oprávnění kopírovat žádný z vybraných souborů.

en: Are you sure you want to copy the following files?
cs_CZ: Opravdu chcete zkopírovat následující soubory?

en: File Not Found.
cs_CZ: Soubor nenalezen.

en: Your Computer
cs_CZ: Váš počítač

en: Incoming Directory
cs_CZ: Složka příchozích

en: Remote Files
cs_CZ: Vzdálené soubory

en: Unable to get contents of incoming/ directory
cs_CZ: Nelze získat obsah příchozí složky

en: Filename
cs_CZ: Název souboru

en: Remove files from incoming/ directory.
cs_CZ: Odstranit soubory ze složky incoming/.

en: No files found in %s for the storage location "%s".
cs_CZ: V %s nejsou žádné soubory pro úložiště "%s".

en: Enter URL to valid file(s)
cs_CZ: Zadete URL k platnému souboru/souborům

en: File password saved successfully.
cs_CZ: Souborové heslo bylo úspěšně uloženo.

en: File storage location saved successfully.
cs_CZ: Umístění úložiště souborů bylo úspěšně uloženo.

en: Protect with Password
cs_CZ: Chránit heslem

en: Storage Location
cs_CZ: Umístění úložiště

en: Requires Password to Access
cs_CZ: Vyžaduje heslo pro přístup

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
cs_CZ: Následující pole nechte prázdné, aby tento soubor mohl stahovat kdokoliv.

en: Save Password
cs_CZ: Uložit heslo

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
cs_CZ: Od uživatelů přistupujících k souborům přes Správce souborů nebude vyžadováno heslo.

en: Choose File Storage Location
cs_CZ: Vyberte umístění pro úložiště souborů

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
cs_CZ: Všechny verze souboru budou přesunuty do zvoleného umístění.

en: Save Location
cs_CZ: Uložit umístění

en: Add From Computer
cs_CZ: Přidat z počítače

en: Add From Incoming
cs_CZ: Přidat ze složky přichozích

en: Add Remote Files
cs_CZ: Přidat vzdálené soubory

en: Add from Incoming Directory
cs_CZ: Přidat ze složky příchozích

en: Add from Remote URL
cs_CZ: Přidat ze vzdáleného URL

en: INVALID ACTION
cs_CZ: NEPLATNÁ AKCE

en: An unspecified error has occurred.
cs_CZ: Vyskytla se blíže neurčená chyba.

en: You cannot view the source page(s).
cs_CZ: Nemůžete zobrazit zdrojovou stránku(y).

en: You cannot move or copy the source page(s).
cs_CZ: Nemůžete přesouvat nebo kopírovat zdrojovou stránku/y.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
cs_CZ: Nemáte dostatečná oprávnění pro přidání této stránky/stránek do zadaného umístění.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
cs_CZ: Nemůžete přesouvat/kopírovat/aliasovat vybranou stránku/y do zadaného umístění.

en: was successfully aliased beneath
cs_CZ: byla úspěšně aliasována pod

en: and all its children were successfully copied beneath
cs_CZ: a její potomci byli úspěšně zkopírováni pod

en: was successfully copied beneath
cs_CZ: byla úspěšně zkopírována pod

en: An error occurred while attempting the copy operation.
cs_CZ: Při pokusu o kopírování došlo k chybě.

en: was moved beneath
cs_CZ: byla přesunuta pod

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
cs_CZ: Váš požadavek na přesun "%s" pod "%s" byl uložen a čeká na schválení.

en: What do you wish to do?
cs_CZ: Co chcete udělat?

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
cs_CZ: Přetáhl/a jste "%s" na "%s". Co chcete udělat?

en: beneath
cs_CZ: pod

en: Save old page path
cs_CZ: Uložit starou cestu stránky

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
cs_CZ: Stránka se objeví v obou umístěních; všechny úpravy originálu se projeví v jejích aliasech.

en: Copy page.
cs_CZ: Kopírovat stránku.

en: Copy page + children.
cs_CZ: Kopírovat stránku + podstránky.

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
cs_CZ: Operace kopírování ovlivní pouze aktuální stránku, nikoliv podstránky.

en: Choose Page
cs_CZ: Vyberte stránku

en: Go
cs_CZ: Přejít

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
cs_CZ[0]: %d stránka smazána.
cs_CZ[1]: %d stránky smazány.
cs_CZ[2]: %d stránek smazáno.

en: Display order saved.
cs_CZ: Pořadí zobrazení bylo uloženo.

en: Requested Version: %s
cs_CZ: Požadovaná verze: %s

en: Live Version
cs_CZ: Ostrá verze

en: Most Recent Version
cs_CZ: Nejnovější verze

en: Invalid user provided.
cs_CZ: Vybrán neplatný uživatel.

en: Basic Details
cs_CZ: Základní údaje

en: Groups
cs_CZ: Skupiny

en: User Attributes
cs_CZ: Atributy uživatele

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
cs_CZ: Toto je globální oblast. Sem přidaný obsah se bude zobrazovat na všech stránkách, které tuto oblast obsahují.

en: Someone has already checked out this page for editing.
cs_CZ: Tuto stránku již někdo upravuje.

en: Change the picture attached to my posts.
cs_CZ: Změnit obrázek zobrazovaný u mých příspěvků.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
cs_CZ: Pro nahrání o oříznutí obrázku na vašem uživatelském profilu musíte mít na počítači nainstalován Adobe Flash.

en: Remove your user avatar
cs_CZ: Odstranit vašeho avatara

en: Back to Account
cs_CZ: Zpět na účet

en: Basic Information
cs_CZ: Základní informace

en: Change Password
cs_CZ: Změnit heslo

en: Leave blank to keep current password.
cs_CZ: Pro zachování aktuálního hesla ponechte prázdné.

en: Inbox
cs_CZ: Doručená pošta

en: Sent
cs_CZ: Odesláno

en: Back to Messages
cs_CZ: Zpět do zpráv

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Reply
cs_CZ: Odpovědět

en: Delete this message?
cs_CZ: Smazat tuto zprávu?

en: To
cs_CZ: Do

en: From
cs_CZ: Od

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Sent At
cs_CZ: Zasláno

en: Status
cs_CZ: Stav

en: No messages found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné zprávy.

en: Reply Sent.
cs_CZ: Odpověď odeslána.

en: Back to Message
cs_CZ: Zpět na zprávu

en: Message Sent.
cs_CZ: Zpráva odeslána.

en: Back to Profile
cs_CZ: Zpět do profilu

en: Woops!
cs_CZ: Jejda!

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out.
    			We've notified an administrator to check into this.
    			Please wait a few minutes before sending a new message.
cs_CZ: Zaslal/a jste více zpráv než lze momentálně zpracovat. Poslední zpráva nebyla odeslána. 
    			Administrátorovi bylo zasláno upozornění. 
    			Před zasláním další zprávy prosím několik minut počkejte.

en: Send a Private Message
cs_CZ: Zaslat soukromou zprávu

en: Send Message
cs_CZ: Zaslat zprávu

en: Mailbox
cs_CZ: Poštovní schránka

en: Latest Message
cs_CZ: Nejnovější zpráva

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
cs_CZ: <strong>%s</strong>, zaslal/a %s %s

en: Sent Messages
cs_CZ: Odeslaná pošta

en: No users found.
cs_CZ: Nebyli nalezeni žádní uživatelé.

en: Connect
cs_CZ: Připojit

note: %s is a date
en: Joined on %s
cs_CZ: Založen %s

en: Badge | Badges
cs_CZ[0]: Odznak
cs_CZ[1]: Odznaky
cs_CZ[2]: Odznaky

en: Badges
cs_CZ: Odznaky

en: Awarded %s
cs_CZ: Získal/a %s

en: This user hasn't won any badges.
cs_CZ: Tento uživatel zatím nezískal žádné odznaky.

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
cs_CZ: Ploché zobrazení mapy webu umožňuje procházet dlouhé seznamy stránek.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
cs_CZ: Do administrace mapy webu nemáte přístup.

en: Page copy operations pending.
cs_CZ: Probíhá operace kopírování stránky.

en: Resume Copy
cs_CZ: Obnovit kopii

en: Include System Pages in Sitemap
cs_CZ: Zahrnout systémové stránky do mapy webu

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
cs_CZ: Pro vyhledávání stránek musíte mít přístup do administrace mapy webu.

en: Are you sure you want to delete this form submission?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat zaslané údaje z formuláře?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento formuláře a z něj zaslané údaje?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat údaje zaslané z tohoto formuláře?

en: Form
cs_CZ: Formulář

en: Submissions
cs_CZ: Zaslané údaje

en: View Responses
cs_CZ: Zobrazit odpovědi

en: Open Page
cs_CZ: Otevřít stránku

en: Delete Submissions
cs_CZ: Smazat zaslané údaje

en: There are no available forms in your site.
cs_CZ: Na vašem webu nejsou k dispozici žádné formuláře.

en: Responses to %s
cs_CZ: Odpovědi na %s

en: No one has yet submitted this form.
cs_CZ: Tento formulář zatím nikdo neodeslal.

en: Export to CSV
cs_CZ: Exportovat do CSV

en: * Scroll right to view full results
cs_CZ: * Pro zobrazení komplených výsledků odrolujte doprava

en: (User ID: %s)
cs_CZ: (ID uživatele: %s)

en: Keywords
cs_CZ: Klíčová slova

[ctx: %s is a channel]
en: Clear all in %s
cs_CZ: Vymazat vše v %s

en: Clear all
cs_CZ: Vymazat vše

en: Date/Time
cs_CZ: Datum/čas

en: Recent Page Views
cs_CZ: Nedávná zobrazení stránek

en: Page Views
cs_CZ: Zobrazení stránek

en: Recent Registrations
cs_CZ: Nedávné registrace

en: User Registrations
cs_CZ: Uživatelské registrace

en: Pages Created
cs_CZ: Vytvořeno stránek

en: Total page versions
cs_CZ: Celkem verzí stránek

en: Total pages in edit mode
cs_CZ: Celkem stránek v režimu úprav

en: Five Most Recent Downloads
cs_CZ: Pět posledních stažení

en: File
cs_CZ: Soubor

en: Downloaded On
cs_CZ: Staženo

en: No files have been downloaded.
cs_CZ: Žádné soubory nebyly staženy.

en: Anonymous
cs_CZ: Anonym

en: Deleted User
cs_CZ: Smazaný uživatel

en: Results for &#34;%s&#34;
cs_CZ: Výsledky pro &#34;%s&#34;

en: Go back
cs_CZ: Zpět

en: Option
cs_CZ: Volba

en: IP Address
cs_CZ: IP adresa

en: You have not created any surveys.
cs_CZ: Nemáte vytvořeny žádné ankety.

en: Found on Page
cs_CZ: Nalezeno na stránce

en: Last Response
cs_CZ: Poslední odpověď

en: Number of Responses
cs_CZ: Počet odpovědí

en: Page Drafts
cs_CZ: Koncepty

en: Page Name
cs_CZ: Název stránky

en: Last Modified
cs_CZ: Poslední změna

en: (Untitled Page)
cs_CZ: (Stránka bez názvu)

en: (Unknown author)
cs_CZ: (Neznámý autor)

en: There are no drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
cs_CZ: Žádné koncepty. <a href="%s">Navštivte Editor &gt;</a>

en: Composer
cs_CZ: Editor

en: What would you like to write?
cs_CZ: Co si přejete napsat?

en: You do not have any page types.
cs_CZ: Nemáte žádné typy stránek.

en: Enabled
cs_CZ: Povoleno

en: Action Handle
cs_CZ: Handle akce

en: Action Name
cs_CZ: Název akce

en: Default Points
cs_CZ: Výchozí body

en: Badge Associated
cs_CZ: Přiřazený odznak

en: If a badge is assigned to this action, the first time this user performs this action they will be granted the badge.
cs_CZ: Pokud je této akci přiřazen odznak, získá uživatel tento odznak při prvním provedení této akce.

en: Add Action
cs_CZ: Přidat akci

en: Update Action
cs_CZ: Aktualizovat akci

en: Back to List
cs_CZ: Zpět na seznam

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Group
cs_CZ: Skupina

en: No Actions found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné akce.

en: Assign Community Points
cs_CZ: Přiřadit komunitní body

en: Points
cs_CZ: Body

en: Override Timestamp
cs_CZ: Přepsat časovou značku

en: Assign
cs_CZ: Přiřadit

en: Add Points
cs_CZ: Přidat body

en: Date Assigned
cs_CZ: Přiřazené datum

en: Details
cs_CZ: Detaily

en: No entries found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné položky.

en: Confirm
cs_CZ: Potvrdit

en: Move the following group(s) beneath <strong>%s</strong>.
cs_CZ: Přesunout následující skupiny pod <strong>%s</strong>.

en: Move the following group(s) <strong>to the top level of groups</strong>.
cs_CZ: Přesunout následující skupiny <strong>mezi nejvyšší skupiny</strong>.

en: Move Groups
cs_CZ: Přesunout skupiny

en: Choose Groups to Move
cs_CZ: Vybrat skupiny pro přesun

en: Select All
cs_CZ: Vybrat všechny

en: Choose New Parent Location
cs_CZ: Vybrat nové rodičovské umístění

en: Move selected groups (left column) beneath selected group (right column)
cs_CZ: Přesunout vybrané skupiny (levý sloupec) pod vybrané skupiny (pravý sloupec).

en: Search for Groups to Move
cs_CZ: Vyhledat skupiny pro přesun

en: Registration Data
cs_CZ: Registrační údaje

en: Place this user into groups
cs_CZ: Vložit tohoto uživatele do skupin

en: Group Details
cs_CZ: Detaily skupiny

en: Parent Group
cs_CZ: Rodičovská skupina

en: This group is a badge.
cs_CZ: Tato skupina je odznak.

en: Badges are publicly viewable in user profiles, and display pictures and a custom description. Badges can be automatically assigned or given out by administrators.
cs_CZ: Odznaky jsou veřejně viditelné v uživatelském profilu a skládají se z obrázku a uživatelského popisu. Odznaky mohou být přidělovány nebo odebírány administrátorem.

en: Choose Badge Image
cs_CZ: Vyberte obrázek odznaku

en: Badge Description
cs_CZ: Popis odznaku

en: Automation
cs_CZ: Automatizace

en: This group is automatically entered.
cs_CZ: Členství v této skupině je automatické.

en: Automated Groups aren't assigned by administrators. They are checked against code at certain times that determines whether users should enter them.
cs_CZ: Automatické skupiny nejsou přidělovány administrátorem. V určitý čas Concrete5 určuje, zda do nich uživatelé patří nebo ne.

en: Check Group
cs_CZ: Zkontrolovat skupinu

en: When a user registers.
cs_CZ: Když se uživatel registruje.

en: When a user signs in.
cs_CZ: Když se uživatel přihlásí.

en: When the "Check Automated Groups" Job runs.
cs_CZ: Když je spuštěna úloha "Kontrola automatických skupin".

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists.
cs_CZ: Pro správnou funkci automatické akce u skupiny se ujistěte, že existuje kontroler automatických skupin.

en: Automatically remove users from this group.
cs_CZ: Automaticky odstranit uživatele z této skupiny.

en: at a specific date and time
cs_CZ: v zadaný datum a čas

en: once a certain amount of time has passed
cs_CZ: jakmile uběhne zadaný čas

en: Expiration Date
cs_CZ: Datum expirace

en: Accounts expire after
cs_CZ: Účty vyprší po

en: Days
cs_CZ: Dní

en: Hours
cs_CZ: Hodin

en: Minutes
cs_CZ: Minut

en: Expiration Action
cs_CZ: Expirační akce

en: Remove the user from this group
cs_CZ: Odstranit uživatele z této skupiny

en: Deactivate the user account
cs_CZ: Deaktivovat uživatelský účet

en: Remove the user from the group and deactivate the account
cs_CZ: Odstranit uživatele z této skupiny a deaktivovat účet

en: Delete Group Set
cs_CZ: Smazat sadu skupin

en: No groups found.
cs_CZ: Žádné skupiny nebyly nalezeny.

en: Update Set
cs_CZ: Aktualizovat sadu

en: Delete Set
cs_CZ: Smazat sadu

en: Add Group Set
cs_CZ: Přidat sadu skupin

en: You have not added any group sets.
cs_CZ: Nepřidal/a jste žádné sady skupin.

en: Add Set
cs_CZ: Přidat sadu

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
cs_CZ: Před použitím sad skupin musíte zapnout <a href="%s">pokročilá oprávnění</a>.

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
cs_CZ: Opravdu chcete nenávratně smazat tuto skupinu?

en: You must be logged in as %s to remove groups.
cs_CZ: Pro smazání skupin se musíte přihlásit jako %s.

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists at %s
cs_CZ: Pro správnou funkci automatické akce u skupiny se ujistěte, že existuje kontroler automatických skupin v %s

en: Automatically remove users from this group
cs_CZ: Automaticky z této skupiny odstranit uživatele

en: Update Group
cs_CZ: Aktualizovat skupinu

en: Change
cs_CZ: Změnit

en: Account
cs_CZ: Účet

en: Date Created
cs_CZ: Datum vytvoření

en: Last IP Address
cs_CZ: Poslední IP adresa

en: Timezone
cs_CZ: Časové pásmo

en: Full Record
cs_CZ: Plný záznam

en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: No
cs_CZ: Ne

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Add Groups
cs_CZ: Přidat skupiny

en: Other Attributes
cs_CZ: Další atributy

en: Confirm Password
cs_CZ: Potvrdit heslo

en: This will end your current session and sign you in as %s
cs_CZ: Vaše současné přihlášení bude ukončeno a budete přihlášen/a jako %s

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
cs_CZ: Opravdu chcete nenávratně smazat tohoto uživatele?

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
cs_CZ: Nemáte přístup ho vyhledávání uživatelů. Toto nastavení lze změnit v sekci přístupu v Administraci.

en: Delete Template
cs_CZ: Smazat šablonu

en: Add Template
cs_CZ: Přidat šablonu

en: No page types found.
cs_CZ: Žádné typy stránek nebyly nalezeny.

en: Attributes set here will automatically be applied to new pages of that type.
cs_CZ: Atributy nastavené zde budou automaticky aplikovány na nové stránky tohoto typu.

en: Page type
cs_CZ: Typ stránky

en: Included in Composer?
cs_CZ: Zahrnout do Editoru?

en: Yes, include this page type in Composer.
cs_CZ: Ano, zahrnout tento typ stránky do Editoru.

en: Composer Publishing Settings
cs_CZ: Nastavení publikace pro Editor

en: Choose from all pages when publishing.
cs_CZ: Při publikaci vybírat ze všech stránek.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
cs_CZ: Při publikaci vybírat ze stránek určitého typu.

en: Always publish below a certain page.
cs_CZ: Vždy publikovat pod určitou stránku.

en: Attributes to Display in Composer
cs_CZ: Atributy zobrazované v Editoru

en: Composer Content Order
cs_CZ: Pořadí obsahu v Editoru

en: Back to Page Types
cs_CZ: Zpět na Typy stránek

en: Unable to access composer settings.
cs_CZ: Nelze přistoupit k nastavení Editoru.

[ctx: Name of a set]
en: Set Name
cs_CZ: Název sady

[ctx: Description of a set]
en: Set Description
cs_CZ: Popis sady

en: Add Form Control
cs_CZ: Přidat formulářový ovládací prvek

en: (No Name)
cs_CZ: (Bez názvu)

en: Delete this form layout set? This cannot be undone.
cs_CZ: Smazat tento layout formuláře? (Akci nelze vrátit zpět.)

en: You have not added any composer form layout control sets.
cs_CZ: Nemáte přidány žádné sady formulářových ovládacích prvků.

en: Add Control Set
cs_CZ: Přidat sadu ovládacích prvků

en: Delete Control Set
cs_CZ: Smazat sadu ovládacích prvků

en: Update Control Set
cs_CZ: Aktualizovat sadu ovládacích prvků

en: Delete Control
cs_CZ: Smazat ovládací prvek

en: Frequently Used
cs_CZ: Často používané

en: Others
cs_CZ: Jiné

en: Save Ordering
cs_CZ: Uložit řazení

en: Edit Defaults
cs_CZ: Upravit výchozí nastavení

en: Permissions for This Page Type
cs_CZ: Oprávnění pro tento typ stránek

en: Permissions for All Pages Created Of This Type
cs_CZ: Oprávnění pro všechny vytvořené stránky tohoto typu

en: You must <a href="%s">enable advanced permissions</a> to set permissions for pages created of a certain type.
cs_CZ: Pro nastavení sady oprávnění pro vytvořené stránky určitého typu musíte <a href="%s">zapnout pokročilá oprávnění</a>.

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Edit Form
cs_CZ: Upravit formulář

en: Output
cs_CZ: Výstup

en: Site Type
cs_CZ: Typ webu

en: Delete this page type? This cannot be undone.
cs_CZ: Smazat tento typ stránky? (Akci nelze vrátit zpět.)

en: You have not created any page types yet.
cs_CZ: Zatím nemáte vytvořeny žádné typy stránek.

en: Delete Page Type
cs_CZ: Smazat typ stránky

en: Copy Page Type
cs_CZ: Kopírovat typ stránky

en: %s Theme
cs_CZ: %s motiv

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Action to take
cs_CZ: Provést akci

en: There are no templates in this file.
cs_CZ: V souboru nejsou žádné šablony.

en: Wrapper for static pages.
cs_CZ: Obálka pro statické stránky.

en: Custom page class file.
cs_CZ: Soubor uživatelské třídy stránky.

en: Default template.
cs_CZ: Výchozí šablona.

en: Template for internal concrete5 page.
cs_CZ: Šablona pro interní stránku Concrete5.

en: New template.
cs_CZ: Nová šablona

en: Existing page template.
cs_CZ: Existující šablona stránky.

en: None. This file will automatically be used.
cs_CZ: Nic. Tento soubor bude automaticky použit.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
cs_CZ: Nic. Tento soubor bude automaticky použit pro stránky bez šablony.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
cs_CZ: Nic. Tento soubor bude automaticky použit stránkou <strong>%s</strong>.

en: Create page template.
cs_CZ: Vytvořit šablonu stránky.

en: None. This file will be used by pages with the <strong>%s</strong> template.
cs_CZ: Žádný. Tento soubor budou využívat stránky v šabloně <strong>%s</strong>.

en: Return to Themes
cs_CZ: Zpět na Motivy

en: This theme is currently active on your site.
cs_CZ: Tento motiv je právě aktivní na vašem webu.

en: Apply this theme to every page on your site?
cs_CZ: Použít tento motiv pro všechny stránky webu?

en: Currently Installed
cs_CZ: Aktuálně nainstalované

en: No themes are installed.
cs_CZ: Žádné motivy nejsou nainstalovány.

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Mobile Theme
cs_CZ: Mobilní motiv

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
cs_CZ: Chcete-li používat zvlášť motiv pro mobilní prohlížeče, vyberte ho níže.

en: ** Same as website (default)
cs_CZ: ** Stejný jako pro web (výchozí)

en: Themes Available to Install
cs_CZ: Motivy dostupné k instalaci

en: Install
cs_CZ: Instalovat

en: Want more themes?
cs_CZ: Chcete další motivy?

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
cs_CZ: Z Tržiště Concrete5 můžete stahovat motivy a doplňky.

en: Delete Feed
cs_CZ: Smazat zdroj

en: Are you sure? This action cannot be undone.
cs_CZ: Opravdu chcete pokračovat? Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Choose Image
cs_CZ: Vyberte obrázek

en: Filter by Parent Page
cs_CZ: Filtrovat podle rodičovské stránky

en: Filter By Page Type
cs_CZ: Filtrovat podle typu stránky

en: Filter By Topic
cs_CZ: Filtrovat podle tématu

en: Include All Sub-Pages of Parent?
cs_CZ: Zahrnout všechny podstránky rodičovské stránky?

en: Display Page Aliases?
cs_CZ: Zobrazit aliasy stránky?

en: Display Featured Only?
cs_CZ: Zobrazit pouze doporučené?

en: Get Content From
cs_CZ: Získat obsah z

en: Short Description of Page
cs_CZ: Krátký popis stránky

en: Pull Content from Area
cs_CZ: Načíst obsah z oblasti

en: Select Area
cs_CZ: Vybrat oblast

en: Add Feed
cs_CZ: Přidat RSS kanál

en: You have not added any feeds.
cs_CZ: Nemáte přidány žádné zdroje.

en: Add Single Page
cs_CZ: Přidat samostatnou stránku.

en: Already Installed
cs_CZ: Již nainstalované

en: Path
cs_CZ: Cesta

en: Package
cs_CZ: Balíček

en: No pages found.
cs_CZ: Žádné stránky nebyly nalezeny.

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
cs_CZ: Obnoví stránku, její oprávnění a název.

en: Back to Global Areas
cs_CZ: Zpět do globálních oblastí

en: Back to Stacks
cs_CZ: Zpět do zásobníků

note: %1$s is a language name, %2$s is a language code
en: This stack is not defined for %1$s (%2$s): the default version will be used.
cs_CZ: Tento zásobník není pro jazyk %1$s (%2$s) definován, bude použita výchozí verze.

en: Create localized global area version
cs_CZ: Vytvořit lokalizovanou verzi globální oblasti

en: Create localized stack version
cs_CZ: Vytvořit lokalizovanou verzi zásobníku

en: Paste From Clipboard
cs_CZ: Vložit ze schránky

en: Version History
cs_CZ: Historie verzí

en: Rename
cs_CZ: Přejmenovat

en: Stack Permissions
cs_CZ: Oprávnění zásobníku

en: Duplicate Stack
cs_CZ: Duplikovat zásobník

en: Stack Usage
cs_CZ: Použití zásobníku

en: Delete localized version
cs_CZ: Smazat lokalizovanou verzi

en: Delete localized Global Area
cs_CZ: Smazat lokalizovanou globální oblast

en: Clear Global Area contents
cs_CZ: Vyčistit obsah globání oblasti

en: Clear area
cs_CZ: Vyčist oblast

en: Clear Global Area
cs_CZ: Vyčistit globální oblast

en: Delete localized Stack
cs_CZ: Smazat lokalizovaný zásobník

en: Delete Stack
cs_CZ: Smazat zásobník

en: Are you sure you want to proceed?
cs_CZ: Chcete opravdu pokračovat?

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikát

en: Rename Stack Folder
cs_CZ: Přejmenovat složku zásobníků

en: Rename Stack
cs_CZ: Přejmenovat zásobník

en: Rename Folder
cs_CZ: Přejmenovat složk

en: Delete Folder
cs_CZ: Smazat složk

en: No global areas have been added.
cs_CZ: Nebyly přidány žádné globální oblasti.

en: No stacks found in this folder.
cs_CZ: V této složce se nenachází žádný zásobník.

en: New Stack
cs_CZ: Nový zásobník

en: New Folder
cs_CZ: Nová složka

en: Stack Name
cs_CZ: Název zásobníku

en: Folder Name
cs_CZ: Název složky

en: Add Folder
cs_CZ: Přidat složk

en: Usage Count
cs_CZ: Počet využití

en: Usage Count on Active Pages
cs_CZ: Počítadlo vyžití na aktivních stránkách

en: Internal
cs_CZ: Interní

en: This is an internal block type.
cs_CZ: Toto interní typ bloku.

en: Back to Block Types
cs_CZ: Zpět na typy bloků

en: Refresh
cs_CZ: Obnovit

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
cs_CZ: Budou odstraněny všechny instance typu bloku %s. Tuto akci nelze vrátit zpět. Jste si jist/a?

en: Awaiting Installation
cs_CZ: Čeká na instalaci

en: No custom block types are awaiting installation.
cs_CZ: Na instalaci nečekají žádné uživatelské typy bloků.

en: More Add-ons
cs_CZ: Další doplňky

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
cs_CZ: Navštivte Tržiště doplňků pro rozšíření vašeho webu!

en: Installed Block Types
cs_CZ: Nainstalované typy bloků

en: Internal Block Types
cs_CZ: Interní typy bloků

en: You cannot access these permissions.
cs_CZ: Nemáte přístup k těmto oprávněním.

en: Advanced permissions are turned on.
cs_CZ: Pokročilá oprávnění jsou zapnuta.

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
cs_CZ: Pokročilá oprávnění jsou vypnuta. Zapnete je níže.

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
cs_CZ: <strong>Poznámka:</strong> Po zapnutí již nelze pokročilá oprávnění vypnout.

en: Enable Advanced Permissions
cs_CZ: Zapnout pokročilá oprávnění

en: Spam Whitelist Group
cs_CZ: Whitelist skupina pro spam

en: Active Library
cs_CZ: Aktivní knihovna

en: Log Settings
cs_CZ: Nastavení logování

en: Log entries marked as spam.
cs_CZ: Záznamy logu označené jako spam.

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
cs_CZ: Záznamy logu najdete pod <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Administrace > Reporty > Logy</a>

en: Email Notification
cs_CZ: Upozornění na e-mail

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
cs_CZ: Na e-mailové adresy v tomto boxu bude zasláno upozornění v případě detekovaného spamu.

en: You have no anti-spam libraries installed.
cs_CZ: Nemáte nainstalovánu žádnou anti-spamovou knihovnu.

en: Smart IP Banning
cs_CZ: Inteligentní zakazování IP adres

en: Lock IP after
cs_CZ: Zamknout IP adresu po

en: failed login attempts
cs_CZ: neúspěšných přihlášeních

en: in
cs_CZ: v

en: seconds
cs_CZ: sekund

en: Ban IP For
cs_CZ: Zakázat IP na

en: Forever
cs_CZ: Navždy

en: Automatically Banned IP Addresses
cs_CZ: Automaticky zakázané IP adresy

en: Reason For Ban
cs_CZ: Důvod zákazu

en: Expires In
cs_CZ: Vyprší za

en: Make Ban Permanent
cs_CZ: Nastavit trvalý zákaz

en: Remove Ban
cs_CZ: Zrušit zákaz

en: Permanent IP Ban
cs_CZ: Trvalý zákaz IP

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
cs_CZ: Pro ruční zakáz zadejte IP addresy, na každý řádek jednu, v dále uvedeném formátu. Rozsah určíte pomocí znaku * (např. 192.168.15.* zablokuje 192.168.15.1, 192.168.15.2, atd.)

en: Captcha Settings
cs_CZ: Nastavení pro CAPTCHA kód

en: Active Captcha
cs_CZ: Aktivní CAPTCHA

en: You have no captcha libraries installed.
cs_CZ: Nemáte nainstalovánu žádnoy CAPTCHA knihovnu.

en: Disabled
cs_CZ: Zakázáno

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
cs_CZ: Váš web nepoužívá jednoduchá oprávnění. Oprávnění musíte změnit pro každou stránku a oblast obsahu.

en: Viewing Permissions
cs_CZ: Oprávnění k prohlížení

en: Public
cs_CZ: Veřejný

en: Anyone may view the website.
cs_CZ: Tento web může prohlížet kdokoliv.

en: Only registered users may view the website.
cs_CZ: Tento web mohou prohlížet pouze registrovaní uživatelé.

en: Private
cs_CZ: Soukromý

en: Only the administrative group may view the website.
cs_CZ: Tento web může prohlížet pouze skupina administrátorů.

en: Edit Access
cs_CZ: Upravit přístup

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
cs_CZ: Vyberte, kteří uživatelé a skupiny mohou úpravovat váš web. Toto nastavení lze na konkrétních stránkách změnit.

en: You cannot access task permissions.
cs_CZ: Nemáte přístup k oprávněním úlohy.

en: Add Workflow
cs_CZ: Přidat workflow

en: %d Workflow | %d Workflows
cs_CZ[0]: %d workflow
cs_CZ[1]: %d workflow
cs_CZ[2]: %d workflow

note: %1$s is a configuration name, %2$s is a configuration value
en: It's not possible to test the settings since the mail system is disabled (the setting %1$s is set to %2$s in the configuration).
cs_CZ: Nastavení nelze otestovat, neboť mail systém je zakázán (volba %1$s je v konfiguraci nastavena na %2$s).

en: Recipient email address
cs_CZ: E-mail příjemce

en: Change Settings
cs_CZ: Změna nastavení

en: Send
cs_CZ: Odeslat

en: Email Address to Route Emails To
cs_CZ: E-mailová adresa pro doručování e-mailů

en: POP Mail Server Authentication Settings
cs_CZ: Nastavení přihlášovacích údajů k POP3 serveru

en: Mail Server
cs_CZ: Mail server

en: Encryption
cs_CZ: Šifrování

en: Port (Leave blank for default)
cs_CZ: Port (pro výchozí hodnotu ponechte prázdné)

en: Connection Method
cs_CZ: Způsob připojení

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
cs_CZ: Žádné importéry. Importéry kontrolují e-mailové schránky kvůli novým zprávám a provádějí akce nad těmito zprávami.

en: Default PHP Mail Function
cs_CZ: Výchozí funkce PHP pro odesílání pošty

en: External SMTP Server
cs_CZ: Externí SMTP server

en: SMTP Settings
cs_CZ: Nastavení SMTP

en: Test Settings
cs_CZ: Testovací nastavení

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
cs_CZ: Nemáte nainstalovány žádné jazyky. Web Concrete5 poběží v angličtině.

en: Offer choice of language on login.
cs_CZ: Při přihlášení nabízet výběr jazyka.

en: Default Language
cs_CZ: Výchozí jazyk

en: Enable Toolbar Titles
cs_CZ: Povolit popisky v nástrojové liště.

en: Increase Toolbar Font Size
cs_CZ: Zvětšit velikost písma nástrojové lišty

en: Enable Help
cs_CZ: Povolit nápovědu

en: concrete5 Extensions
cs_CZ: Rozšíření concrete5

en: Enable file selection from file manager.
cs_CZ: Povolit výběr souborů ve Správci souborů.

en: Enable page selection from sitemap.
cs_CZ: Povolit výběr stránky na mapě webu.

en: Editor Plugins
cs_CZ: Doplňky editoru

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
cs_CZ: Obrázek by měl mít rozměry 16x16 pixelů a příponu .gif, .png nebo .ico.

en: Choose File
cs_CZ: Vyberte soubor

en: iPhone Thumbnail
cs_CZ: iPhone náhled

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
cs_CZ: Ikony pro domovskou stránku iPhone by měly mít rozměry 57x57 a formát PNG.

en: Windows 8 Thumbnail
cs_CZ: Náhled pro Windows 8

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
cs_CZ: Startovní dlaždice pro Windows 8 by měla mít velikost 144x144 a formát .png.

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Background Image
cs_CZ: Obrázek pozadí

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
cs_CZ: Načíst obrázek dne z concrete5.org (výchozí)

en: Specify Custom Image
cs_CZ: Zadat vlastní obrázek

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
cs_CZ: Volby nejsou povoleny, nastavení rozhraní je specifikováno v souboru config/site.php.

en: Manage Attributes
cs_CZ: Spravovat atributy

en: Core Properties
cs_CZ: Hlavní vlastnosti

en: By default, site name is displayed in the browser title bar. It is also the default name for your project on concrete5.org
cs_CZ: Ve výchozím nastavení je název webu zobrazován v liště prohlížeče. Je také výchozím názvem vašeho projektu na stránkách concrete5.org.

en: Site Name
cs_CZ: Název webu

en: You have not defined any <a href="%s">custom attributes</a> for this site.
cs_CZ: Na tomto webu nemáte definované žádné <a href="%s">vlastní atributy</a>.

en: Delete Link
cs_CZ: Smazat odkaz

en: Delete Social Link
cs_CZ: Smazat sociální odkaz

en: Service
cs_CZ: Služba

en: Add Link
cs_CZ: Přidat odkaz

en: You have not added any social links.
cs_CZ: Žádné sociální odkazy nebyly přidány.

en: With this setting enabled, users may specify their own time zone in their user profile, and content timestamps will be adjusted accordingly. Without this setting enabled, content timestamps appear in server time.
cs_CZ: Při povolení tohoto nastavení si mohou uživatelé v uživatelském profilu zadat vlastní časové pásmo a časové značky obsahu se příslušným způsobem přizpůsobí. V opačném případě bude u obsahu zobrazován čas ze serveru.

en: Enable user defined time zones.
cs_CZ: Povolit uživatelsky definovaná časová pásma.

en: Check For Updates
cs_CZ: Zkontrolovat aktualizace

en: Version %s
cs_CZ: Verze %s

en: Testing System...
cs_CZ: Testuji systém...

en: Checking...
cs_CZ: Kontroluji...

en: Release Notes
cs_CZ: Poznámky k vydání

en: Add-On Compatibility
cs_CZ: Kompatibilita doplňku

en: Important Notices
cs_CZ: Důležitá upozornění

en: View Full Release Notes
cs_CZ: Zobrazit úplné poznámky k vydání

en: Retrieving Release Notes...
cs_CZ: Načítají se poznámky k vydání...

en: No add-ons installed.
cs_CZ: Nejsou nainstalovány žádné doplňky.

en: Upgrade Notices
cs_CZ: Poznámky k aktualizaci

en: Unable to retrieve information about this update from concrete5.org. You may upgrade but do so with caution.
cs_CZ: Nelze načíst informace o této aktualizaci z concrete5.org. Aktualizaci můžete provést, avšak s opatrností.

en: Unable to retrieve release notes from concrete5.org.
cs_CZ: Nelze načíst poznámky k vydání z concrete5.org.

en: Unable to retrieve upgrade notices from concrete5.org.
cs_CZ: Nelze načíst poznámky k aktualizaci z concrete5.org.

en: Install Update
cs_CZ: Instalovat aktualizaci

en: No upgrade notices found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné poznámky k aktualizaci.

en: Update Ready
cs_CZ: Aktualizace je připravena

en: No information about this add-on available.
cs_CZ: K tomuto doplňku nejsou k dispozici žádné informace.

en: Available Update for Download
cs_CZ: Aktualizace je připravena ke stažení

en: Version: %s
cs_CZ: Verze: %s

en: Release Date: %s
cs_CZ: Datum vydání: %s

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
cs_CZ: Poznámka: Pro stažení NEBUDE aktualizace automaticky nainstalována.

en: Currently Running %s
cs_CZ: Nainstalovaná verze: %s

en: Apply Downloaded Update
cs_CZ: Aplikovat staženou aktualizaci

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
cs_CZ: Před aktualizací se ujistěte, že máte <a href="%s">zálohu databáze</a>.

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
cs_CZ: K dispozici je několik aktualizací. Vyberte požadovanou aktualizaci z níže uvedeného seznamu.

en: Current Version
cs_CZ: Aktuální verze

en: No updates are ready to be installed.
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádné aktualizace.

en: You do not have permission to upgrade this installation of concrete5.
cs_CZ: Nemáte oprávnění aktualizovat tuto instalaci Concrete5.

en: Block Cache
cs_CZ: Cache bloků

en: Stores the output of blocks which support block caching
cs_CZ: Ukládá výstup bloků, které podporují cachování bloků.

en: Off - Good for development of custom blocks.
cs_CZ: Vypnuto - vhodné pro vývoj uživatelských bloků.

en: On - Helps speed up a live site.
cs_CZ: Zapnuto - Pomáhá zrychlit ostrý web.

en: Theme CSS Cache
cs_CZ: Cache CSS motivu

en: Caches the output of customized theme stylesheets for faster loading. Turn off if you are editing LESS files in your theme directly.
cs_CZ: Cachuje výstup upravených stylů motivu kvůli rychlejšímu načítání. Vypněte, pokud soubory LESS upravujete v motivu přímo.

en: Off - Good for active theme development when using LESS files.
cs_CZ: Vypnuto - vhodné pro aktivní úpravy motivu za použití LESS souborů.

en: Compress LESS Output
cs_CZ: Komprimovat LESS výstupy

en: Determines whether compiled LESS stylesheets should output as compressed CSS. Uncompressed stylesheets are slightly larger but easier to read.
cs_CZ: Urřuje, zda se mají LESS styly kompilovat jako komprimované CSS. Nekomprimované styly mají větší velikost, ale snáze se čtou.

en: Off - Good for debugging generated CSS output.
cs_CZ: Vypnuto - vhodné pro ladění generovaného CSS výstupu.

en: enable source maps in generated CSS files
cs_CZ: povolit v generovaných CSS souborech zdrojové mapy

en: CSS and JavaScript Cache
cs_CZ: Cache CSS a Javascriptu

en: Stores the generation of CSS and JavaScript assets.
cs_CZ: Ukládá generované CSS a JavaScript soubory.

en: Off - Good for active block and site development.
cs_CZ: Vypnuto - vhodné pro vývoj bloků a úpravy webu

en: Overrides Cache
cs_CZ: Přenastavení cache

en: Stores the location and existence of source code files.
cs_CZ: Ukládá umístění a existenci souborů zdrojového kódu.

en: Off - Good for development.
cs_CZ: Vypnuto - Užitečné pro vývoj

en: Stores the output of an entire page.
cs_CZ: Ukládá výstup celé stránky.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
cs_CZ: Vypnuto - Zapněte ručně pro konkrétní stránky.

en: On - If blocks on the particular page allow it.
cs_CZ: Zapnuto - pokud to bloky na příslušné stránce dovolují.

en: On - In all cases.
cs_CZ: Zapnuto - Ve všech případech.

en: Expire Pages from the Cache
cs_CZ: Expirovat stránky z cache

en: Every %s (default setting).
cs_CZ: Každých %s (výchozí nastavení).

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
cs_CZ: Pouze při ručním odstranění nebo vyčištění cache.

en: Every
cs_CZ: Každých

en:  minutes.
cs_CZ: minut.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
cs_CZ: Pokud váš web zobrazuje zastaralé informace nebo se chová neočekávaně, může pomoci vyčistit cache.

en: Jobs
cs_CZ: Úlohy

en: Job Sets
cs_CZ: Sady úloh

en: Last Run
cs_CZ: Poslední spuštění

en: Results of Last Run
cs_CZ: Výsledek posledního spuštění

en: Reset All Jobs
cs_CZ: Resetovat všechny úlohy

en: Running since %s
cs_CZ: Běží od %s

en: Run
cs_CZ: Spustit

en: Automate this Job
cs_CZ: Spouštět úlohu automaticky

en: Remove this Job
cs_CZ: Smazat úlohu

en: Run Job
cs_CZ: Spustit úlohu

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
cs_CZ: Když někdo navštíví stránku. (Spuštěno po hlavním požadavku na zobrazení stránky.)

en: Run this Job Every
cs_CZ: Spustit úlohu každé

en: Weeks
cs_CZ: Týdny

en: Months
cs_CZ: Měsíce

en: Through Cron
cs_CZ: Pomocí Cronu

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
cs_CZ: "%s" úloha podporuje zařazení do fronty, tzn. že ji lze spustit více způsoby:

en: No Queueing
cs_CZ: Nepodporuje zařazení do fronty

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
cs_CZ: S úlohou bude zacházeno jako by šlo o kteroukoliv jinou úlohu concrete5. Úloha bude spuštěna ihned.

en: Queueing
cs_CZ: Zařazování do fronty

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
cs_CZ: Zaprvé, naplánujte toto URL na dobu, kdy chcete úlohu spustit:

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
cs_CZ: Následně zkontrolujte, že toto URL se spouští často, cca každých 3-5 minut:

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
cs_CZ: První URL zahajuje proces - druhé zajišťuje dávkové dokončení.

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
cs_CZ: Pro spuštění úlohy "%s" nastavte automatické spouštění následujícího URL pomocí cronu nebo obdobného systému:

en: You have no jobs installed.
cs_CZ: Nemáte nainstalovány žádné úlohy.

en: Automation Instructions
cs_CZ: Instrukce k automatickému spouštění

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
cs_CZ: Pro spuštění všech úloh v sadě <a href="%s">%s</a> naplánujte spouštění tohoto URL pomocí cronu nebo obdobného systému:

en: Update Job Set
cs_CZ: Aktualizovat sadu úloh

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
cs_CZ: Upozornění: tuto akci nelze vrátit. Žádná úloha nebude smazána, nebudou však seskupeny.

en: Delete Job Set
cs_CZ: Smazat sadu úloh

en: Update Jobs
cs_CZ: Aktualizovat úlohy

en: No Jobs found.
cs_CZ: Žádné úlohy nebyly nalezeny

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
cs_CZ: Pro spuštění všech úloh v sadě naplánujte spouštění tohoto URL pomocí cronu nebo obdobného systému:

en: Update Schedule
cs_CZ: Aktualizovat plán

en: You have not added any Job sets.
cs_CZ: Nepřidali jste žádné sady úloh.

en: Add Job Set
cs_CZ: Přidat sadu úloh

en: Total Logged: %s
cs_CZ: Celkem přihlášeno: %s

en: Query Details
cs_CZ: Detaily dotazu

en: Clear Log
cs_CZ: Vymazat log

en: The database query log is empty.
cs_CZ: Log záznamů databázových dotazů je prázdný.

en: Tree Name
cs_CZ: Název stromu

en: You may not add topic trees.
cs_CZ: Nemáte oprávnění přidávat stromy témat.

en: Delete Topic Tree
cs_CZ: Smazat strom témat

en: Update Set Details
cs_CZ: Aktualizovat detaily sady

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
cs_CZ: Tato sada atributů je uzamčena. Nemůže být smazána a její handle nelze změnit.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
cs_CZ: Varování: Tuto akci nelze vzít zpět. Žádné atributy nebudou smazány, ale nebudou nadále seskupeny.

en: Add Attributes to Set
cs_CZ: Přidat atributy sady

en: Update Attributes
cs_CZ: Aktualizovat atributy

en: No attributes found.
cs_CZ: Žádné atributy nebyly nalezeny.

en: No attribute sets currently defined.
cs_CZ: Momentálně nejsou definovány žádné sady atributů.

en: Attribute Categories
cs_CZ: Kategorie atributů

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
cs_CZ: Kategorie atributů se používají k sekupení různých typů do sad.

en: No attribute categories currently defined.
cs_CZ: Momentálně nejsou definovány žádné kategorie atributů.

en: Custom Attribute Types
cs_CZ: Uživatelské typy atributů

en: There are no available attribute types awaiting installation.
cs_CZ: Nejsou dostupné žádné typy atributů čekající na instalaci.

en: Add Word
cs_CZ: Přidat slovo

en: Disallow posts that include banned words?
cs_CZ: Nepovolit příspěvky obsahující zakázaná slova?

en: Word
cs_CZ: Slovo

en: Are you sure you want to delete this word?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat toto slovo?

en: You cannot access conversation permissions.
cs_CZ: Nemáte přístup k oprávněním konverzace.

en: Installed Rating Types
cs_CZ: Instalované typy hodnocení

en: Point Value
cs_CZ: Hodnota bodu

en: There are no Community Points Rating Types installed.
cs_CZ: Nejsou nainstalovány žádné typy hodnocení pro komunitní body.

en: Conversations Settings
cs_CZ: Nastavení konverzací

en: Attachment Settings
cs_CZ: Nastavení příloh

en: Note: These settings can be overridden in the block edit form for individual conversations.
cs_CZ: Poznámka: Tato nastavení mohou být přepsána ve formuláři bloku u konkrétní konverzace.

en: Enable Attachments
cs_CZ: Povolit přílohy

en: Max Attachment Size for Guest Users. (MB)
cs_CZ: Maximální velikost příloh pro hosty (MB).

en: Max Attachment Size for Registered Users. (MB)
cs_CZ: Maximální velikost příloh pro registrované uživatele (MB).

en: Max Attachments Per Message for Guest Users.
cs_CZ: Maximální velikost příloh na zprávu pro hosty.

en: Max Attachments Per Message for Registered Users
cs_CZ: Maximální velikost příloh na zprávu pro registrované uživatele.

en: Allowed File Extensions (Comma separated, no periods).
cs_CZ: Povolené přípony souborů (oddělené čárkami, bez teček).

en: Active Conversation Editor
cs_CZ: Aktivní editor konverzací

en: Notification
cs_CZ: Upozornění

en: Users To Receive Conversation Notifications
cs_CZ: Příjemci upozornění u konverzace

en: Subscribe Option
cs_CZ: Možnosti přihlášení odběru

en: Yes, allow registered users to choose to subscribe to conversations.
cs_CZ: Ano, povolit registrovaným uživatelům odběr konverzací.

en: Display Errors
cs_CZ: Zobrazovat chyby

en: Output error information to site users
cs_CZ: Zobrazovat podrobné informace o chybách všem uživatelům stránek

en: Disable to show a generic error message
cs_CZ: Pokud není zaškrtnuto, budou se zobrazovat jen obecné chybové zprávy

en: Error detail
cs_CZ: Detaily chyb

en: Show the error message but nothing else
cs_CZ: Zobrazit pouze chybovou zprávu

en: Show the debug error output
cs_CZ: Zobrazit ladící informace

en: May disclose sensitive information, use only for development.
cs_CZ: Dejte si pozor, tím můžete zobrazit i citlivé a osobní údaje. Používejte jen pro ladění.

en: Example
cs_CZ: Příklad zobrazení

en: Defines whether the Doctrine proxy classes are created on the fly. On the fly generation is active when development mode is enabled.
cs_CZ: Určuje, zda budou proxy třídy Doctrine generovány automaticky. Automatické generování je aktivní, když je zapnutý vývojářský režim.

en: Doctrine Development Mode
cs_CZ: Vývojářský režim Doctrine

en: On - Proxy classes will be generated on the fly. Good for development.
cs_CZ: Zapnuto - proxy třídy budou generovány automaticky. Vhodné pro vývojový web.

en: Off - Proxy classes need to be manually generated. Helps speed up a live site.
cs_CZ: Vypnuto - proxy třídy je třeba vygenerovat ručně. Vhodné pro ostrý web kvůli rychlosti.

en: Entities
cs_CZ: Entity

en: Paths
cs_CZ: Cesty

en: Driver
cs_CZ: driver

en: Unable to load environment info
cs_CZ: Nelze načíst informace o prostředí

en: Log Application Exceptions
cs_CZ: Zaznamenávat aplikační výjimky

en: Log Emails Sent
cs_CZ: Zaznamenávat odeslané e-maily

en: Log Database Queries
cs_CZ: Zaznamenávat databázové dotazy

en: Clear Query Log on Reload
cs_CZ: Vymazat záznamy dotazů při Reloadu

en: Proxy Host
cs_CZ: Proxy server

en: Proxy Port
cs_CZ: Proxy port

en: Proxy User
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Proxy Password
cs_CZ: Uživatelské heslo

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
cs_CZ: Povoleny budou pouze soubory s následujícími příponami. Přípony oddělte čárkami. Tečky a mezery budou ignorovány.

en: File Extensions to Accept
cs_CZ: Povolené přípony souborů

en: Automatically resize uploaded images
cs_CZ: Automaticky změnit velikost nahrávaných obrázků

en: Maximum Width
cs_CZ: Maximální šířka

en: Maximum Height
cs_CZ: Maximální výška

en: Image Compression Quality
cs_CZ: Kvalita komprimace obrázku

en: Delete Location
cs_CZ: Smazat umístění

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Yes, make this the default storage location for new files.
cs_CZ: Ano, nastavit toto umístění úložiště jako výchozí pro nové soubory.

en: No, this is not the default storage location.
cs_CZ: Ne, toto není výchozí umístění úložiště.

en: Options %s Storage Type
cs_CZ: Nastavení typu úložiště %s

en: Delete this storage location? All files using it will have their storage location reset to the default.
cs_CZ: Smazat toto umístění úložiště? U všech souborů, které toto umístění úložiště využívají, bude umístění úložiště nastaveno na výchozí.

en: Storage Locations
cs_CZ: Umístění úložišť

en: Add Location
cs_CZ: Přidat umístění

en: Choose Type
cs_CZ: Vyberte typ

en: Delete Type
cs_CZ: Smazat typ

en: Only place a value in here if you want this thumbnail to force its dimensions to the width and height.
cs_CZ: Zadejte hodnotu, pouze pokud chcete vynutit rozměry tohoto náhledu.

en: Delete this thumbnail type?
cs_CZ: Smazat tento typ náhledu?

en: Add Type
cs_CZ: Přidat typ

en: Automatic
cs_CZ: Automaticky

en: Copy Locale Tree
cs_CZ: Kopírovat jazykový strom

en: Copy all pages from a locale to another section. This will only copy pages that have not been associated. It will not replace or remove any pages from the destination section.
cs_CZ: Kopírovat všechny stránky v daném jazyce do jiné sekce. Zkopírovány budou pouze nepřiřazené stránky. Stránky v cílové destinaci nebudou nahrazeny ani odstraněny.

en: Copy From
cs_CZ: Kopírovat z

[ctx: Destination]
en: To
cs_CZ: Do

en: Copy Tree
cs_CZ: Kopírovat strom

en: You have not created any multilingual content sections yet.
cs_CZ: Zatím nemáte vytvořeny žádné sekce vícejazyčného obsahu.

en: You must choose two separate multilingual sections to copy from/to
cs_CZ: Je třeba vybrat dvě různé vícejazyčné sekce pro kopírování z/do.

en: Rescan Multilingual Tree
cs_CZ: Znovu skenovat vícejazyčný strom

en: Scans all blocks within the selected section. Any links to pages within another multilingual section will be updated to link to the pages within the selected tree. Any blocks within the scanned section that reference pages in another multilingual section will be updated to point to the page within the selected tree.
cs_CZ: Skenuje všechny bloky ve vybrané oblasti. Veškeré odkazy v jiných vícejazyčných sekcích budou aktualizovány, aby odkazovaly na stránky ve zvoleném stromu. Všechny bloky ve skenované oblasti odkazující na stránky v jiných vícejazyčných sekcích budou aktualizovány, aby odkazovaly na stránky ve zvoleném stromu.

en: Rescan Locale
cs_CZ: Znovu skenovat jazyková nastavení

en: You must have more than one multilingual section to use this tool.
cs_CZ: K použití tohoto nástoje, je třeba mít apoň dvě vícejazyčné sekce.

en: Rescan Links
cs_CZ: Znovu skenovat odkazy

en: Only the super user may rescan the links inside a multilingual tree.
cs_CZ: Pouze administrátor může znovu skenovat odkazy ve vícejazyčném stromu.

en: Choose Source
cs_CZ: Vyberte zdroj

en: Choose Targets
cs_CZ: Vyberte cíle

en: Display
cs_CZ: Zobrazit

en: Only Missing Pages
cs_CZ: Pouze chybějící stránky

en: All Pages
cs_CZ: Všechny stránky

en: Ignored
cs_CZ: Ignorováno

en: Re-Map
cs_CZ: Znovu namapovat

en: Map
cs_CZ: Mapovat

en: Create Page
cs_CZ: Vytvořit stránku

en: Ignore
cs_CZ: Ignorovat

en: Un-Map
cs_CZ: Odmapovat

en: Create the parent page first.
cs_CZ: Vytvořit nejprve rodičovskou stránku.

en: Unmapped
cs_CZ: Odmapováno

en: You have not defined any multilingual sections for your site yet.
cs_CZ: Nemáte na webu zatím definovanou vícejazyčnou sekci.

en: Home Page
cs_CZ: Domovská stránka

en: Locale
cs_CZ: Jazykové nastavení

en: None Created.
cs_CZ: Nic nebylo vytvořeno.

en: Delete this multilingual section? This will remove the entire site tree and its content from your website.
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto vícejazyčnou sekci? Dojde k odstranění celého stromu stránek a jejich obsahu z webu.

en: Default Locale
cs_CZ: Výchozí jazykové nastavení

en: Attempt to use visitor's locale based on their browser information.
cs_CZ: Pokusit se určit jazykové nastavení návštěvníka z informací o prohlížeči.

en: Redirect home page to default locale.
cs_CZ: Přesměrovat domovskou stránku dle výchozího jazykového nastavení.

en: Site interface source locale
cs_CZ: Zdrojové jazykové nastavení rozhraní webu

en: *** Unknown or mixed language
cs_CZ: *** Neznámý nebo smíšený jazyk

en: *** Undetermined country
cs_CZ: *** Neurčená země

en: Save Settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Choose Language
cs_CZ: Vybrat jazyk

en: Choose Country
cs_CZ: Vyberte zemi

en: Template
cs_CZ: Šablona

en: Suggested countries
cs_CZ: Navrhované země

en: Other countries
cs_CZ: Další země

en: Save to file
cs_CZ: Uložit do souboru

en: You must create the directory %s and make it writable before you may run this tool. Additionally, all files within this directory must be writable.
cs_CZ: Před použitím tohoto nástroje musíte vytvořit složku %s a nastavit ji pro zápis. Dále musí být zapisovatelné všechny soubory v této složce.

en: Completion
cs_CZ: Dokončení

en: Last Updated
cs_CZ: Naposledy aktualizováno

note: %1$s is the partial number, %2$s is the total number. Example: 2 of 3
en: %1$s of %2$s
cs_CZ: %1$s z %2$s

en: Reload Strings
cs_CZ: Znovu načíst řetězce

en: Reset All
cs_CZ: Resetovat vše

en: Are you sure? This will remove all translations from all languages, in the database and in your site PO files. This cannot be undone.
cs_CZ: Opravdu chcete pokračovat? Všechny překlady všech jazyků v databázi i v PO souborech budou odstraněny. Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Confirm Reset
cs_CZ: Potvrdit reset

en: Only the admin user may reset all languages.
cs_CZ: Pouze administrátor může resetovat všechny jazyky.

en: Reset Languages
cs_CZ: Resetovat jazyky

en: Number of Pages to Display
cs_CZ: Počet zobrazených stránek

en: Parent Page
cs_CZ: Rodičovská stránka

en: How Many Levels Below Parent?
cs_CZ: Kolik úrovní pod rodičem?

en: First Level
cs_CZ: První úroveň

en: All Levels
cs_CZ: Všechny úrovně

en: Filter By:
cs_CZ: Filtrovat podle:

en: No Meta Description
cs_CZ: Žádný meta popis

en: Single Page
cs_CZ: Samostatná stránka

en: Modified
cs_CZ: Změněno

en: Default value. Click to edit.
cs_CZ: Výchozí hodnota. Klikněte pro úpravu.

en: Save All
cs_CZ: Uložit vše

en: An error occured while saving.
cs_CZ: Při ukládání nastala chyba.

en: Characters
cs_CZ: Znaky

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
cs_CZ: Toto HTML se bude automaticky vkládat do záhlaví nebo zápatí každé stránky vašeho webu.

en: Header Tracking Codes
cs_CZ: Sledovací kódy záhlaví

en: Footer Tracking Codes
cs_CZ: Sledovací kódy zápatí

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
cs_CZ: Slova oddělujte čárkami. Tato slova budou automaticky odstraněna z URL slugů. Nechcete-li žádná slova odstraňovat, všecha slova vymažte.

en: Reset To Default
cs_CZ: Vrátit do výchozího nastavení

en: Indexing Method
cs_CZ: Způsob indexování

en: Areas
cs_CZ: Oblasti

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
cs_CZ: Po vymazání indexu musíte na stránce Automatické úlohy spustit reindexaci webu.

en: Clear Search Index
cs_CZ: Vyčistit vyhledávací index

en: Track page view statistics.
cs_CZ: Statistiky zobrazení stránek.

en: Pretty URLs
cs_CZ: "Pretty URL"

en: Remove index.php from URLs
cs_CZ: Odstranit index.php z URL

en: Canonical URLs
cs_CZ: Kanonická URL

en: Canonical URL
cs_CZ: Kanonické URL

en: If checked, this site will only be available at the host, port and SSL combination chosen above.
cs_CZ: Při zaškrtnutí bude web dostupný pouze výše vybrané na kombinaci serveru, portu a SSL.

en: URL Redirection
cs_CZ: URL přesměrování

en: Only render at canonical URLs.
cs_CZ: Zobrazovat pouze na kanonických URL.

en: Ensure that your site is viewable at the URL(s) above before you check the checkbox below.
            If not, doing so may render your site unviewable until you can manually undo this change.
cs_CZ: Před zaškrtnutím checkboxu níže se ujistěte se, že váš web je dostupný na výše uvedeném URL.
            Pokud ne, může být váš web nedostupný, dokud tuto změnu ručně nevrátíte.

en: If you are running a site at multiple domains, enter the canonical domain here. This will be used for sitemap generation, any other purposes that require a specific domain. You can usually leave this blank.
cs_CZ: Pokud váš web běží na více doménách, zadejte zde kanonickou doménu. Bude použita pro generování mapy webu a další případy vyžadující specifickou doménu. Obvykle lze toto pole ponechat prázdné.

en: Certain add-ons require a secure SSL URL. Enter that URL here.
cs_CZ: Některé doplňky vyžadují zabezpečené SSL URL. Zadejte toto URL zde.

en: Ensure that your site ONLY renders at the canonical URL or the canonical SSL URL.
cs_CZ: Ujistěte se, že váš web ze zobrazí POUZE na kanonickém URL nebo kanonickém SSL URL.

en: System &amp; Settings
cs_CZ: Systém a nastavení

en: Edit %s Authentication Type
cs_CZ: Upravit autentifikační typ %s

en: Display Name
cs_CZ: Zobrazit název

en: Disable
cs_CZ: Zakázat

en: Enable
cs_CZ: Zapnout

en: Global Password Reset allows Administrators to force reset all user passwords.
cs_CZ: Globální reset hesel umožňuje administrátorovi vynutit reset všech uživatelských hesel.

en: The system signs out all users, resets their passwords and forces them to choose a new one.
cs_CZ: Systém odhlásí všechny uživatele, resetuje jejich hesla a bude po nich požadavat, aby si zvolili nové.

en: Note:
cs_CZ: Poznámka:

en: If you have overridden the standard concrete5 authentication system or you have created your own, you may not need to reset all passwords.
cs_CZ: Pokud nepoužíváte standardní autentizaci Concrete5 nebo máte nastavenu vlastní, nemusí být reset všech hesel potřeba.

en: Edit message
cs_CZ: Upravit zprávu

en: This message will be shown to users the next time they log in.
cs_CZ: Tato zpráva se objeví uživatelům, jakmile se pokusí příště přihlásit.

en: Confirmation
cs_CZ: Potvrzení

en: Type "%s" in the following box to proceed.
cs_CZ: Pro pokračování napiště do následujícího pole "%s".

en: This action will automatically log out all users (including yourself) and reset their passwords.
cs_CZ: Tato akce automaticky odhlásí všechny uživatele včetně vás a resetuje jejich hesla.

en: Reset all passwords
cs_CZ: Resetovat všechny hesla

en: Control the options available for Public Registration.
cs_CZ: Spravovat možnosti dostupné u veřejné registrace.

en: Allow visitors to signup as site members?
cs_CZ: Povolit návštěvníkům registraci na webu?

en: Off - only admins can create accounts from Dashboard
cs_CZ: Vypnuto - účet smí založit pouze administrátor v Administraci

en: On - anyone can create an account from Login page
cs_CZ: Zapnuto - kdokoliv smí založit účet na přihlašovací stránce

en: Validate - anyone can create an account from Login page, once validated by email
cs_CZ: Validovat - kdokoliv smí založit účet na přihlašovací stránce, jakmile proběhne kontrola e-mailu

en: Send admin an email when new user registers.
cs_CZ: Po registraci nového uživatele poslat administrátorovi e-mail

en: Email address
cs_CZ: E-mailová adresa

en: Spam
cs_CZ: SPAM

en: CAPTCHA required
cs_CZ: Povinná CAPTCHA

en: Ask for Username & password on login form
cs_CZ: Požadovat v přihlašovacím formuláři uživatelské jméno a heslo

en: Ask for Email & password on login form
cs_CZ: Požadovat v přihlašovacím formuláři email a heslo

en: Redirect users to:
cs_CZ: Přesměrovat uživatele na:

en: Homepage
cs_CZ: Domovskou stránku

en: Custom page
cs_CZ: Uživatelskou stránku

en: Profile Options
cs_CZ: Možnosti profilu

en: Enable public profiles.
cs_CZ: Povolit veřejné profily

en: Fall Back To Gravatar
cs_CZ: Při absenci použít Gravatar

en: Maximum Gravatar Rating
cs_CZ: Maximální hodnocení Gravataru

en: Gravatar Image Set
cs_CZ: Sada obrázků Gravataru

en: Source Object
cs_CZ: Zdrojový objekt

en: Target Object
cs_CZ: Cílový objekt

en: Target Property Name
cs_CZ: Název vlastnosti cíle

en: Inversed Property Name
cs_CZ: Invertovaný název vlastnosti cíle

en: Back to Associations
cs_CZ: Zpět na Asociace

en: Owning Association
cs_CZ: Vlastní asociaci

en: Owned By Association
cs_CZ: Vlastněno asociací

en: Back to Association
cs_CZ: Zpět na asociaci

en: Back to Object
cs_CZ: Zpět na objekt

en: Delete Association
cs_CZ: Smazat asociaci

en: Are you sure you want to delete this association? This cannot be undone.
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto asociace? Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Association Type
cs_CZ: Typ asociace

en: Owning
cs_CZ: Vlastní

en: Owned By
cs_CZ: Vlastněno

en: Back to Forms
cs_CZ: Zpět na formuláře

en: Add Field Set
cs_CZ: Přidat sadu polí

en: Delete Form
cs_CZ: Smazat formulář

en: Are you sure you want to delete this form? This cannot be undone.
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento formulář? Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Are you sure you want to delete this field set? This cannot be undone.
cs_CZ: Chcete opravdu smazat tuto sadu polí? Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: (No Title)
cs_CZ: (Bez názvu)

en: You have not created any field sets.
cs_CZ: Nevytvořili jste žádné sady polí.

en: A unique string consisting of lowercase letters and underscores only.
cs_CZ: Unikátní řetězec skládající se z malých písmen a podtržítek.

en: Advanced Options
cs_CZ: Pokročilá nastavení

en: An internal description. This is not publicly displayed.
cs_CZ: Interní popis, který nebude veřejně zobrazen.

en: This entity supports custom display ordering via Dashboard interfaces.
cs_CZ: Tato entita podporuje uživatelské nastavení řazení pomocí rozhraní v Administraci.

en: Owning Type
cs_CZ: Typ vlastníka

en: You have not created any associations.
cs_CZ: Nevytvořili jste žádné asociace.

en: Views
cs_CZ: Náhledy

en: Default Edit Form
cs_CZ: Výchozí editační formulář

en: Default View Form
cs_CZ: Výchozí zobrazovací formulář

en: Results Folder
cs_CZ: Složka výsledků

en: Delete Entity
cs_CZ: Smazat entitu

en: You have not created any forms.
cs_CZ: Nevytvořili jste žádné formuláře.

en: Add Object
cs_CZ: Přidat objekt

en: You have not created any data objects.
cs_CZ: Nevytvořili jste žádné datové objekty.

en: Posted
cs_CZ: Odesláno

en: View Conversation
cs_CZ: Zobrazit konverzaci

en: Approve
cs_CZ: Povolit

en: Flag as Spam
cs_CZ: Označit jako spam

en: Un-Flag As Spam
cs_CZ: Zrušit označení jako spam

en: Un-Delete Message
cs_CZ: Obnovit zprávu

[ctx: Authored]
note: %s is the name of the author
en: By %s
cs_CZ: O %s

en: Message has not been approved.
cs_CZ: Zpráva ještě nebyla schválena.

en: Message is deleted.
cs_CZ: Zpráva je smazána.

en: Message is flagged as spam.
cs_CZ: Zpráva je označena jako spam.

en: Message is approved.
cs_CZ: Zpráva je schválena.

en: You do not have access to the file manager.
cs_CZ: Nemáte přístup do Správce souborů.

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
cs_CZ: Opravdu chcete trvale odstranit tuto sadu souborů?

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
cs_CZ: Klikněte a přetáhněte pro změnu pořadí v této sadě. Soubory nově přidané do této sady se automaticky zařadí na konec.

en: Thumbnail
cs_CZ: Náhled

en: File name
cs_CZ: Název souboru

en: Added
cs_CZ: Přidáno

en: There are no files in this set.
cs_CZ: V této sadě nejsou žádné soubory.

en: Set Name
cs_CZ: Název sady

en: No file sets found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné sady souborů.

en: Public Sets
cs_CZ: Veřejné sady

en: My Sets
cs_CZ: Moje sady

en: Launch
cs_CZ: Spustit

en: Purchase
cs_CZ: Zakoupit

en: Screenshots
cs_CZ: Snímky obrazovky

en: %d review | %d reviews
cs_CZ[0]: %d hodnocení
cs_CZ[1]: %d hodnocení
cs_CZ[2]: %d hodnocení

en: Live Example
cs_CZ: Živé ukázky

en: Get Help
cs_CZ: Získat nápovědu

en: Learn More
cs_CZ: Více informací

en: No add-ons found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné doplňky.

en: External marketplace support has been disabled for this website.
cs_CZ: Podpora externích tržišť byla pro tento web zakázána.

en: Clear this Site?
cs_CZ: Vymazat tento web?

en: %s can fully clear your website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
cs_CZ: %s může zcela smazat veškerý obsah vašeho webu a nainstalovat místo něj vlastní obsah. Pokud instalujete motiv poprvé, může to být žádoucí. Opravdu chcete smazat veškerý obsah?

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
cs_CZ: Bude smazána vaše domovská stránka, nahrané soubory a veškerý obsah stránek. Váš web bude kompletně resetován a obsah bude ztracen.

en: Only the %s user may reset the site's content.
cs_CZ: Pouze uživatel %s může resetovat obsah tohoto webu.

en: Swap Site Contents
cs_CZ: Vyměnit obsah stránek

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
cs_CZ: Ne. <strong>Neodstraňovat</strong> žádný obsah ani soubory z tohoto webu.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
cs_CZ: Ano. Nahradit obsah webu obsahem nalezeným v balíčku.

en: Install %s
cs_CZ: Instalace %s

en: Uninstall Package
cs_CZ: Odinistalovat balíček

en: This will remove all elements associated with the %s package. While you can reinstall the package, this may result in data loss.
cs_CZ: Všechny elementy související s balíčkem %s budou odstraněny. Přestože lze tento balíček znovu nainstalovat, může dojít ke ztrátě dat.

en: Move package to trash directory on server?
cs_CZ: Přesunout balíček do složky koše na serveru?

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
cs_CZ: Ano, odstranit složky balíčku z instalační složky.

en: Uninstall
cs_CZ: Odinstalovat

en: Back to Add Functionality
cs_CZ: Zpět na Přidávání funkcí

en: Installation Notes
cs_CZ: Poznámky k instalaci

en: Add-On updates are available!
cs_CZ: Jsou k dispozici aktualizace doplňků!

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
cs_CZ: Aktuálně je k dispozici <strong>1</strong> aktualizace.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
cs_CZ: Aktuálně jsou k dispozici <strong>%s</strong> aktualizace.

en: No packages have been installed.
cs_CZ: Nejsou nainstalovány žádné balíčky.

en: Nothing currently available to install.
cs_CZ: Aktuálně není pro instalaci nic k dispozici.

en: This package is corrupted. Make sure it has a valid controller.php file and that it has been updated for concrete5.7 and later.
cs_CZ: Tento balíček je poškozen. Ujistěte se, že obsahuje platný soubor controller.php a že byl aktualizován pro použití s Concrete5.7 nebo vyšší.

en: Can't Install!
cs_CZ: Nelze nainstalovat!

en: Project Page
cs_CZ: Stránka projektu

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
cs_CZ: Váš web je nyní připojen ke komunitě Concrete5. URL vašeho projektu je:

en: Connect to Community
cs_CZ: Připojit ke komunitě

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
cs_CZ: Váš web není připojen ke komunitě Concrete5. Připojení umožní snadné rozšiřování webu pomocí motivů a doplňků.

en: No themes found.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný motiv.

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
cs_CZ: Nemáte oprávnění stahovat motivy a doplňky z Tržiště.

en: No updates for your add-ons are available.
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádné aktualizace pro vaše doplňky.

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
cs_CZ: Nová verze: %s. Aktualizace z: %s.

en: More Information
cs_CZ: Více informací

en: Download and Install
cs_CZ: Stáhnout a instalovat

en: More Details
cs_CZ: Více informací

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
cs_CZ: Tento doplněk se na concrete5.org nepodařilo se najít

en: Update Add-On
cs_CZ: Aktualizace doplňku

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
cs_CZ: Váš web není připojen ke komunitě Concrete5. Připojení umožní snadné rozšiřování webu pomocí motivů a doplňků a také automatické aktualizace.

en: Add %s
cs_CZ: Přidat %s

en: You have not created any forms for this data type.
cs_CZ: Zatím jste pro tento datový typ nevytvořili žádný formulář.

en: None created yet.
cs_CZ: Nic zatím nevytvořeno.

en: Save %s
cs_CZ: Uložit %s

en: Are you sure you want to delete this entry? This cannot be undone.
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento záznam? Tuto akci nelze vrátit zpět,

en: Delete Entry
cs_CZ: Smazat položku

en: You are currently logged in as <strong>%s</strong>
cs_CZ: Aktuálně jste přihlášen/a jako <strong>%s</strong>

en: Return to Previous Page.
cs_CZ: Zpět na předchozí stránku.

en: View Public Profile
cs_CZ: Zobrazit veřejný profil

en: View your public user profile and the information you are sharing.
cs_CZ: Zobrazit váš veřejný uživatelský profil a informace, které sdílíte.

en: Invalid File.
cs_CZ: Neplatný soubor.

en: This file requires a password to download.
cs_CZ: Tento soubor vyžaduje pro své stažení heslo.

en: Sign In.
cs_CZ: Přihlášení

en: Required Attributes
cs_CZ: Požadované atributy

en: Submit
cs_CZ: Odeslat

en: Sign in to %s
cs_CZ: Přihlásit se na web %s

en: You are not authorized to access this page.
cs_CZ: Na tuto stránku nemáte přístup.

en: Back to Home
cs_CZ: Zpět domů

en: No page could be found at this address.
cs_CZ: Na této adrese nebyla nalezena žádná stránka.

en: Site Registration
cs_CZ: Registrace

en: Return to Home
cs_CZ: Návrat domů

en: Your Details
cs_CZ: Vaše údaje

en: Options
cs_CZ: Volby

en: Error saving user point record: %s
cs_CZ: Chyba při ukládání záznamu uživatelského bodu: %s

en: Won the <strong>%s</strong> Badge
cs_CZ: Získal/a odznak <strong>%s</strong>

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
cs_CZ: Nemůžete odeslat více než %s zpráv během %s minut

en: warning
cs_CZ: varování

en: -------------------- Original Message --------------------
cs_CZ: -------------------- Původní zpráva --------------------

en: Read
cs_CZ: Čtení

en: New
cs_CZ: Nové

en: Unread
cs_CZ: Nepřečtené

en: Replied
cs_CZ: Odpovědi

en: Unknown User
cs_CZ: Neznámý uživatel

en: to
cs_CZ: do

en: Group Set
cs_CZ: Sada skupin

en: Activated
cs_CZ: Aktivováno

en: Inactive Users
cs_CZ: Neaktivní uživatelé

en: Active Users
cs_CZ: Aktivní uživatelé

en: User Group
cs_CZ: Uživatelská skupina

en: Signup Date
cs_CZ: Datum registrace

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Unvalidated
cs_CZ: Neověřený

en: Failed Registration
cs_CZ: Registrace selhala

en: Message: %s
cs_CZ: Zpráva:%s

en: (No Subject)
cs_CZ: (Bez předmětu)

en: An error occurred while downloading the package.
cs_CZ: Při stahování balíčku došlo k chybě.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5 . Please contact the maintainer of this package for assistance.
cs_CZ: Pro tuto verzi concrete5 není tento balíček momentálě dostupný. Kontaktujte prosím tvrůce balíčků.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
cs_CZ: Nebylo možné po stažení balíček uložit.

en: Unable to generate a marketplace token. Request timed out.
cs_CZ: Nelze vygenerovat token Tržiště. Požadavek vypršel.

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
cs_CZ: Nelze vygenerovat token Tržiště. Zkontrolujte, že je na vašem serveru povoleno allow_url_fopen a cURL. Pokud ano, je možné, že vaše IP adresa byla z nějakého důvodu zablokována. Zjistěte, jakou odchozí IP adresu cURL používá a zašlete ji na <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.

en: Unable to get information about this product.
cs_CZ: Nelze získat informace o tomto produktu.

en: Beginner
cs_CZ: Začátečník

en: Intermediate
cs_CZ: Pokročilý

en: Bleeding Edge/Developer
cs_CZ: Velmi pokročilý/Vývojář

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
cs_CZ: Nelze se připojit k Tržišti a načíst položku.

en: Many-To-Many
cs_CZ: M:N

en: Many-To-One
cs_CZ: N:1

en: One-To-Many
cs_CZ: 1:N

en: One-To-One
cs_CZ: 1:1

en: Association
cs_CZ: Asociace

en: Attribute Key
cs_CZ: Klíč atributu

en: Core Property
cs_CZ: Hlavní vlastnost

en: Category %s must implement StandardSearchIndexerInterface.
cs_CZ: Kategorie %s musí implementovat StandardSearchIndexerInterface.

en: Type required.
cs_CZ: Je vyžadován typ.

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
cs_CZ: Handle atributu může obsahovat pouze písmena, čísla a podtržítko "_"

en: An attribute with the handle %s already exists.
cs_CZ: Atribut s tímto handle %s již existuje.

en: Flag type already initialized.
cs_CZ: Typ značky byl již inicializován.

[ctx: Message posted date]
en: Posted on %s
cs_CZ: Odesláno %s

en: This message has been deleted.
cs_CZ: Tato zpráva byla smazána.

en: This message has been flagged as spam.
cs_CZ: Tato zpráva byla označena jako nevyžádaná.

en: This message is queued for approval.
cs_CZ: Tato zpráva byla zařazena do fronty pro schválení.

en: %d second ago | %d seconds ago
cs_CZ[0]: před %d sekundou
cs_CZ[1]: před %d sekundami
cs_CZ[2]: před %d sekundami

en: %d year ago | %d years ago
cs_CZ[0]: před %d rokem
cs_CZ[1]: před %d roky
cs_CZ[2]: před %d leti

en: %d month ago | %d months ago
cs_CZ[0]: před %d měsícem
cs_CZ[1]: před %d měsíci
cs_CZ[2]: před %d měsíci

en: %d day ago | %d days ago
cs_CZ[0]: před %d dnem
cs_CZ[1]: před %d dny
cs_CZ[2]: před %d dny

en: %d hour ago | %d hours ago
cs_CZ[0]: před %d hodinou
cs_CZ[1]: před %d hodinami
cs_CZ[2]: před %d hodinami

en: %d minute ago | %d minutes ago
cs_CZ[0]: před %d minutou
cs_CZ[1]: před %d minutami
cs_CZ[2]: před %d minutami

en: Invalid flag type.
cs_CZ: Neplatný typ značky.

note: %s is a number
en: %s byte | %s bytes
cs_CZ[0]: %s bajt
cs_CZ[1]: %s bajty
cs_CZ[2]: %s bajtů

en: When executed from the command line, you need to specify the %s option
cs_CZ: Při spuštění z příkazové řádky musíte uvést možnost %s

en: concrete5 path relative to website root
cs_CZ: Relativní cesta ke concrete5 vůči kořenovému adresaři webu

en: Managing nginx configuration is not implemented
cs_CZ: Správa konfigurace pro nginx není implementována

en: Reading nginx configuration is not implemented
cs_CZ: Čtení konfigurace nginx není implmentováno

en: Writing nginx configuration is not implemented
cs_CZ: Zapisování konfigurace nginx není implementováno

en: Content %s (author %s, %s) flagged as spam by user %s
cs_CZ: Obsah %s (autor %s, %s) byl označen jako nevyžádaný uživatelem %s

en: URL: %s
cs_CZ: URL:% s

en: User: %s (ID %s)
cs_CZ: Uživatel:% s (ID% s)

en: Type: %s
cs_CZ: Typ:% s

[ctx: TreeName]
en: File Manager
cs_CZ: Správce souborů

[ctx: TreeName]
en: Groups Tree
cs_CZ: Strom skupin

en: Edit Folder
cs_CZ: Upravit složku

en: Clone %s
cs_CZ: Klonovat %s

en: Delete %s
cs_CZ: Smazat %s

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Folder
cs_CZ: Složka

en: All Groups
cs_CZ: Všechny skupiny

en: It's not possible to move a node under itself
cs_CZ: Nelze přesunout uzel pod sebe

en: It's not possible to move a node under one of its descending nodes
cs_CZ: Nelze přesunout uzel do uzlu, který je pod ním

en: No Content.
cs_CZ: Žádný obsah.

en: Please remove all storage locations using this storage type.
cs_CZ: Odstraňte prosím všechna umístění tohoto typu úložiště.

en: (Unknown)
cs_CZ: (Neznámý)

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: File Content
cs_CZ: Obsah souboru

en: File Name
cs_CZ: Název souboru

en: Invalid dimensions.
cs_CZ: Neplatné rozměry.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
cs_CZ: Neplatný token formuláře. Obnovte tento formulář a odešlete jej znovu.

en: Banned word already initialized.
cs_CZ: Zakázaná slova již byla inicializována.

en: Run a concrete5 job
cs_CZ: Spustit úlohu

en: Find jobs by set instead of job handle
cs_CZ: Najít úlohu podle sady místo handle

en: List available jobs
cs_CZ: Seznam dostupných úloh

en: Jobs to run (separate multiple jobs with a space)
cs_CZ: Úlohy ke spuštění (více úloh oddělte mezerami)

en: Available Jobs
cs_CZ: Dostupné úlohy

en: Job Handle
cs_CZ: Handle úlohy

en: Job Name
cs_CZ: Název úlohy

en: Available Job Sets
cs_CZ: Dostupné sady úloh

en: At least one job must be provided
cs_CZ: Musí být zadána aspoň jedna úloha

en: A job set with name "%s" was not found
cs_CZ: Sada úloh názvem "%s" nebyla nalezena

en: A job with handle "%s" was not found
cs_CZ: Úloha s popisovačem "%s" nebyla nalezena

en: Job Failed
cs_CZ: Úloha selhala

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Public Date/Time
cs_CZ: Datum/čas zveřejnění

en: You haven't chosen a valid %s
cs_CZ: Nebyl vybrán platný %s

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Description
cs_CZ: Popis

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Name
cs_CZ: Název stránky

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Template
cs_CZ: Šablona stránky

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Location
cs_CZ: Umístění stránky

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: User
cs_CZ: Uživatel

en: The field %s is required
cs_CZ: Pole %s je povinné

en: You must choose a page template.
cs_CZ: Musíte vybrat šablonu stránky.

en: This page template is not a valid template for this page type.
cs_CZ: Tato šablona stránky není platná pro tento typ stránek.

en: You must choose a page to publish this page beneath.
cs_CZ: Musíte vybrat stránku, pod kterou bude tato stránka publikována.

en: You do not have permission to publish a page in this location.
cs_CZ: Nemáte oprávnění pro publikaci stránky v tomto umístění.

en: You must choose the type of page these page types are published beneath.
cs_CZ: Musíte vybrat typ stránky, pod kterou se tyto typy stránek publikují.

en: You must choose a valid parent page for pages of this type.
cs_CZ: Musíte vybrat platnou rodičovskou stránku pro stránky tohoto typu.

en: Nine Sixty Grid System
cs_CZ: Systém mřížky 9-60

note: %1$s is a filename, %2$s is a PHP class name
en: The theme file %1$s does not define the class %2$s
cs_CZ: Soubor motivu %1$s nedeklaruje třídu %2$s

note: %1$s is a filename, %2$s and %3$s are PHP class names
en: The theme file %1$s should define a %2$s class that extends the class %3$s
cs_CZ: Soubor motivu %1$s by měl definovat třídu %2$s, která je potomkem třídy %3$s

en: (No Description)
cs_CZ: (Žádný popis)

en: Add Attribute
cs_CZ: Přidat atribut

en: Edit Attribute
cs_CZ: Editovat atribut

en: Attribute created successfully.
cs_CZ: Atribut byl úspěšně vytvořen.

en: Attribute updated successfully.
cs_CZ: Atribut byl úspěšně aktualizován.

en: Attribute deleted successfully.
cs_CZ: Atribut byl úspěšně smazán.

en: Unless you override getEntity() you must define a method named getEntityName
cs_CZ: Pokud neimplementujete getEntity(), musíte definovat metodu s názvem getEntityName

en: You do not have access to add entries of this entity type.
cs_CZ: Nemáte oprávnění přidávat záznamy entit tohoto typu.

en: Results
cs_CZ: Výsledky

en: You do not have access to delete entries of this entity type.
cs_CZ: Nemáte oprávnění mazat záznamy entit tohoto typu.

en: Entry deleted successfully.
cs_CZ: Záznam byl úspěšně smazán.

en: You do not have access to edit entries of this entity type.
cs_CZ: Nemáte oprávnění upravovat záznamy entit tohoto typu.

[ctx: Express]
note: %s is an Express entity name
en: New record %s added successfully.
cs_CZ: Nový záznam %s byl úspěšně přidán.

en: View Record Here
cs_CZ: Zobrazit záznam zde

en: %s updated successfully.
cs_CZ: %s byl úspěšně aktualizován.

en: Invalid form.
cs_CZ: Neplatný formulář.

en: Invalid marketplace item object.
cs_CZ: Neplatný objekt položky Tržiště.

en: All Items
cs_CZ: Všechny položky

en: Featured Items
cs_CZ: Doporučené položky.

en: Contains Block Type
cs_CZ: Obsahuje typ bloku

en: Public Date
cs_CZ: Veřejné datum

en: # of Children
cs_CZ: # potomků

en: More Than
cs_CZ: Více než

en: Equal To
cs_CZ: Rovno

en: Fewer Than
cs_CZ: Méně než

en: Page Owner
cs_CZ: Vlastník stránky

en: Page Template
cs_CZ: Šablona stránky

en: Search All Children?
cs_CZ: Hledat všechny potomky?

en: Permissions Inheritance
cs_CZ: Dědičnost oprávnění

en: Itself (Override)
cs_CZ: Sebe (přenastavit)

en: Theme
cs_CZ: Motiv

en: Version Status
cs_CZ: Stav verze

en: All
cs_CZ: Vše

en: Score
cs_CZ: Skóre

en: View related pages
cs_CZ: Zobrazit podobné stránky

en: Related Pages
cs_CZ: Podobné stránky

en: New Version %s
cs_CZ: Nová verze %s

en: Version %d
cs_CZ: Verze %d

en: No Name
cs_CZ: Bez názvu

en: Page "%s" at path "%s" deleted
cs_CZ: Stránka "%s" na adrese "%s" byla smazána

en: Page Action
cs_CZ: Akce stránky

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
cs_CZ: Stránka "%s" na adrese "%s" byla přesunuta do koše

en: Clear Color Selection
cs_CZ: Vymazat výběr barvy

en: Captcha Code
cs_CZ: Kód CAPTCHA

en: Please type the letters and numbers shown in the image. Click the image to see another captcha.
cs_CZ: Opište prosím písmena a číslice z obrázku. Klikněte na obrázek pro zobrazení jiné varianty.

en: Invalid block type handle: %s
cs_CZ: Neplatné handle typu bloku: %s

en: RSS Feed
cs_CZ: RSS kanál

en: Picture
cs_CZ: Obrázek

en: Message Author
cs_CZ: Autor zprávy

en: File Uploader
cs_CZ: Nahrávání souborů

en: Add Group Combination
cs_CZ: Přidat kombinaci skupin

en: (Deleted Group)
cs_CZ: (Smazaná skupina)

en: (Deleted User)
cs_CZ: (Smazaný uživatel)

en: Included
cs_CZ: Zahrnout

en: Excluded
cs_CZ: Vyjmout

en: Unable to get category for permission %s
cs_CZ: Nelze načíst kategorii oprávnění %s

en: Unable to get permission key for %s
cs_CZ: Nelze získat klíč oprávnění pro %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
cs_CZ: Akci nelze dokončit: vaše IP adresa byla zablokována. Prosím kontaktujte správce webu.

en: Check out this article on %s:
    
    %s
    %s
cs_CZ: Podívejte se na článek %s:
    
    %s
    %s

en: Thought you'd enjoy this article.
cs_CZ: Tento článek by se vám mohl líbit.

en: Print
cs_CZ: Tisk

en: No local user account associated with this user, please log in with a local account and connect your account from your user profile.
cs_CZ: Tento uživatel nemá přiřazen žádný lokální účet. Přihlašte se prosím pod lokálním účtem a propojte jej z uživatelského profilu,

en: Failed to complete authentication.
cs_CZ: Autentifikaci se nepodařilo dokončit.

en: Successfully attached.
cs_CZ: Úspěšně připojen.

en: Unable to attach user.
cs_CZ: Nelze připojit uživatele.

en: Failed authentication: %s
cs_CZ: Autentifikace selhala: %s

en: Authentication type with handle %s already exists!
cs_CZ: Typ autentifikace s handle %s již existuje!

en: Invalid Authentication Type Handle
cs_CZ: Neplatné handle autentifikačního typu

en: Invalid Authentication Type ID
cs_CZ: Neplatné ID autentifikačního typu

en: The core concrete5 authentication cannot be disabled.
cs_CZ: Hlavní autentifikaci Concrete5 nelze zakázat.

en: This authentication type does not require any customization.
cs_CZ: Tento typ autentifikace nevyžaduje žádné úpravy.

en: Failed to create zip file as "%s": %s
cs_CZ: Nelze vytvořit zip soubor jako "%s": %s

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
cs_CZ: Zobrazeno <b>%s</b> až <b>%s</b> (<b>%s</b> celkem)

en: Next
cs_CZ: Další

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Do you want to delete this block?
cs_CZ: Chcete odstranit tento blok?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
cs_CZ: Chcte smazat tento blok? Tento blok je originál. Pokud ho smažete, budou smazány i ostatní bloky, které na něj mají alias.

en: Edit Block
cs_CZ: Upravit blok

en: Edit %s
cs_CZ: Upravit %s

en: Design &amp; Custom Template
cs_CZ: Design a uživatelská šablona

en: Advanced Block Settings
cs_CZ: Pokročilá nastavení bloku

en: Block Permissions
cs_CZ: Oprávnění bloku

en: The Job was run successfully.
cs_CZ: Úloha proběhla úspěšně.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
cs_CZ: Vytvořte navigační menu, které odráží strukturu mapy webu. Nejprve vyberte pořadí, ve kterém se budou stránky zobrazovat. Oprávnění pro zobrazení se kontrolují vždy před zobrazením odkazů na jednotlivé stránky. Zobrazit stránky - vybírá úroveň mapy webu, na které bude menu začínat. Dostupné jsou také volby pro zobrazení podstránek.

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
cs_CZ: Přidejte textový obsah a upravte jeho styl pomocí WYSIWYG editoru. Vytvořte odkazy na stránky, soubory a další média pomocí horní lišty.

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
cs_CZ: Zobrazení seznamu stránek vytvořených v určitém měsíci či měsících. Stránky budou seřazeny podle měsíce.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
cs_CZ: Zobrazí seznam stránek používající určitý typ stránek. Vrací stránky, které existují napříč vaším webem, nebo pouze ve zvolené sekci.

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
cs_CZ: Vyberte uživatelský formulář, který se zobrazí jako blok na stránce.

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
cs_CZ: Ve Správci souborů vyberte soubor a blok File na něj vytvoří odkaz s využitím zadaného textu.

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
cs_CZ: Pro vytvoření formuláře napište do textového pole text otázky, vyberte typ požadované odpovědi a zda je otázka povinná. Klikněte na Přidat a opaktujte totéž pro další otázky.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
cs_CZ: Vložte titulek pro vaši mapu a adresu lokace, kterou chcete na mapě zobrazit. Nakonec zvolte úroveň přiblížení. Google při přidání bloku pokusí adresu automaticky najít.

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
cs_CZ: Zadejte titulek pro vaši návštěvní knihu a nastavte formát data.

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
cs_CZ: Do tohoto pole vložte HTML kód, který bude zobrazen prohlížečem.

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
cs_CZ: Vyberte obrázek ve Správci souborů a voliteně také obrázek pro rollover. Zvolte, kam obrázek připojit a případně zadejte alternativní text. Použijte omezení rozěrů obrázku, pokud chcete obrázek zorbrazit v jiné velikosti než původní.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
cs_CZ: Tento blok vytvoří odkazy na sousední stránky na stejné úrovni mapy webu jako je aktuální stránka. Pro každý odkaz nadefinujte uživatelský text a vyberte, zda se mají zobrazovat šipky. Smyčka - volba pro zobrazení první stránky, když uživatel dojde na poslední stránku v navigaci.

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorten Page Description text to a specified number of characters.
cs_CZ: Seznam stránek vytvoří navigační menu, které zobrazí danou úroveň mapy webu. Vyberte umístění mapy webu, které chcete zobrazit a nastavte řazení zobrazovaných stránek. "Oříznout přehled" zkrátí popis stránek na zadaný počet znaků.

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
cs_CZ: Vložte odkaz na externí RSS zdroj umístěný na jiném webu a Concrete5 ho zobrazí na vaší stránce. Zvolte formát data, název zdroje, počet položek pro zobrazení najednou a zda se mají zobrazit shrnutí článků.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
cs_CZ: Vytvořit blok umožňující uživatelům prohledávat váš web. Zvolte titulek, text tlačítka a kde bude Concrete5 hledat. K dispozici je volba pro odeslání na další stránku. Na tuto stránku umístěte druhý Search blok a výsledky se tam zobrazí.

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
cs_CZ: Přidejte jednotlivé obrázky vybrané ve Správci souborů nebo zvolte existující sadu souborů. Volby přehrávání umožují zobrazovat obrázky v pořadá nebo náhodně. Concrete5 tyto obrázky zobrazí jako animované slideshow.

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
cs_CZ: Přidejte otázky a zadejte, zda smí zasílat odpovědi neregistrovaní uživatelé. Zadejte každou odpověď jako vlastní volbu pod Přidat volbu. Výsledky je možné zobrazit v panelu Administrace > Reporty > Ankety.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
cs_CZ: Vytvořte mrak tagů, který zobrazí všechny sady uživatelských atributů "Tag" na aktuální stránce nebo na všech stránkách vašeho webu. Vložte hodnoty do polí "Tagů" pro automatické přidání tagů na aktuální stránku. Propojte tagy s konkrétní stránkou kliknutím na záložku Pokročilé a stránku vyberte.

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 and FLV formats are supported.
cs_CZ: Vyberte video ve Správci souborů a zadejte šířku a výšku, ve které chcete video na stránce zobrazit. Podporovány jsou formáty AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 a FLV.

en: Paste a short or long-form YouTube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. Playlist URLs and comma seperated lists of video IDs are also supported.
cs_CZ: Vložte zkrácený nebo plný odkaz na video do pole Youtube URL a video bude do stránky vloženo. Podporovány jsou také playlisty a čárkou oddělené seznamy ID videí.

en: Use the editing toolbar at the top of the page to put your page in edit mode, add content to the page, change page settings, and navigate your site.
cs_CZ: V nabídce nahoře přepněte stránku do režimu úprav, přidejte na stránku obsah, změnte nastavení stránky a přesouvejte se po webu.

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
cs_CZ: Editor umožňuje publikovat stránky (například příspěvky do blogu) přímo z Administrace. Aby mohl být Editor používán, musí být povolen alespoň jeden typ stránky a alespoň jeden blok musí být přidán do Editoru pomocí Page Type Defaults.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
cs_CZ: Obsah vytvořený v Editoru, který ještě nebyl publikován.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
cs_CZ: Zobrazení a změna struktury webu. Klikněte na stránku pro dostupné akce; z tohoto menu lze spravovat přístup nebo stránku smazat. Klikněte a přetáhněte stránku pro přesun na jiné místo webu.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
cs_CZ: Zobrazení jedné větve mapy webu. Uživatečné pro práci s velkými weby a komplexní stromovou strukturou.

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
cs_CZ: Hledání stránek podle názvu a typu. Chcete-li provést akci na více stránkách současně, zaškrtněte pole vedle stránky a pak vyberte akci z rozbalovacího menu.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
cs_CZ: Nahrávání, hledání, nahrazování a změny souborů na webu. Změna vlastností a základní úpravy obrázků.

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
cs_CZ: Rozdělení atributů souborů do sad kvůli lepšímu kontextu ohledně organizace pro editory a usnadnění použití.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
cs_CZ: Sady souborů umožňují flexibilnější způsob organizace a seskupení položek webu.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
cs_CZ: Hledání uživatelů podle jména, e-mailu a skupiny. Chcete-li provést akci nad více uživateli, zaškrtněte pole vedle uživatelů a pak vyberte akci z rozbalovacího menu.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
cs_CZ: Zobrazení, hledání, přidávání a úpravy skupin. Pro úpravy na skupinu klikněte. Skupiny jsou užitečné pro organizaci uživatelů a nastavení oprávnění více uživatelům současně.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
cs_CZ: Vytvoření nové skupiny pro organizaci a rozdělení uživatelů. Pro automatické odstranění uživatelů vyberte datum expirace.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
cs_CZ: Zobrazení údajů z formulářů na webu. Zde se shromažďují sesbíraná data.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
cs_CZ: Grafy nedávného provozu na webu, registrací, vytvořených stránek a stažených souborů.

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
cs_CZ: Zde se zaznamenávají výsledky dokončených anket. Zjistěte, jak uživatelé odpovídali.

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
cs_CZ: Chybové záznamy, které nastaly na vašem webu, a záznamy o e-mailových zprávách odeslaných vaším webem.

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
cs_CZ: Motivy mění celkový design vašich stránek. Aktivací se motiv aplikuje na všechny stránky webu. Náhled umožňuje zobrazit, jak bude po aplikaci obsah vypadat. Můžete prozkouumat seznam typů stránek, které motiv používá. Motiv může dovolovat úpravy některých svých vlastností.

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
cs_CZ: Typy stránek zobrazují bloky stránek různým způsobem a lze o nich uvažovat jako šablonách pro váš obsah. Typy stránek jako Left Sidebar, Full a další odpovídají konkrétním Tématům. Concrete5 bude hledat zadaný typ stránky v aktivním Tématu.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
cs_CZ: Určuje, jaké typy informací lze o každé stránce vašeho webu ukládat.

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
cs_CZ: Samostatné stránky se používají, když chcete v prostředí Concrete5 spouštět uživatelský kód. Každá samostatná stránka je dostupná pouze na jednom místě na mapě webu a toto umístění musí být registrováno v Administraci. Umístění koresponduje s PHP souborem v "override" složce single_pages. Níže je seznam aktuálně instalovaných Samostatných stránek.

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
cs_CZ: Zásobníky jsou skupiny bloků a slouží ke snazšímu opětovnému využití obsahu na více stránkách vašeho webu. Zásobníky se spravují v Administraci a lze je vkládat na jednotlivé stránky nebo je použít jako výchozí nastavení pro typ stránek. Obsah bloků a pořadí zobrazení je možné přizpůsobit, a také se vrátit k předchozí verzi zásobníku.

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
cs_CZ: Zde jsou zobrazeny všechny bloky nainstalované na vašem webu. Uživatelské bloky, které jste vytvořili, se zobrazí pod Čeká na instalaci, dokud je nenainstalujete. Klikněte na libovolný blok pro informace o využití a obnovení databázových tabulek.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MySQL errors returned as your site runs.
cs_CZ: Zobrazit e-maily, které váš web odesílá, a rovněž chybové zprávy PHP a MySQL.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
cs_CZ: Vyberte si mezi zobrazováním chybových zpráv na místě stránky, kde nastanou (což může být vhodné během tvorby webu) a jejich skrytím před návštěvníky a ukládáním do logu (což může být vhodné v produkčním prostředí).

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
cs_CZ: Zobrazí informace o konfiguraci webu Concrete5 a také detaily o hostitelském prostředí, které používáte.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
cs_CZ: Vyberte, které typy atributů budou dostupné pro stránky, uživatele a soubory.

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
cs_CZ: Atributy jsou dostupné pro stránky (zvané též Kolekce), uživatele a soubory. Pokud chcete přidat nový atribut těmto objektům, začněte zde.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
cs_CZ: Tyto skripty kontrolují příchozí poštu na váš web. Doplňky, jako je Diskuzní fórum, přiřadí e-maily příspěvkům, ke kterým náleží, přičemž vytvoří novou stránku obsahující zprávu jako text odpovědi.

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
cs_CZ: Pro odesílání pošty bude Concrete5 používat externí SMTP server místo výchozí funkce PHP.

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
cs_CZ: Zabránit uživatelům přihlašovat se ze specifických IP adres. Blokovaní uživatelé stále budou mít přísup na stránky dostupné hostům.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
cs_CZ: Určuje možnosti uživatele provést danou akci, například instalovat balíčky, měnit oprávnění atd.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
cs_CZ: Zobrazit a změnit, které typy souborů mohou uživatelé nahrávat ve Správci souborů.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
cs_CZ: Nastavte, jak mohou uživatelé využívat Správce souborů - povolení/zakázaní akcí, jako je hledání, nahrávání, nahrazování atd.

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
cs_CZ: Nastavte, jakou sadu nástrojů obsahuje lišta (např. Jednoduchý, Pokročilý, Kancelář), a rozměry lišty.

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
cs_CZ: Zobrazit dostupné jazykové balíčky instalované pro Administraci a rozhraní úprav.

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
cs_CZ: Povolit uživatelům zadat jejich časové pásmo. Toto nastavení lze měnit v uživatelském profilu a ve správě uživatelů v Administraci.

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
cs_CZ: Nahrajte obrázek, který se zobrazí v adresním řádku při příchodu návštěvníka na váš web a v záložkách, pokud si tam váš web uloží.

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
cs_CZ: I když změníte logo webu, název webu se bude používat v některých e-mailech.

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
cs_CZ: Povolit veřejnou registraci, aby si návštěvníci mohli zakládat uživatelské účty.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
cs_CZ: Zobrazit informaci o uživatelích vašeho webu na veřejné stránce.

en: Determine where users should be redirected to after they login.
cs_CZ: Určete, kam budou uživatelé přesměrováni po přihlášení.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
cs_CZ: Vytvořte alternativní umístění úložiště souborů (kromě standardního úložiště souborů), kde budete moci soubory ukládat po nahrání ve Správci souborů.

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
cs_CZ: Stáhněte si nejnovější verzi Concrete5 a aktualizujte váš web.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
cs_CZ: Povolit nebo zakázat režim údržby, ve kterém je váš web dostupný pouze administátorům. Režim údržby je vhodný pro vývoj, testování a dočasnou odstávku webu.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
cs_CZ: Concrete5 může provádět různé úlohy udržující váš web ve formě, zpracovávající e-mailové příspěvky a aktualizující indexové mapy pro vyhledávání. Klikněte na ikonu trojúhelníku pro spuštění úlohy. Zpráva o výsledku se zobrazí po dokončení úlohy.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
cs_CZ: Pokud se váš web chová podivně nebo zobrazuje zastaralý obsah, zkuste vymazat cache. Pokud musíte cache čistit příliš často, můžete ji vypnout v Nastavení cache a rychlosti

en: Remove index.php from your URLs with pretty URLs, and ensure canonical URLs if you're running a site at multiple domains.
cs_CZ: Odstranit index.php z URL pomocí "pretty URL" a zajistit kanonické URL, pokud web běží na více doménách.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
cs_CZ: Přidejte HTML kód nebo Javascript, který je potřeba pro sledování stránek vašeho webu, a zvolte zda má být umístěn do záhlaví nebo zápatí. Sem můžete vložit například váš kód z Google Analytics.

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
cs_CZ: Zapíná/vypíná sledování zobrazení stránek, stahování souborů a registrací uživatelů. Přehledy se zobrazují na stránce Administrace > Reporty > Statistiky. Pokud má váš web vysokou návštěvnost, uvažujte o vypnutí sledování a využijte statistiky poskytované třetími stranami.

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
cs_CZ: Správa základních, obecných parametrů pro zobrazení a úpravy vašeho webu. Práva pro zobrazení - určují dostupnost obsahu vašeho webu všem uživatelům, registrovaným uživatelům a administrátorům. Práva pro úpravy - určují, které skupiny mohou po přihlášení stránky upravovat. Detailnější nastavení lze provést ve vlastnostech konkrétní stránky. Ještě jemnější nastavení je dostupné po povolení pokročilých oprávnění.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in Composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in Composer.
cs_CZ: Zde jsou dostupné atributy a bloky oblasti, které mají povolené úpravy v Editoru pro tento typ stránek. Přidejte bloky mezi výchozí pro váš typ stránek. Po přidání bloku na něj klikněte a vyberte volbu pro zpřístupnění v Editoru.

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
cs_CZ: Ukládá data o vašich uživatelích, jako jsou nastavení, datum narození, životopisy atd. Nastavte, které položky si mohou uživatelé aktualizovat sami.

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
cs_CZ: Ručně vytvořit nové uživatelské účty pro váš web Conrete5.

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
cs_CZ: Panel Administrace slouží pro správu vašeho webu.

en: Hide All
cs_CZ: Skrýt vše

en: Launch Guide
cs_CZ: Spustit průvodce

en: Use the form below to create your page. You can also preview your page in edit mode at any time.
cs_CZ: Pro vytvoření stránky použijte formulář níže. V režimu úprav si rovněž můžete kdykoliv zobrazit stránku v náhledu.

en: Manage the page attributes. To associate an attribute to the page click it in the left panel.
cs_CZ: Správa atributů stránky. Pro přiřazení atributu stránce na něj klikněte v levém panelu.

en: Full page caching can dramatically improve page speed for pages that don't need to have absolutely up-to-the-minute content.
cs_CZ: Plné cachování může dramaticky zlepšit rychlost stránek, u kterých není nutný absolutně aktuální obsah.

en: Define where this page lives on your website. View and delegate what other pages are redirecting to this page.
cs_CZ: Určitě umístění této stránky na webu. Zobrazte a nastavte, které další stránky na ni budou přesměrovány.

en: %s more to display. <strong>View all &gt;</strong>
cs_CZ: %s dalších k zobrazení. <strong>Zobrazit vše &gt;</strong>

en: Publish Page
cs_CZ: Zveřejnit stránku

en: Publish Changes
cs_CZ: Zveřejnit změny

en: Submit to Workflow
cs_CZ: Odeslat do workflow

en: &lt; Back to %s
cs_CZ: &lt; Zpět do %s

en: View All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: Your Site
cs_CZ: Váš web

en: Starts %s.
cs_CZ: Začíná %s.

en: Already Started.
cs_CZ: Již začalo.

en: Ends %s.
cs_CZ: Končí %s.

en: No End Date.
cs_CZ: Žádné datum ukončení.

en: Repeats %s.
cs_CZ: Opakovat %s.

en: An error occurred while processing this request.
cs_CZ: Při zpracování požadavku došlo k chybě.

en: The field %s is required.
cs_CZ: Pole %s je povinné.

en: Auto Grow
cs_CZ: Automaticky zvětšovat

en: Accessibility Help
cs_CZ: Nápověda k usnadnění

en: Basic Styles
cs_CZ: Základní styly

en: Blockquote
cs_CZ: Citace

en: Clipboard
cs_CZ: Schránka

en: Color Button
cs_CZ: Tlačítko barvy

en: Color Dialog
cs_CZ: Dialog pro volbu barvy

en: Context Menu
cs_CZ: Kontextová nabídka

en: Elements Path
cs_CZ: Cesta elementů

en: Enter Key
cs_CZ: Klávesa Enter

en: Find / Replace
cs_CZ: Najít / nahradit

en: Floating Space
cs_CZ: Plovoucí prostor

en: Font Size and Famiy
cs_CZ: Velikost a typ písma

en: Format
cs_CZ: Formátovat

en: Horizontal Rule
cs_CZ: Vodorovná čára

en: Indent Block
cs_CZ: Odsadit blok

en: Indent List
cs_CZ: Odsadit seznam

en: Justify
cs_CZ: Do bloku

en: List
cs_CZ: Seznam

en: List Style
cs_CZ: Styl seznamu

en: Magic Line
cs_CZ: Magická čára

en: Maximize
cs_CZ: Maximalizovat

en: New Page
cs_CZ: Nová stránka

en: Page Break
cs_CZ: Konec stránky

en: Paste As Plain Text
cs_CZ: Vložit jako prostý text

en: Paste from Word
cs_CZ: Vložit z Wordu

en: Remove Format
cs_CZ: Odstranit formátování

en: Editor Resize
cs_CZ: Změnit velikost editoru

en: SpellCheckAsYouType (SCAYT)
cs_CZ: Kontrola pravopisu

en: Show Blocks
cs_CZ: Zobrazit bloky

en: Show Table Borders
cs_CZ: Zobrazit ohraničení tabulek

en: Insert Smiley
cs_CZ: Vložit smajlík

en: Special Characters
cs_CZ: Speciální znaky

en: Table Resize
cs_CZ: Změnit velikost tabulky

en: Table Tools
cs_CZ: Nástroje tabulky

en: Editor Toolbar
cs_CZ: Lišta editoru

en: WebSpellChecker
cs_CZ: Webová kontrola pravopisu

en: IFrame Editing Area
cs_CZ: Editovatelná oblast IFrame

en: concrete5 File Browser
cs_CZ: Prohlížeč souborů Concrete5

en: concrete5 Link
cs_CZ: Odkaz na Concrete5

en: concrete5 Styles
cs_CZ: Styly Concrete5

en: "%s" is not a valid asset group handle
cs_CZ: "%s" není platně handle součástí skupiny

en: You must specify a plugin key and name.
cs_CZ: Musíte zadat klíč pluginu a název.

en: Undo/Redo
cs_CZ: Zpět/Znovu

en: Special Characters Palette
cs_CZ: Tabulka speciálních znaků

en: Font Family
cs_CZ: Rodina písem

en: Items returned by getPresets() must implement the PresetInterface
cs_CZ: Položky vrácené pomocí getPresets() musí implementovat rozhraní PresetInterface

en: Saved Presets
cs_CZ: Uložené předvolby

en: Column %s
cs_CZ: Sloupec %s

en: No grid framework found. Grid area methods require a valid grid framework defined in a PageTheme class.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný grid framework. Gridová oblast vyžaduje, aby byl tento framework definován třídou PageTheme.

en: Sitewide %s
cs_CZ: Globální %s

en: Unable to find attribute %s
cs_CZ: Atribut %s nebyl nalezen

en: %s method does not exist for the %s class
cs_CZ: Metoda %s ve třídě %s neexistuje

en: Invalid SQL in order by
cs_CZ: Neplatné SQL v ORDER BY

[ctx: Pagination]
en: &larr; Previous
cs_CZ: &larr; Předchozí

[ctx: Pagination]
en: Next &rarr;
cs_CZ: Další &rarr;

[ctx: Pagination]
en: (current)
cs_CZ: (aktuální)

en: Choose User
cs_CZ: Vybrerte uživatele

en: No users selected.
cs_CZ: Nebyli vybráni žádní uživatelé.

en: Field "%s" is invalid
cs_CZ: Pole "%s" je neplatné

en: Arctic
cs_CZ: Arktický

en: Atlantic Ocean
cs_CZ: Atlantický oceán

en: Indian Ocean
cs_CZ: Indický oceán

en: Pacific Ocean
cs_CZ: Tichý oceán

en: %d day | %d days
cs_CZ[0]: %d den
cs_CZ[1]: %d dny
cs_CZ[2]: %d dnů

en: %d hour | %d hours
cs_CZ[0]: %d hodina
cs_CZ[1]: %d hodiny
cs_CZ[2]: %d hodin

en: %d minute | %d minutes
cs_CZ[0]: %d minuta
cs_CZ[1]: %d minuty
cs_CZ[2]: %d minut

en: %d second | %d seconds
cs_CZ[0]: %d sekunda
cs_CZ[1]: %d sekundy
cs_CZ[2]: %d sekund

en: Tomorrow
cs_CZ: Zítra

en: Yesterday
cs_CZ: Včera

note: %s is a time
en: Today at %s
cs_CZ: Dnes ve %s

note: %s is a time
en: Tomorrow at %s
cs_CZ: Zítra v %s

note: %s is a time
en: Yesterday at %s
cs_CZ: Včera v %s

[ctx: US State]
en: Alaska
cs_CZ: Aljaška

[ctx: US State]
en: California
cs_CZ: Kalifonie

[ctx: US State]
en: North Carolina
cs_CZ: Severní Karolína

[ctx: US State]
en: North Dakota
cs_CZ: Severní Dakota

[ctx: US State]
en: South Carolina
cs_CZ: Jižní Karolína

[ctx: US State]
en: South Dakota
cs_CZ: Jižní Dakota

[ctx: US State]
en: West Virginia
cs_CZ: Západní Virginie

[ctx: Canadian Province]
en: British Columbia
cs_CZ: Britská Kolumbie

[ctx: Canadian Province]
en: Northwest Territories
cs_CZ: Jihozápadní teritoria

[ctx: Canadian Province]
en: Nova Scotia
cs_CZ: Nové Skotsko

[ctx: Canadian Province]
en: Prince Edward Island
cs_CZ: Ostrov Prince Edwarda

[ctx: Australian State]
en: Australian Capital Territory
cs_CZ: Teritorium hlavního města Austrálie

[ctx: Australian State]
en: New South Wales
cs_CZ: Nový Jižní Wales

[ctx: Australian State]
en: Northern Territory
cs_CZ: Severní teritorium

[ctx: Australian State]
en: South Australia
cs_CZ: Jižní Austrálie

[ctx: Australian State]
en: Tasmania
cs_CZ: Tasmánie

[ctx: Australian State]
en: Western Australia
cs_CZ: Západní Austrálie

[ctx: German State]
en: Berlin
cs_CZ: Berlín

[ctx: German State]
en: Bremen
cs_CZ: Brémy

[ctx: German State]
en: Lower Saxony
cs_CZ: Dolní Sasko

[ctx: German State]
en: North Rhine-Westphalia
cs_CZ: Severní Porýní-Vestfálsko

[ctx: German State]
en: Rhineland-Palatinate
cs_CZ: Rýnská Falc

[ctx: German State]
en: Saarland
cs_CZ: Sársko

[ctx: German State]
en: Saxony
cs_CZ: Sasko

[ctx: German State]
en: Saxony-Anhalt
cs_CZ: Sasko-Anhaltsko

[ctx: German State]
en: Thuringia
cs_CZ: Durynsko

[ctx: French Department]
en: Ardennes
cs_CZ: Ardeny

[ctx: French Department]
en: Rhône
cs_CZ: Rhôna

[ctx: French Department]
en: Metropolis of Lyon
cs_CZ: Metropole Lyonu

[ctx: Italian Provinces]
en: Milan
cs_CZ: Miláno

[ctx: Italian Provinces]
en: Pesaro and Urbino
cs_CZ: Pesaro a Urbino

[ctx: Italian Provinces]
en: Rome
cs_CZ: Řím

[ctx: Italian Provinces]
en: Syracuse
cs_CZ: Syrakusy

[ctx: Italian Provinces]
en: Trieste
cs_CZ: Terst

[ctx: Italian Provinces]
en: Venice
cs_CZ: Benátky

[ctx: Swiss Canton]
en: Geneva
cs_CZ: Ženeva

[ctx: Swiss Canton]
en: Zurich
cs_CZ: Curych

en: Invalid Method on class %s: %s.
cs_CZ: Neplatné volání metody třídy %s: %s.

en: Unable to parse news response.
cs_CZ: Nelze zpracovat odpověď na zprávy .

en: Log out
cs_CZ: Odhlásit

en: A password must be between %s and %s characters long.
cs_CZ: Heslo musí mít %s-%s znaků.

en: A password must be at least %s characters long.
cs_CZ: Heslo musí mít aspoň %s znaků.

en: A password can be at most %s characters long.
cs_CZ: Heslo může mít maximálně %s znaků.

en: Invalid password.
cs_CZ: Neplatné heslo.

en: Must be between %s and %s characters long.
cs_CZ: Délka musí být %s-%s znaků.

en: Must be at least %s characters long.
cs_CZ: Délka musí být aspoň %s znaků.

en: Must be at most %s characters long.
cs_CZ: Délka může být maximálně %s znaků.

en: Element %s does not exist
cs_CZ: Element %s neexistuje.

en: Action is not available here.
cs_CZ: Akce zde není dostupná.

note: %1$s is a variable name, %2$s is a function name
en: Illegal variable name '%1$s' in %2$s args.
cs_CZ: Neplatný název proměnné '%1$s' v argumentech %2$s.

en: Illegal variable name '%s' in element args.
cs_CZ: Neplatný název proměnné '%s' v argumentech elementu.

en: Default Site Type
cs_CZ: Výchozí typ webu

en: An error occurred while attempting to determine file permissions.
cs_CZ: Při pokusu zjistit oprávnění souboru došlo k chybě.

en: Request timed out.
cs_CZ: Požadavek vypršel.

en: Unable to retrieve the permissions of the file %s
cs_CZ: Nelze načíst oprávnění souboru %s

en: Unable to set the permissions of the file %s
cs_CZ: Nelze nastavit oprávnění souboru %s

en: Unable to find the ZIP file %s
cs_CZ: ZIP soubor %s nebyl nalezen

en: Unable to find the directory %s
cs_CZ: Složka %s nebyla nalezena

en: The directory "%s" is not writable
cs_CZ: Složka %s není zapisovatelná

en: The specified path of the ZIP archive (%s) is a directory, not a file
cs_CZ: Zadaná cesta k ZIP archívu (%s) je složka, nikoliv soubor

en: Failed to delete file %s
cs_CZ: Při mazání souboru %s došlo k chybě

en: Failed to retrieve the details of a ZIP archive entry.
cs_CZ: Při získávání detailů o položce ZIP archívu došlo k chybě.

en: Multi-disk ZIP archives are not supported.
cs_CZ: Rozdělené ZIP archívy nejsou podporovány.

en: Renaming a temporary file failed working with a ZIP archive.
cs_CZ: Došlo k chybě při přejmenovávání dočasného souboru během práce se ZIP archívem.

en: Closing ZIP archive failed.
cs_CZ: Došlo k chybě při zavírání ZIP archívu.

en: Seek error working with a ZIP archive.
cs_CZ: Došlo k chybě při procházení ZIP archívu.

en: Error reading a file working with a ZIP archive.
cs_CZ: Došlo k chybě při čtení souboru během práce se ZIP archívem.

en: Error writing a file working with a ZIP archive.
cs_CZ: Došlo k chybě při zápisu do souboru během práce se ZIP archívem.

en: CRC error working with a ZIP archive.
cs_CZ: Došlo k CRC chybě během práce se ZIP archívem.

en: ZIP archive was closed.
cs_CZ: ZIP archív byl zavřen.

en: File not found working with a ZIP archive.
cs_CZ: Soubor nebyl nalezen - během práce se ZIP archívem.

en: File already exists working with a ZIP archive.
cs_CZ: Soubor již existuje - během práce se ZIP archívem.

en: Failed to open a file working with a ZIP archive.
cs_CZ: Došlo k chybě při otevírání souboru během práce se ZIP archívem.

en: Failed to open a temporary file working with a ZIP archive.
cs_CZ: Došlo k chybě při otevírání dočasného souboru během práce se ZIP archívem.

en: ZLIB error working with a ZIP archive.
cs_CZ: Došlo k chybě v ZLIB knihovně během práce se ZIP archívem.

en: Out of memory problems working with a ZIP archive.
cs_CZ: Došla paměť během práce se ZIP archívem.

en: Entry has been changed working with a ZIP archive.
cs_CZ: Položka byla změněna - během práce se ZIP archívem.

en: Compression method not supported working with a ZIP archive.
cs_CZ: Metoda komprese není podporování - během práce se ZIP archívem.

en: Premature end of file working with a ZIP archive.
cs_CZ: Neočekávaný konec souboru - během práce se ZIP archívem.

en: Invalid argument working with a ZIP archive.
cs_CZ: Neplatný argument - během práce se ZIP archívem.

en: Not a ZIP archive.
cs_CZ: Nejde o ZIP archív.

en: Internal error working with a ZIP archive.
cs_CZ: Došlo k interní chybě během práce se ZIP archívem.

en: ZIP archive is inconsistent.
cs_CZ: ZIP archív je nekonzistentní.

en: Can't remove file working with a ZIP archive.
cs_CZ: Nelze odstranit soubor - během práce se ZIP archívem.

en: Entry has been deleted working with a ZIP archive.
cs_CZ: Položka byla smazána - během práce se ZIP archívem.

en: Unknown ZIP-related problem (code: %s).
cs_CZ: Došlo k neznámé chybě během práce se ZIP archívem (kód: %s).

en: Unknown ZIP-related problem
cs_CZ: Došlo k neznámé chybě u ZIP archívu.

en: Unknown error decompressing a ZIP archive
cs_CZ: Došlo k neznámé chybě během dekomprimace ZIP archívu.

en: Failed to move a temporary file.
cs_CZ: Došlo k chybě při přesouvání dočasného souboru.

en: Failed to determine current directory
cs_CZ: Došlo k chybě při zjišťování aktuální složky

en: Failed to enter directory
cs_CZ: Došlo k chybě při přístupu do složky

en: Unknown error compressing a directory
cs_CZ: Při komprimaci složky došlo k neznámé chybě

en: Document
cs_CZ: Dokument

en: Application
cs_CZ: Aplikace

en: Added to Page
cs_CZ: Přidáno na stránku

en: Extension
cs_CZ: Rozšíření

en: File Set
cs_CZ: Sada souborů

en: Saved Search
cs_CZ: Uložená hledání

en: Date Modified
cs_CZ: Datum úpravy

en: You must include a root path for this storage location.
cs_CZ: Pro toto umístění úložiště musíte zadat kořenovou cestu.

en: The specified root path does not exist.
cs_CZ: Zadaná kořenová cesta neexistuje.

en: Invalid path to file storage location. You may not choose the root directory.
cs_CZ: Neplatná cesta k umístění úložiště souborů. Možná není vybrána kořenová složka.

en: Invalid file extension.
cs_CZ: Neplatná přípona souboru.

en: The file was only partially uploaded.
cs_CZ: Soubor byl nahrán pouze částečně.

en: No default file storage location could be found to store this file.
cs_CZ: Pro uložení tohoto souboru nebylo nalezeno žádné výchozí umístění úložiště.

en: Uploaded file is too large. The current value of post_max_filesize is %s
cs_CZ: Nahrávaný soubor je příliš velký. Aktuální hodnota post_max_filesize je %s

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
cs_CZ: Nahrávaný soubor je příliš velký. Aktuální hodnota upload_max_filesize je %s

en: Unable to copy file to storage location "%s". Please check the settings for the storage location.
cs_CZ: Nelze zkopírovat soubor do umístění úložiště "%s". Zkontrolujte prosím nastavení umístění úložiště.

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
cs_CZ: Při nahrávání souboru došlo k neočekávané chybě. Zkontrolujte prosím, zda je nahrávání povoleno a že váš soubor nemá větší velikost než povolují proměnné post_max_size a upload_max_filesize.
    
    Nahrávaný soubor: %s
    upload_max_filesize: %s
    post_max_size: %s

en: File Usage
cs_CZ: Využití souboru

en: Deny
cs_CZ: Zamítnout

en: Originally requested by %s.
cs_CZ: Původně požadoval/a %s.

en: User account "%s" has pending activation request which needs to be approved.
cs_CZ: Uživatelský účet "%s" má nedokončenou žádost o aktivaci, která čeká na schválení.

en: User %s Submitted for Approval.
cs_CZ: Uživatel %s byl zaslán ke schválení.

en: User Submitted for Deactivation.
cs_CZ: Uživatel zaslán pro deaktivaci.

en: User Submitted for Approval.
cs_CZ: Uživatel zaslán pro schválení.

en: User %s has been deactivated.
cs_CZ: Uživatel %s byl deaktivován.

en: User %s has been activated.
cs_CZ: Uživatel %s byl aktivován.

en: User deactivation request has been cancelled.
cs_CZ: Žádost o deaktivaci uživatele byla zrušena.

en: User activation request has been cancelled.
cs_CZ: Žádost o aktivaci uživatele byla zrušena.

en: User Details
cs_CZ: Detaily uživatele

en: Deactivation
cs_CZ: Deaktivace

en: Activation
cs_CZ: Aktivace

en: "%s" has pending changes and needs to be approved.
    
    Version Comments: %s
    
    View the page here: %s.
cs_CZ: "%s" obsahuje změny čekající na schválení.
    
    Komentáře k verzi: %s
    
    Stránku zobrazíte zde: %s.

en: Version %s of Page <a target="_blank" href="%s">%s</a> submitted for Approval.
cs_CZ: Verze %s stránky <a target="_blank" href="%s">%s</a> byla zasláa ke schválení.

en: Page Version %s Submitted for Approval.
cs_CZ: Verze stránky %s byla zaslána ke schválení.

en: Pending Approval
cs_CZ: Čeká na schválení

en: New page created: "%s". This page requires approval.
    
    Author Comments: %s
    
    View the page here: %s.
cs_CZ: Vytvořena nová stránka "%s". Tato stránka čeká na schválení.
    
    Komentáře autora: %s
    
    Stránku zobrazíte zde: %s.

en: New Page: <a target="_blank" href="%s">%s</a>
cs_CZ: Nová stránka: <a target="_blank" href="%s">%s</a>

en: New Page %s submitted for approval.
cs_CZ: Nová stránka %s byla zaslána ke schválení.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
cs_CZ: "%s" čeká na schválení změn dědičnosti oprávnění. Stránku zobrazíte zde: %s.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
cs_CZ: Požadavek na změnu dědičnosti oprávnění stránky na %s byl odeslán.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
cs_CZ: Požadavek na změnu dědičnosti oprávnění stránky <a href="%s">%s</a> na %s byl odeslán.

en: Permission Inheritance Changes
cs_CZ: Změny dědičnosti oprávnění

en: Change Inheritance
cs_CZ: Změnit dědění

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
cs_CZ: Oprávnění "%s" čekají na schválení. Stránku zobrazíte zde: %s.

en: Page Submitted for Permission Changes.
cs_CZ: Stránka byla odeslána ke schválení oprávnění.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
cs_CZ: Stránka <a href="%s">%s</a> byla odeslána ke schválení oprávnění.

en: Permission Changes
cs_CZ: Změny oprávnění

en: Change Permissions
cs_CZ: Změnit oprávnění

en: View Pending Permissions
cs_CZ: Zobrazit čekající oprávnění

en: Pending Permissions
cs_CZ: Čekající oprávnění

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
cs_CZ: "%s" čeká na schválení změn dědičnosti oprávnění podstránky. Stránku zobrazíte zde: %s.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
cs_CZ: Stránky čekající na změnu dědičnosti oprávnění z typu stránky.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
cs_CZ: Stránky čekající na změnu dědičnosti oprávnění z rodiče.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
cs_CZ: Stránka <a href="%s">%s</a> čeká na schválení změn dědičnosti oprávnění podstránky.

en: Sub-Page Inheritance Changes
cs_CZ: Změny dědičnosti podstránky

en: page
cs_CZ: stránka

en: stack
cs_CZ: zásobník

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
cs_CZ: "%s" byla označena pro smazání. Stránku zobrazíte zde: %s.

en: This %s has been marked for deletion.
cs_CZ: %s byl(a) označena ke smazání.

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
cs_CZ: <a href="%s">%s</a> byla označena pro smazání.

en: Pending Delete
cs_CZ: Čeká na smazání

en: Approve Delete
cs_CZ: Schválit smazání

en: Global Area emptied
cs_CZ: Globální oblast byla vyprázdněna

en: User account "%s" has been marked for deletion. The deletion request needs to be approved.
cs_CZ: Uživatelský účet "%s" byl označen pro smazání. Žádost o smazání musí být schválena.

en: User %s Submitted for Deletion.
cs_CZ: Uživatel %s byl zaslán ke smazání.

en: User Submitted for Deletion.
cs_CZ: Uživatel zaslán pro smazání.

en: User %s has been deleted.
cs_CZ: Uživatel %s byl smazán.

en: User deletion request has been cancelled.
cs_CZ: Žádost o smazání uživatele byla zrušena.

en: Delete User
cs_CZ: Smazat uživatele

en: Deletion
cs_CZ: Smazání

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
cs_CZ: "%s" čeká na přesun pod "%s". Zdrojová stránka: %s. Cílová stránka: %s.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
cs_CZ: Tato stránka čeká na přesun pod <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
cs_CZ: <a href="%s">%s</a> čeká na přesun pod <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: Pending Move
cs_CZ: Čeká na přesun

en: Approve Move
cs_CZ: Schválit přesun

en: This permission key cannot start a workflow.
cs_CZ: Tento klíč oprávnění nemůže začínat workflow.

en: Approved by %s
cs_CZ: Schválil/a: %s

en: Denied by %s
cs_CZ: Zamítl/a: %s

en:  with the comments "%s"
cs_CZ: s komentářem "%s"

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
cs_CZ: %s uživatel %s zaslal následující požadavek: %s

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
cs_CZ: %s zaslal <strong>%s</strong> na %s.

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
cs_CZ: %s, uživatel %s zrušil následující požadavek: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
cs_CZ: %s uživatel %s schválil následující požadavek: 
    
    ---
    %s
    ---

en: Renaming problematic tables...
cs_CZ: Přejmenovávají se problematické tabulky...

en: Migrating old permissions...
cs_CZ: Migrují se stará práva...

en: Migrating file manager permissions...
cs_CZ: Migrují se oprávnění Správce souborů...

en: Migrating file set permissions...
cs_CZ: Migrují se oprávnění sad souborů...

en: Updating tables found in doctrine xml...
cs_CZ: Aktualizují se tabulky nalezené v doctrine XML...

en: Preparing problematic entity database tables...
cs_CZ: Připravují se problematické entity databázových tabulek...

en: Installing entity %s...
cs_CZ: Instaluje se entita %s...

en: Importing attribute key settings %s...
cs_CZ: Imprtují se nastavení klíče atributu %s...

en: Updating Dashboard...
cs_CZ: Aktualizuje se Administrace...

en: Adding block types...
cs_CZ: Přidávají se typy bloků...

en: Adding tree node types...
cs_CZ: Přidávají se typy uzlů stromu...

en: Installing Desktops...
cs_CZ: Instalují se desktopy...

en: Updating Workflows...
cs_CZ: Aktualizují se workflow...

en: Installing Site object...
cs_CZ: Instaluje se objekt webu...

en: Adding permissions...
cs_CZ: Přidávají se oprávnění...

en: Cleaning old permissions...
cs_CZ: Mažou se stará oprávnění...

en: Updating topics...
cs_CZ: Aktualizují se témata...

en: Migrating to new file manager...
cs_CZ: Probíhá migrace do nového Správce souborů...

en: Adding notifications...
cs_CZ: Přidávají se upozornění...

en: Updating jobs...
cs_CZ: Aktualizují se úlohy...

en: Updating single pages...
cs_CZ: Aktualizují se samostatné stránky...

en: Moving home page to outside of site trees...
cs_CZ: Domovská stránka se přesunuje mimo strom webu...

en: Migrating multilingual section: %s...
cs_CZ: Migruje se vícejazyčná sekce: %s...

en: concrete5 Migrations
cs_CZ: Migrace Concrete5

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
cs_CZ: Přesun do dočasného adresáře se nezdařil - soubor nebyl nalezen.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
cs_CZ: Složka %s již existuje. Tato položka patrně již byla nainstalována.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
cs_CZ: Nelze zkopírovat složku %s do %s. Patrně nejsou správně nastavena oprávnění nebo cílová složka neexistuje.

en: Page not found
cs_CZ: Stránka nebyla nalezena

en: concrete5 updates
cs_CZ: Aktualizace concrete5

en: Conversation messages
cs_CZ: Konverzace zpráv

en: Form submissions
cs_CZ: Odeslané formuláře

en: Private messages
cs_CZ: Soukromé zprávy

en: User signups
cs_CZ: Nové registrace

en: Workflow notifications
cs_CZ: Upozornění ve Workflow

en: New Private Message
cs_CZ: Nová soukromá zpráva

en: New private message: <a href="%s"><strong>%s</strong></a>.
cs_CZ: Nová soukromá zpráva: <a href="%s"><strong>%s</strong></a>.

en: Sent By
cs_CZ: Odeslal/a

en: Requested By
cs_CZ: Žádost od

en: User Signup
cs_CZ: Registrace uživatele

en: New user %s created.
cs_CZ: Nový uživatel %s byl vytvořen.

en: New user %s registered for site.
cs_CZ: Nový uživatel %s se registroval na webu.

en: Created By
cs_CZ: Vytvořil/a

en: Workflow Progress
cs_CZ: Postup workflow

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
cs_CZ: Nelze zpracovat e-mail soukromé zprávy. Zkontrolujte, že váš e-mail obsahuje ověřovací hash z původní zprávy. Vaše soukromá zpráva NEBYLA doručena.

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
cs_CZ: --- Odpovězte VÝŠE. Tuto řádku neměňte --- [

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
cs_CZ: /\-\-\- Odpovězte VÝŠE\. Tuto řádku neměňte \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
cs_CZ: E-mail nelze zpracovat. Zkontrolujte, že váš e-mail obsahuje ověřovací hash z původní zprávy.

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
cs_CZ: Nastala výjimka při odesílání e-mailu:

en: Template Used
cs_CZ: Použitá šablona

en: Reply-To
cs_CZ: Odpověď na

en: Body
cs_CZ: Tělo

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
cs_CZ: E-MAILY JSOU POVOLENÉ. TENTO E-MAIL BYL ODESLÁN mail()

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
cs_CZ: Emaily jsou zakázány. Tento e-mail byl zaznamenán, nikoliv odeslán

en: Mail Details: %s
cs_CZ: Detaily e-mailu: %s

en: Invalid column definition: %s in table %s
cs_CZ: Neplatná definice sloupce: %s v tabulce %s

en: Invalid schema version found. Expecting 0.3
cs_CZ: Nalezeno neplatná verze schématu. Očekávána 0.3

en: A file exists in place of the proxy directory. Please remove the '%s' file to proceed with the proxy class generation.
cs_CZ: Na místě proxy složky existuje soubor. Odstraňte prosím soubor '%s', aby mohla být vygenerována proxy třída.

en: Could not create the proxies directory. Please check the file permissions of the proxy directory: %s.
cs_CZ: Nelze vytvořit složku pro proxy. Zkontrolujte prosím oprávnění u složky: %s

en: Could not delete a proxy file. Please check the permissions of the proxy directory: %s
cs_CZ: Nelze smazat proxy soubor. Zkontrolujte prosím oprávnění u složky: %s

en: Antispam Libraries
cs_CZ: Antispamové knihovny

en: Attribute Keys
cs_CZ: Klíče atributů

en: Attribute Sets
cs_CZ: Sady atributů

en: Attribute Types
cs_CZ: Typy atributů

en: Block Type Sets
cs_CZ: Sady typů bloků

en: Captcha Libraries
cs_CZ: Knihovny CAPTCHA

en: Conversation Rating Type
cs_CZ: Typ hodnocení konverzace

en: Mail Importers
cs_CZ: Import e-mailů

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Permission Access Entity Types
cs_CZ: Typy entit přístupových oprávnění

en: Permission Keys
cs_CZ: Klíče oprávnění

en: Permission Categories
cs_CZ: Kategorie oprávnění

en: Site Types
cs_CZ: Typy webu

en: Workflow Progress Categories
cs_CZ: Kategorie postupu workflow

en: Workflow Types
cs_CZ: Typy workflow

en: Unknown Package
cs_CZ: Neznámý balíček

en: Broken package (handle %s).
cs_CZ: Poškozený balíček (handle %s).

en: Unable to install %s. Please check that this package has been updated for 5.7.
cs_CZ: Nelze nainstalovat %s. Prosím zkontrolujte, že tento balíček byl aktualizován pro Concrete5 verze 5.7.

en: You've already installed that package.
cs_CZ: Tento balíček je již nainstalován.

en: Invalid Package.
cs_CZ: Neplatný balíček.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
cs_CZ: Tento balíček vyžaduje Concrete5 verzi %s nebo vyšší.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
cs_CZ: Při rozbalování balíčku došlo k chybě.

en: An error occurred while trying to install the package.
cs_CZ: Při instalaci balíčku došlo k chybě.

en: Unable to backup old package directory to %s
cs_CZ: Nelze zálohovat starou složku balíčku do %s

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
cs_CZ: Pro tuto verzi Concrete5 není tento balíček momentálně dostupný. Prosím kontaktujte tvůrce balíčku.

en: This package contains the active site theme, please change the theme before uninstalling.
cs_CZ: Tento balíček obsahuje aktivní motiv webu. Před odinstalací prosím změnte motiv.

en: Starting installation and creating directories.
cs_CZ: Spouštím instalaci a vytváření adresářů.

en: Creating database tables.
cs_CZ: Vytvářím databázové tabulky.

en: Creating site.
cs_CZ: Vytvářím web.

en: Adding admin user.
cs_CZ: Přidávám účet administrátora.

en: Installing permissions & workflow.
cs_CZ: Instaluji oprávnění a workflow.

en: Installing Custom Data Objects.
cs_CZ: Instalaji vlastní datové objekty.

en: Creating home page.
cs_CZ: Vytvářím domovskou stránku.

en: Installing attributes.
cs_CZ: Instaluji atributy.

en: Adding block types.
cs_CZ: Přidávám typy bloků.

en: Adding gathering data sources.
cs_CZ: Přidávám datové zdroje sbírek.

en: Page type basic setup.
cs_CZ: Základní nastavení typu stránek.

en: Adding themes.
cs_CZ: Přidávám motivy.

en: Installing automated jobs.
cs_CZ: Instalují se automatické úlohy.

en: Installing dashboard.
cs_CZ: Instaluji panel Administrace.

en: Installing login and registration pages.
cs_CZ: Instaluji přihlašovací a registrační stránku.

en: Adding image editor functionality.
cs_CZ: Přidávám funkce editoru obrázků.

en: Configuring site.
cs_CZ: Konfiguruji web.

en: Importing files.
cs_CZ: Importuji soubory.

en: Adding pages and content.
cs_CZ: Přidávám stránky a obsah.

en: Adding desktops.
cs_CZ: Přidávám plochy.

en: Setting site permissions.
cs_CZ: Nastavuji oprávnění webu.

en: Finishing.
cs_CZ: Dokončuji.

en: Local
cs_CZ: Místní

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Thumbnails
cs_CZ: Náhledy správce souborů

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Detail Thumbnails
cs_CZ: Detaily náhledů Správce souborů

en: Unable to install database: %s
cs_CZ: Nelze nainstalovat databázi:%s

[ctx: GroupName]
en: Guest
cs_CZ: Host

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
cs_CZ: Skupina hosté představuje nepřihlášené návštěvníky vašeho webu.

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
cs_CZ: Registrovaní uživatelé

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
cs_CZ: Skupina registrovaných uživatelů představuje všechny uživatelské účty.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
cs_CZ: Administrátoři

en: Won a Badge
cs_CZ: Získal/a odznak

[ctx: Log level]
note: Detailed debug information
en: Debug
cs_CZ: Ladit

[ctx: Log level]
note: Uncommon events
en: Notice
cs_CZ: Poznámka

[ctx: Log level]
note: Exceptional occurrences that are not errors
en: Warning
cs_CZ: Varování

[ctx: Log level]
note: Runtime errors
en: Error
cs_CZ: Chyba

[ctx: Log level]
note: Critical conditions
en: Critical
cs_CZ: Kritické

[ctx: Log level]
note: Action must be taken immediately
en: Alert
cs_CZ: Upozornění

[ctx: Log level]
note: Urgent alert
en: Emergency
cs_CZ: Nouzové

[ctx: Log channel]
en: Application
cs_CZ: Aplikace

[ctx: Log channel]
en: Sent Emails
cs_CZ: Odeslané e-maily

[ctx: Log channel]
en: Exceptions
cs_CZ: Výjimky

en: Full Site
cs_CZ: Ukázkový web

en: Creates a full website with the Elemental theme, including a home page, multiple page types, portfolio, contact forms, blogs and more..
cs_CZ: Vytvoří ukázkový web s využitím motivu "Elemental", včetně domovské stránky, několika různých typů stránek, portfolia, kontaktního formuláře, blogu atd.

en: Empty Site
cs_CZ: Prázdný web

en: Creates an empty site using the unstyled Elemental theme.
cs_CZ: Vytvoří prázdný web s využitím motivu Elemental bez stylů.

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Gaussian Blur
cs_CZ: Gaussovské rozmazání

en: Text Area Options
cs_CZ: Možnosti textové oblasti

en: Input Format
cs_CZ: Vstupní formát

en: Rich Text - Default Setting
cs_CZ: Rich text - výchozí nastavení

en: ** All
cs_CZ: ** Vše

en: Select Options
cs_CZ: Vyberte možnosti

en: Multiple Values
cs_CZ: Více voleb

en: Allow multiple options to be chosen.
cs_CZ: Povolit více voleb.

en: User Submissions
cs_CZ: Údaje zasláné od uživatelů

en: Allow users to add to this list.
cs_CZ: Povolit uživatelům přidávat do tohoto seznamu.

en: Option Order
cs_CZ: Pořadí voleb

en: Display Order
cs_CZ: Pořadí zobrazení

en: Alphabetical
cs_CZ: Abecedně

en: Most Popular First
cs_CZ: Nejprve nejoblíbenější

en: Values
cs_CZ: Hodnoty

en: Checkbox Options
cs_CZ: Možnosti zaškrtávacího políčka

en: Default Value
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: The checkbox will be checked by default.
cs_CZ: Toto pole bude ve výchozím stavu zaškrtnuté.

en: Date/Time Options
cs_CZ: Možnosti data/času

en: Ask User For
cs_CZ: Vyžádat si od uživatele

en: Both Date and Time
cs_CZ: Datum i čas

en: Date Only
cs_CZ: Pouze datum

en: Text Input Field
cs_CZ: Vstupní textové pole

en: You must specify a valid file for %s
cs_CZ: Musíte zadat platný soubor pro %s

en: You have not uploaded a valid file.
cs_CZ: Musíte nahrát platný soubor.

en: File Manager Selector
cs_CZ: Selektor Správce souborů

en: HTML Input
cs_CZ: HTML vstup

en: You must specify at least one country.
cs_CZ: Musíte zadat alespoň jednu zemi.

en: The default country must be in the list of custom countries.
cs_CZ: Výchozí země musí být v seznamu uživatelských zemí.

en: Address 1
cs_CZ: Adresa 1

en: Address 2
cs_CZ: Adresa 2

en: City
cs_CZ: Město

en: State/Province
cs_CZ: Stát/kraj

en: Choose State/Province
cs_CZ: Vyberte stát/kraj

en: Country
cs_CZ: Země

en: Postal Code
cs_CZ: PSČ

en: Address Options
cs_CZ: Možnosti adresy

en: Available Countries
cs_CZ: Dostupné země

en: All Available Countries
cs_CZ: Všechny dostupné země

en: Selected Countries
cs_CZ: Vybrané země

en: Default Country
cs_CZ: Výchozí země

en: You must specify a valid topic tree parent node ID and topic tree ID.
cs_CZ: Musíte zadat platné ID rodičovského uzlu ve stromu témat a ID stromu témat.

en: Topic Tree
cs_CZ: Strom témat

en: Topic Default Parent Node
cs_CZ: Výchozí rodičovský uzel témat

en: You have not created a topic tree.
    You must create a topic tree from the <a href="%s">Topics Page</a>
    before you can use this attribute type.
cs_CZ: Nemáte vytvořen strom témat.
    Před použitím tohoto typu atributu musíte vytvořit strom témat na <a href="%s">Stránce témat</a>.

en: Text Options
cs_CZ: Možnosti textu

en: Placeholder Text
cs_CZ: Zástupný text

en: Entity
cs_CZ: Entita

en: There are no pages of this type added to your website.
cs_CZ: Žádné stránky tohoto typu na tomto webu nejsou.

en: Add a new instance of the block to the page.
cs_CZ: Přidat novou instanci bloku na stránku.

en: Block Name
cs_CZ: Název bloku

en: This can be useful when working with a block programmatically. This is rarely used or needed.
cs_CZ: Toto může být užitečné při programové práci s blokem. Nevyužívá se často.

en: Block caching is currently disabled globally. These settings won't take affect until block caching is turned on. You can turn these settings on from the <a href="%s">Cache and Speed Settings</a> page in the Dashboard.
cs_CZ: Cachování bloků je nyní globálně zakázáno. Tato nastavení se neprojeví, dokud nebude cachování bloků zapnuto, což můžete provést v Administraci na panelu <a href="%s">Cache a nastavení rychlosti</a>.

en: Override Block Type
cs_CZ: Přepsat typ bloku

en: Override block type cache settings.
cs_CZ: Přepsat nastavení cache typu bloku.

en: Cache block output.
cs_CZ: Cachovat výstup bloku.

en: Cache block output even for logged in users.
cs_CZ: Cachovat výstup bloku i pro přihlášené uživatele.

en: Cache block output on HTTP POST.
cs_CZ: Cachovat výstup bloku při HTTP POST požadavku.

en: Cache for how long (in seconds)?
cs_CZ: Jak dlouho cachovat (v sekundách)?

en: Instances on Child Pages
cs_CZ: Instance na podstránkách

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
cs_CZ: Nelze načíst objekt bloku. Pokud byl tento blok přesunut, obnovte prosím stránku.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
cs_CZ: Tento blok je obsažen v globální oblasti. Změna jeho obsahu se projeví všude, odkud je odkazován.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
cs_CZ: Toto je globální blok.  Zde provedené změny se projeví ve všech instancích tohoto bloku na celém webu.

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
cs_CZ: Tento blok je aliasem Page Defaults. Změna ho "odpojí", takže změny Page Defaults nebudou na tento blok mít vliv.

en: Deleting a preset will not affect any layouts that have used that preset in the past.
cs_CZ: Smazání předvolby neovlivní žádné layouty, které tuto předvolbu dříve použily.

en: You have no presets.
cs_CZ: Nemáte žádné předvolby.

en: You can add saved layouts to other areas in your site. Note: these are different than any layout presets that might be included with your theme.
cs_CZ: Můžete přidat uložené layouty k dalším oblastem webu. Poznámka: jde o jiné předvolby než obsažené ve vašem motivu.

en: Preset
cs_CZ: Předvolba

en: Note: this will override the selected preset with the new preset. It will not update any layouts already in use.
cs_CZ: Poznámka: toto přepíše vybranou předvolbu novou předvolbou. Již používané layouty nebudou ovlivněny.

en: Save Preset
cs_CZ: Uložit předvolbu

en: Are you sure you want to unsubscribe from this conversation? You will no longer receive email updates when new messages are posted.
cs_CZ: Opravdu se chcete odhlásit z této konverzace? Nebudete pak dostávat upozornění na nové příspěvky na e-mail.

en: Unsubscribe
cs_CZ: Odhlásit

en: Subscribe to receive email updates when new messages are posted.
cs_CZ: Přihlásit k odběru e-mailových upozornění na nové příspěvky.

en: Subscribe
cs_CZ: Přihlásit

en: Schedule Publishing
cs_CZ: Naplánovat publikaci

en: Page Attributes
cs_CZ: Atributy stránky

en: Commonly Used
cs_CZ: Běžně používané

en: You do not have access to add any page types beneath the selected page.
cs_CZ: Nemáte oprávnění přidávat žádné typy stránek pod vybranou stránku.

en: Open Link in New Window
cs_CZ: Otevřít odkaz v novém okně

en: Selected Attributes
cs_CZ: Vybrané atributy

en: You may not delete the home page.
cs_CZ: Nemůžete smazat domovskou stránku.

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
cs_CZ: Před smazáním této stránky musíte smazat všechny její podstránky.

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
cs_CZ: Upozornění! Toto je systémová stránka. Její smazání může narušit fungování vašeho webu. Postupujte obezřetně.

en: Are you sure you wish to delete this page?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto stránku?

en: This will remove %s child page. | This will remove %s child pages.
cs_CZ[0]: Bude odstraněna %s podstránka.
cs_CZ[1]: Budou odstraněny %s podstránky.
cs_CZ[2]: Bude odstraněno %s podstránek.

en: This cannot be undone.
cs_CZ: Akci nelze vrátit zpět.

en: Remove this alias or external link?
cs_CZ: Odstranit tento alias nebo externí odkaz?

en: This is a single page. It does not have a page template.
cs_CZ: Toto je samostatná stránka. Nemá šablonu.

en: This is a single page. It does not have a page type.
cs_CZ: Toto je samostatná stránka. Nemá typ stránky.

en: Changing page types of existing pages could result in unexpected behavior.
cs_CZ: Změna typu stránky u existující stránky může vést k neočekávanému chování.

en: The package was successfully installed.
cs_CZ: Balíček byl úspěšně nainstalován.

en: The package could not be installed:
cs_CZ: Balíček nemohl být nainstalován:

en: To install the package manually:
cs_CZ: Pro ruční instalaci balíčku:

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
cs_CZ: Stáhnout balíček <a href="%s">odsud</a>.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
cs_CZ: Nahrajte a rozbalte balíček na váš webový server. Rozbalené soubory nahrajte do složky balíčků v kořenové složce vaší instalace Concrete5.

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
cs_CZ: Přejděte na stránku <a href="%s">Přidat funkce</a> v Administraci.

en: Click the Install button next to the package name.
cs_CZ: Klikněte na instalační tlačítko vedle názvu balíčku.

en: Invalid File Dimensions
cs_CZ: Neplatné rozměry souboru

en: The dimensions for this image are either unspecified or invalid. Please rescan this file or manually enter the correct dimensions.
cs_CZ: Rozměry obrázku jsou nespecifikované nebo neplatné. Proskenujte prosím tento soubor znovu nebo zadejte rozměry ručně.

en: Unknown Error
cs_CZ: Neznámá chyba

en: An unknown error occurred while trying to find the thumbnails!
cs_CZ: Při pokusu o nalezení náhledů došlo k neočekávané chybě!

en: Unable to find requested thumbnail
cs_CZ: Požadovaný náhled nebyl nalezen

en: The thumbnail you requested was not included in the available thumbnails, is your source image smaller than the thumbnail?
cs_CZ: Požadovaný náhled není v dostupných náhledech. Není zdrojový obrázek menší než náhled?

en: Move Location
cs_CZ: Přesunout umístění

en: Statistics
cs_CZ: Statistiky

en: Basic Properties
cs_CZ: Základní vlastnosti

en: File Preview
cs_CZ: Náhled souboru

en: Creator
cs_CZ: Vytvořil/a

en: Added On
cs_CZ: Přidána

en: Preview File
cs_CZ: Náhled souboru

en: Updated
cs_CZ: Aktualizováno

en: Total Downloads
cs_CZ: Celkem stažení

en: Most Recent Downloads
cs_CZ: Naposledy staženo

en: Download Time
cs_CZ: Čas stahování

en: File Version ID
cs_CZ: ID verze souboru

en: %s x %s dimensions
cs_CZ: %s x %s rozměr

en: Edit Thumbnail Images
cs_CZ: Upravit obrázky náhledů

en: Edit Thumbnail
cs_CZ: Upravit náhled

en: No thumbnail found. Usually this is because the source file is smaller than this thumbnail configuration.
cs_CZ: Žádný náhled nebyl nalezen. Obvykle to znamená, že zdrojový obrázek je menší než náhled dle konfigurace.

en: %s file uploaded | %s files uploaded
cs_CZ[0]: %s soubor nahrán
cs_CZ[1]: %s soubory nahrány
cs_CZ[2]: %s souborů nahráno

en: Choose file | Choose files
cs_CZ[0]: Vyberte soubor
cs_CZ[1]: Vyberte soubory
cs_CZ[2]: Vyberte soubory

en: Properties like name, description and tags are unavailable when uploading multiple files.
cs_CZ: Při nahrávání více souborů nejsou vlastnosti jako název, popis a značky dostupné.

en: Add/Remove Sets
cs_CZ: Přidat/odstranit sady

en: Page ID
cs_CZ: ID stránky

en: Version
cs_CZ: Verze

en: Filters
cs_CZ: Filtry

en: Customize Results
cs_CZ: Přizpůsobit výsledky

en: Add Field
cs_CZ: Přidat pole

en: Save as Search Preset
cs_CZ: Uložit jako předvolbu vyhledávání

en: ** Select Field
cs_CZ: ** Vybrat pole

en: Choose Users
cs_CZ: Vyberte uživatele

en: Category Name
cs_CZ: Název kategorie

en: Topic
cs_CZ: Téma

en: Are you sure you want to remove "%s"?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat "%s"?

en: Customize Theme
cs_CZ: Upravit motiv

en: Custom CSS
cs_CZ: Uživatelské CSS

en: Reset Customizations
cs_CZ: Resetovat uživatelské úpravy

en: Apply this design to just this page, or your entire site?
cs_CZ: Aplikovat tento design pouze na tuto stránku nebo na celý web?

en: Entire Site
cs_CZ: Celý web

en: This Page
cs_CZ: Tato stránka

en: Reset the theme customizations for just this page, or your entire site?
cs_CZ: Resetovat uživatelské úpravy pouze pro tuto stránku nebo pro celý web?

en: View as User
cs_CZ: Zobrazit jako uživatel

en: Date / Time
cs_CZ: Datum / čas

en: View As
cs_CZ: Zobrazit jako

en: Site User
cs_CZ: Uživatel webu

en: Version Comments
cs_CZ: Komentáře k verzi

en: You can specify page name, page location and attributes from the <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">Page Compose interface</a>.
cs_CZ: Název stránky, její umístění a atributy můžete zadat v <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">rozhraní Kompozice stránky</a>.

en: Discard Draft
cs_CZ: Zrušit koncept

en: Discard Changes
cs_CZ: Zrušit změny

en: This will remove this draft and it cannot be undone. Are you sure?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit koncept? Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Devices
cs_CZ: Zařízení

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Sibling Pages
cs_CZ: Sousední stránky

en: Multilingual Relations
cs_CZ: Vícejazyčné relace

en: None Created
cs_CZ: Nic nevytvořeno

en: Parent page does not exist. Create the parent page in this tree first.
cs_CZ: Rodičovská stránka neexistuje. Nejprve v tomto stromu vytvořte rodičovskou stránku.

en: Map Existing Page
cs_CZ: Namapovat existující stránku

en: Edit by
cs_CZ: Upravil/a

en: Approved by
cs_CZ: Schválil/a

en: &larr; Newer
cs_CZ: &larr; Novější

en: Older &rarr;
cs_CZ: Starší &rarr;

en: This page inherits its permissions from:
cs_CZ: Tato stránka dědí oprávnění od:

en: Current Permission Set
cs_CZ: Aktuální sada oprávnění

en: Who can view this page?
cs_CZ: Kdo může tuto stránku zobrazit?

en: Who can edit this page?
cs_CZ: Kdo může tuto stránku upravovat?

en: Page ID: %s
cs_CZ: ID stránky: %s

en: Created Time
cs_CZ: Datum a čas vytvoření

en: Page Caching
cs_CZ: Cachování stránek

en: Enable Cache
cs_CZ: Povolit cache

en: Duration
cs_CZ: Trvání

en: Cache Status
cs_CZ: Stav cache

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
cs_CZ: Tato stránka se momentálně nachází v plné cachi. Vyprší %s.

en: Purge
cs_CZ: Vymazat

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
cs_CZ: Tato stránka <strong>může</strong> být v cachi stránek.

en: This page is not currently in the full page cache.
cs_CZ: Tato stránka momentálně není v cache celých stránek.

en: Composer - %s
cs_CZ: Editor - %s

en: Exit Preview
cs_CZ: Opustit náhled

en: Where will this page live on the site?
cs_CZ: Kde má být tato stránka na webu umístěna?

en: Where does this page live on the site?
cs_CZ: Kde je tato stránka na webu umístěna?

en: Current Canonical URL
cs_CZ: Aktuální kanonické URL

en: None. Pages do not have canonical URLs until they are published.
cs_CZ: Žádné. Stránky nemají kanonické URL, dokud nejsou publikovány.

en: URLs to this Page
cs_CZ: URL odkazy na tuto stránku

en: Canonical
cs_CZ: Kanonické

en: Add URL
cs_CZ: Přidat URL

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
cs_CZ: Poznámka: Přídavné cesty stránek nejsou verzovány. Budou dostupné okamžitě.

en: A location has not yet been chosen.
cs_CZ: Umístění zatím nebylo vybráno.

en: This page path is automatically generated from URL slugs. You cannot change this path.
cs_CZ: Tato cesta je automaticky generování z URL slugu. Tuto cestu nelze změnit.

en: Choose New Page Parent
cs_CZ: Vyberte nového rodiče stránky

en: This page must always be available from at least one URL. This is that URL.
cs_CZ: Tato stránka musí být dostupná aspoň na jednom URL. Toto je ono URL.

en: Invalid Request.
cs_CZ: Neplatný požadavek.

en: Blocks
cs_CZ: Bloky

en: %d Block | %d Blocks
cs_CZ[0]: %d blok
cs_CZ[1]: %d bloky
cs_CZ[2]: %d bloků

en: An error occurred while deleting this item:
cs_CZ: Při mazání této položky došlo k chybě:

en: Get More Blocks
cs_CZ: Získat další bloky

en: More
cs_CZ: Více

en: (Untitled)
cs_CZ: (Bez názvu)

en: Radius
cs_CZ: Poloměr

en: Convert image to grayscale
cs_CZ: Převést obrázek na stupně šedi.

en: Remove all filters
cs_CZ: Odstranit všechny filtry.

en: Apply a sepia tone
cs_CZ: Aplikovat sépiový tón.

en: Strength
cs_CZ: Síla

en: Failed to render filter view.
cs_CZ: Při zobrazování filtrovaného pohledu došlo k chybě.

en: Scale
cs_CZ: Měřítko

en: Fit Image
cs_CZ: Přizpůsobit obrázek

en: Crop Image
cs_CZ: Oříznout obrázek

en: Finalize Crop
cs_CZ: Dokončit ořez

en: concrete5 installation is still in progress: you shouldn't close this page at the moment
cs_CZ: Instalace Concrete5 stále probíhá: momentálně by tato stránka neměla být zavřena.

en: All Done.
cs_CZ: Hotovo.

en: Edit Your Site
cs_CZ: Upravte svůj web

en: Installing...
cs_CZ: Probíhá instalace..

en: While You Wait
cs_CZ: Zatímco čekáte

en: Forums
cs_CZ: Diskuzní fóra

en: User Documentation
cs_CZ: Uživatelská dokumentace

en: Read the <a href="%s" target="_blank">User Documentation</a> to learn editing and site management with concrete5.
cs_CZ: Přečtěte si <a href="%s" target="_blank">uživatelskou dokumentaci</a>, která popisuje úpravy a správu webu pomocí Concrete5.

en: Screencasts
cs_CZ: Instruktážní videa

en: The concrete5 <a href="%s" target="_blank">YouTube Channel</a> is full of useful videos covering how to use concrete5.
cs_CZ: <a href="%s" target="_blank">Kanál na YouTube</a> obsahuje řadu videí o používání Concrete5.

en: Developer Documentation
cs_CZ: Vývojářská dokumentace

en: The <a href="%s" target="_blank">Developer Documentation</a> covers theming, building add-ons and custom concrete5 development.
cs_CZ: <a href="%s" target="_blank">Vývojářská dokumentace</a> se zabývá motivy, vytvářením doplňků a uživatelským vývojem Concrete5.

en: Installation Complete
cs_CZ: Instalace dokončena

en: Beginning Installation
cs_CZ: Začíná instalace

en: Site Information
cs_CZ: Informace o webu

en: Site
cs_CZ: Web

en: Administrator Email Address
cs_CZ: E-mail administrátora

en: Administrator Password
cs_CZ: Heslo administrátora

en: Starting Point
cs_CZ: Výchozí stav

en: Database
cs_CZ: Databáze

en: MySQL Username
cs_CZ: Uživatelské jméno do MySQL

en: MySQL Password
cs_CZ: Heslo do MySQL

en: Database Name
cs_CZ: Název databáze

en: URLs & Session
cs_CZ: URL a sezení

en: Set canonical URL for HTTP
cs_CZ: Nastavit kanonické URL pro HTTP

en: Set canonical URL over SSL
cs_CZ: Nastavit kanonické URL pro SSL

en: Session Handler
cs_CZ: Handler sezení

en: Default Handler (Recommended)
cs_CZ: Výchozí handler (doporučeno)

en: ** Recommended Countries
cs_CZ: ** Doporučené země

en: ** Other Countries
cs_CZ: ** Další země

en: Testing Environment
cs_CZ: Testovací prostředí

en: Required Items
cs_CZ: Povinné položky

en: concrete5 requires at least PHP %s
cs_CZ: Concrete5 vyžaduje PHP verze alespoň %s

en: JavaScript Enabled
cs_CZ: JavaScript povolen

en: Please enable JavaScript in your browser.
cs_CZ: Prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

en: MySQL PDO Extension Enabled
cs_CZ: Rozšíření MySQL PDO povoleno

en: Supports concrete5 request URLs
cs_CZ: URL dotazy Concrete5 podporovány

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
cs_CZ: Concrete5 nemůže zpracovat informace v PATH_INFO nebo ORIG_PATH_INFO poskytované vaším serverem.

en: JSON Extension Enabled
cs_CZ: Rozšíření JSON povoleno

en: You must enable PHP's JSON support. This should be enabled by default in PHP 5.2 and above.
cs_CZ: Musíte povolit JSON podporu pro PHP. V PHP 5.2 a vyšším by to mělo být povoleno ve výchozím nastavení.

en: DOM Extension Enabled
cs_CZ: Rozšíření DOM povoleno

en: You must enable PHP's DOM support.
cs_CZ: Musíte v PHP povolit podporu DOM.

en: ASP Style Tags Disabled
cs_CZ: Tagy ve stylu ASP zakázány

en: You must disable PHP's ASP Style Tags.
cs_CZ: Musíte pro PHP zakázat tagy ve stylu ASP.

en: Fileinfo Extension Enabled
cs_CZ: Rozšíření Fileinfo povoleno

en: Image Manipulation Available
cs_CZ: Úpravy obrázků možné

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 with JPEG, PNG and GIF support. Doublecheck that your installation has support for all these image types.
cs_CZ: Concrete5 vyžaduje knihovnu GD 2.0.1 s podporou JPEG, PNG a GIF. Zkontrolujte, že vaše instalace podporuje všechny uvedené typy obrázků.

en: XML Support
cs_CZ: XML podporováno

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
cs_CZ: Concrete5 vyžaduje rozšíření PHP XML Parser a SimpleXML

en: Writable Files and Configuration Directories
cs_CZ: Zápis do souborů a konfigurační složky povolen

en: The packages/, application/config/ and application/files/ directories must be writable by your web server.
cs_CZ: Váš web server musí mít práva pro zápis do složek packages/, application/config/ a application/files/.

en: Cookies Enabled
cs_CZ: Cookies povoleny

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
cs_CZ: Pro instalaci Concrete5 musí být ve vašem prohlížeči povoleny cookies.

en: Internationalization Support
cs_CZ: Lokalizace podporována

en: PHP Comments Preserved
cs_CZ: PHP komentáře se zachovávají

en: concrete5 is not compatible with opcode caches that strip PHP comments. Certain configurations of eAccelerator and Zend opcode caching may use this behavior, and it must be disabled.
cs_CZ: Concrete5 není kompatibilní s opcode cachí, která odstraňuje PHP komentáře. Určité konfigurace eAcceleratoru and Zend cache mohou takové chování uplatnovat a musí být vypnuto.

en: concrete5 will not install with less than %1$s of RAM. Your memory limit is currently %2$s. Please increase your memory_limit using ini_set.
cs_CZ: Concrete5 nelze nainstalovat s méně než %1$s RAM. Váš paměťový limit je aktuálně %2$s. Změnit prosím nastavení memory_limit pomocí ini_set.

en: concrete5 runs best with at least %1$s of RAM. Your memory limit is currently %2$s. You may experience problems uploading and resizing large images, and may have to install concrete5 without sample content.
cs_CZ: Concrete5 běží nejlépe s alespoň %1$s RAM. Váš paměťový limit je aktuálně %2$s. Může docházet k problémům při nahrávání či změně velikosti obrázků a možná bude třeba Concrete5 nainstalovat bez ukázkového obsahu.

en: Memory limit %s.
cs_CZ: Limit paměti %s.

en: Optional Items
cs_CZ: Volitelné položky

en: Remote File Importing Available
cs_CZ: Import vzdálených souborů povolen

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
cs_CZ: Import vzdálených souborů prostřednictvím Správce souborů vyžaduje rozšíření PHP iconv.

en: Zip Support
cs_CZ: ZIP archívy podporovány

en: Downloading zipped files from the file manager, remote updating and marketplace integration requires the Zip extension.
cs_CZ: Stahování zip souborů ze Správce souborů, vzdálené aktualizace a integrace Tržiště vyžadují rozšíření Zip.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
cs_CZ: S vaším instalačním prostředím jsou problémy. Opravte je prosím a klikněte na tlačítko níže pro opětovné spuštění předinstalačních testů.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
cs_CZ: Máte potíže? Navštivte <a href="%s">fórum pomoci s instalací</a> nebo <a href="%s">hostujte váš web u nás</a>.

en: Continue to Installation
cs_CZ: Pokračovat v instalaci

en: Run Tests Again
cs_CZ: Spustit testy znovu

en: Coming Back Soon
cs_CZ: Brzy bude opět k dispozici

en: This site is currently down for maintenance.
cs_CZ: Na webu aktuálně probíhá údržba.

en: Upgrade concrete5
cs_CZ: Aktualizace Concrete5

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
cs_CZ: Tyto chyby pravděpodobně souvisí s nekompatibilními doplňky. Aktualizujte prosím všechny doplňky a spusťte tento skript znovu pro dokončení konverze vašich dat.

en: To proceed with the upgrade, click below.
cs_CZ: Pro pokračování v aktualizaci klikněte níže.

en: Upgrade
cs_CZ: Aktualizovat

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
cs_CZ: <a href="%s">Klikněte sem</a>, pokud chcete skript spustit znovu.

en: Unexpected User Error
cs_CZ: Neočekávaná uživatelská chyba

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
cs_CZ: Něco ve vašem uživatelském účtu se změnilo. Byli jste odhlášeni. Pro pokračování prosím obnovte stránku.

en: Entry
cs_CZ: Záznam

en: Display specific entry
cs_CZ: Zobrazit specifický záznam

en: You must select an entity before you can choose a specific entry from it.
cs_CZ: Před výběrem specifického záznamu musíte vybrat entitu.

en: Display Data in Entity Form
cs_CZ: Zobrazit data ve formuláři entity

en: You must select an entity before you can choose its display form.
cs_CZ: Před výběrem formuláře entity musíte vybrat entitu.

en: Proxy block for area layouts.
cs_CZ: Proxy blok pro layouty oblasti.

en: Area Layout
cs_CZ: Layout oblasti

en: Grids
cs_CZ: Gridy

en: Free-Form Layout
cs_CZ: Volný layout

en: Presets
cs_CZ: Předvolby

en: Columns:
cs_CZ: Sloupce:

en: Spacing:
cs_CZ: Rozestup:

en: Do you want to delete this layout? This will remove all blocks inside it.
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento layout? Obsažené bloky budou odstraněny.

en: Update Layout
cs_CZ: Aktualizovat layout

en: Proxy block for blocks that need to be output through composer.
cs_CZ: Proxy blok pro bloky, které vyžadují výstup přes Editor.

en: Composer Control
cs_CZ: Ovládání Editoru

en: Control
cs_CZ: Ovládací prvek

en: The %s page type composer form element will output its contents here (Block ID %s)
cs_CZ: Výstup elementu formuláře editoru typu stránky %s umístí svůj výstup sem (Block ID %s)

en: Shows the latest form submission.
cs_CZ: Zobrazí nejnovější odeslaný formulář.

en: Latest Form
cs_CZ: Nejnovější formulář

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
cs_CZ: Zadejte adresu a na vaši stránku bude vložena Google mapa tohoto místa.

en: Google Map
cs_CZ: Google Mapa

en: Please enter a valid API key.
cs_CZ: Prosím zadejte platný API klíč.

en: You must select a valid location.
cs_CZ: Musíte vybrat platné umístění.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
cs_CZ: Zadejte prosím číslo pro přiblížení od 0 do 21.

en: API Key
cs_CZ: API klíč

en: Check API Key
cs_CZ: Zkontrolovat API klíč

en: Map Title (optional)
cs_CZ: Titulek mapy (volitelný)

en: Start typing a location (e.g. Apple Store or 235 W 3rd, New York) then click on the correct entry on the list.
cs_CZ: Začněte psát umístění (např. Apple Store nebo Václavské náměstí, Praha) a pak klikněte na příslušnou položku v seznamu.

en: Zoom
cs_CZ: Přiblížení

en: Map Width
cs_CZ: Šířka mapy

en: Map Height
cs_CZ: Výška mapy

en: Enable Scroll Wheel
cs_CZ: Povolit skrolování kolečkem

en: Invalid API Key
cs_CZ: Neplatný API klíč

en: Valid API Key
cs_CZ: Platný API klíč

en: Location: %s
cs_CZ: Umístění: %s

en: Latitude: %s
cs_CZ: Zeměpisná šířka: %s

en: Longitude: %s
cs_CZ: Zeměpisná délka: %s

en: Google Map disabled in edit mode.
cs_CZ: Google Mapa je v režimu úprav nedostupná.

en: Places a discussion a page.
cs_CZ: Umístí na stránku diskuzi.

en: Discussion
cs_CZ: Diskuze

en: Message List
cs_CZ: Seznam zpráv

en: Ordering
cs_CZ: Řazení

en: Recent Comment
cs_CZ: Poslední komentář

en: Original Post
cs_CZ: Původní příspěvek

en: Activity
cs_CZ: Aktivita

en: Display Ordering Option in Page
cs_CZ: Zobrazit na stránce volbu řazení

en: Topics Per Page
cs_CZ: Témat na stránku

en: Posting
cs_CZ: Odesílám

en: Enable New Topics
cs_CZ: Povolit nová témata

en: Yes, this conversation is open and new topics can be posted.
cs_CZ: Ano, tato konverzace je otevřená a lze zasílat nová témata.

en: No, posting is disabled.
cs_CZ: Příspěvky jsou zakázány,

en: Create Conversation using Page Type
cs_CZ: Vytvořit konverzaci pomocí typu stránky

en: Post
cs_CZ: Příspěvek

en: New Topic
cs_CZ: Nové téma

en: <em>%s</em> Reply | <em>%s</em> Replies
cs_CZ[0]: <em>%s</em> odpověď
cs_CZ[1]: <em>%s</em> odpovědi
cs_CZ[2]: <em>%s</em> odpovědí

note: %s is a date/time
en: Topic Posted on %s.
cs_CZ: Téma zasláno %s.

note: %s is a date/time
en: Last Message Posted on %s.
cs_CZ: Poslední zpráva zaslána %s.

en: No topics have been posted.
cs_CZ: Nebyla zaslána žádná témata.

en: Adds a thin hairline horizontal divider to the page.
cs_CZ: Přidat na stránku tenký horizonátlní oddělovač.

en: Remember my choice on this computer.
cs_CZ: Zapamatovat si volbu na tomto počítači.

en: Adds a front-end language switcher to your website.
cs_CZ: Přidá na web přepínač jazyků.

en: Switch Language
cs_CZ: Volba jazyka

en: Label
cs_CZ: Název

en: List pages based on type, area.
cs_CZ: Vypsat stránky podle typu, oblasti.

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
cs_CZ: Chyba: Požadovaný atribut stránky s handle: %s neexistuje

en: Display a List of Tags From
cs_CZ: Zobrazit seznam značek z

en: The Current Page.
cs_CZ: Současná stránka.

en: The Entire Site.
cs_CZ: Celý web.

en: Number to Display
cs_CZ: Číslo k zobrazení

en: Link Tags to Filtered Page List
cs_CZ: Propojit značky se seznamem filtrovaných stránek

en: Items Per Page
cs_CZ: Položek na stránce

en: Yes, this gathering can be posted to the front-end.
cs_CZ: Ano, tato sbírka může být zobrazena na frontendu.

en: Create pages using
cs_CZ: Vytvořit stránky pomocí

en: Add Source
cs_CZ: Přidat zdroj

en: You have not added any data sources.
cs_CZ: Nemáte přidány žádné datové zdroje.

en: Data Sources
cs_CZ: Datové zdroje

en: Displays pages and data in list or grids.
cs_CZ: Zobrazí stránky a data v seznamu nebo mřížce.

en: Gathering
cs_CZ: Sbírka

en: Post to Gathering
cs_CZ: Příspěvek do sbírky

en: Slot
cs_CZ: Okénko

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
cs_CZ: Získat nejnovější newsflow data z concrete5.org

en: Dashboard Newsflow Latest
cs_CZ: Přehled nejnovějších novinek

en: Displays a quote or paragraph next to biographical information and a person's picture.
cs_CZ: Zobrazí citát nebo odstavec vedle biografie a fotografie osoby.

en: Testimonial
cs_CZ: Názor

en: Company
cs_CZ: Firma

en: Company URL
cs_CZ: URL firmy

en: Bio/Quote
cs_CZ: Životopis

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
cs_CZ: Zástupný blok pro bloky vkládané ze Zápisníku.

en: Scrapbook Display
cs_CZ: Zobrazení zápisníku

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
cs_CZ: Tento blok byl zkopírován z jiného umístění. Úpravami bude vytvořena jeho nová instance.

en: Features a theme from concrete5.org.
cs_CZ: Představuje téma z concrete5.org

en: Dashboard Featured Theme
cs_CZ: Doporučený motiv Administrace

en: Featured Theme
cs_CZ: Doporučený motiv

en: Invalid Permissions
cs_CZ: Neplatná oprávnění

en: Build simple forms and surveys.
cs_CZ: Tvorba jednoduchých formulářů a anket.

en: Are you sure you want to delete this question?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto otázku?

en: Your form must have a name.
cs_CZ: Váš formulář musí mít název.

en: Please complete all required fields.
cs_CZ: Prosím vyplňte všechna povinná pole.

en: AJAX Error.
cs_CZ: Chyba AJAXu.

en: Please add at least one question to your form.
cs_CZ: Prosím přidejte na formulář alespoň jednu otázku.

en: Thanks!
cs_CZ: Díky!

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
cs_CZ: Jejda, něco je špatně s odeslaným formulářem (nemá nastaven id otázky).

en: Invalid Request
cs_CZ: Neplatný požadavek

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have any questions).
cs_CZ: Jejda, něco je špatně s odeslaným formulářem (nemá žádné otázky).

en: Incorrect captcha code
cs_CZ: Nesprávný CAPTCHA kód.

en: You must enter a valid email address.
cs_CZ: Musíte zadat platnou e-mailovou adresu.

en: Complete required fields *
cs_CZ: Vyplňte povinná pole *

en: Please correct the following errors:
cs_CZ: Prosím opravte následující chyby:

en: No file specified
cs_CZ: Nebyl zadán soubor

en: %s Form Submission
cs_CZ: %s odeslání formuláře

en: Form Name
cs_CZ: Název formuláře

en: Submit Text
cs_CZ: Odeslat text

en: Message to display when completed
cs_CZ: Po dokončení zobrazit zprávu

en: (Seperate multiple emails with a comma)
cs_CZ: (E-maily oddělte čárkami)

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Captcha
cs_CZ: https://cs.wikipedia.org/wiki/CAPTCHA

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
cs_CZ: Je pro odeslání příspěvku třeba vyplnit <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> kód?

en: Redirect to another page after form submission?
cs_CZ: Po odeslání přesměrovat na jinou stránku?

en: Add uploaded files to a set?
cs_CZ: Přidat nahrané soubory do sady?

en: New Question
cs_CZ: Nová otázka

en: Question added. To view it click the preview tab.
cs_CZ: Otázka byla přidána. Pro její zobrazení klikněte na záložku náhledu.

en: Question
cs_CZ: Otázka

en: Answer Type
cs_CZ: Typ odpovědi

en: Text Field
cs_CZ: Textové pole

en: Text Area
cs_CZ: Souvislý text

en: Radio Buttons
cs_CZ: Rádiová tlačítka

en: Select Box
cs_CZ: Výběrové pole

en: Checkbox List
cs_CZ: Zaškrtávací seznam

en: File Upload
cs_CZ: Nahrání souboru

en: Telephone
cs_CZ: Telefon

en: Web Address
cs_CZ: Webová adresa

en: Date Field
cs_CZ: Pole pro datum

en: DateTime Field
cs_CZ: Pole pro datum a čas

en: Answer Options
cs_CZ: Možnosti odpovědí

en: Put each answer options on a new line
cs_CZ: Každou odpověď napište na nový řádek

en: Text Area Width
cs_CZ: Šířka textového pole

en: Text Area Height
cs_CZ: Výška textového pole

en: Blank
cs_CZ: Prázdný

en: Current Date/Time
cs_CZ: Aktuální datum/čas

en: Reply to this email address
cs_CZ: Odpovědět na tuto e-mailovou adresu

en: Add Question
cs_CZ: Přidat otázku

en: Your question has been saved.
cs_CZ: Vaše otázka byla uložena.

en: Edit Question
cs_CZ: Upravit otázku

en: Edit Survey
cs_CZ: Upravit anketu

en: Preview Survey
cs_CZ: Náhled ankety

en: Form Captcha
cs_CZ: Captcha

en: Displays workflow actions waiting for you.
cs_CZ: Zobrazí workflow, která čekají na vaši akci.

en: Waiting For Me
cs_CZ: Čeká na mě

en: There are no items that currently need your attention.
cs_CZ: Momentálně žádné položky nevyžadují vaši pozornost.

en: Displays a list of your site's topics, allowing you to click on them to filter a page list.
cs_CZ: Zobrazí seznam témat webu a umožní na ně kliknout pro filtrování seznamu stránek.

en: Topic List
cs_CZ: Seznam

en: Mode
cs_CZ: Režim

en: Search – Display a list of all topics for use on a search sidebar.
cs_CZ: Vyhledat – zobrazí seznam všech témat pro použití v postraní liště.

en: Page – Display a list of topics for the current page.
cs_CZ: Stránka – zobrazí seznam témat pro aktuální stránku.

en: Topic Attribute To Display
cs_CZ: Atribut tématu k zobrazení

en: Results Page
cs_CZ: Stránka výsledků

en: Post Results to a Different Page
cs_CZ: Přesměruj výsledky na jinou stránku

en: No topics.
cs_CZ: Žádná témata.

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
cs_CZ: Vytvořit anketu s výsledky v koláčovém grafu.

en: Survey
cs_CZ: Anketa

en: No data is available yet.
cs_CZ: Žádn data zatím nejsou k dispozici

en: Target Audience
cs_CZ: Cílové publikum

en: Only Registered Users
cs_CZ: Pouze registrovaní uživatelé

en: Survey Options
cs_CZ: Možnosti ankety

en: Add Option
cs_CZ: Přidat možnost

en: You've voted on this survey.
cs_CZ: V této anketě jste již hlasoval/a.

en: %d Vote | %d Votes
cs_CZ[0]: %d hlas
cs_CZ[1]: %d hlasy
cs_CZ[2]: %d hlasů

en: survey results
cs_CZ: výsledky ankety

en: View Full Results
cs_CZ: Zobrazit všechny výsledky

en: Vote
cs_CZ: Hlasovat

en: Please Login to Vote
cs_CZ: Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé.

en: Allows users to share this page with social networks.
cs_CZ: Umožňuje uživatelům sdílet tuto stránku na sociálních sítích.

en: Share This Page
cs_CZ: Sdílení

en: You must choose at least one service.
cs_CZ: Musíte vybrat aspoň jednu službu.

en: Add Service
cs_CZ: Přidat službu

en: Choose Sharing Service
cs_CZ: Vyberte službu pro sdílení

en: Link Text
cs_CZ: Text odkazu

en: Force file to download
cs_CZ: Vynutit stažení souboru

en: Link to files stored in the asset library.
cs_CZ: Odkaz na soubory uložené v knihovně.

en: You must select a file.
cs_CZ: Musíte vybrat soubor.

en: You must specify a valid file.
cs_CZ: Musíte zadat platný soubor.

en: Empty File Block.
cs_CZ: Prázdný blok Souboru.

en: Add a search box to your site.
cs_CZ: Přidá na stránku vyhledávací pole.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
cs_CZ: Vyhledávací index nebyl nalezen. Tento blok nebude fungovat, dokud v Administraci alespoň jednou nespustíte reindexovací úlohu.

en: Button Text
cs_CZ: Text tlačítka

en: Search for Pages
cs_CZ: Hledat ve stránkách

en: Everywhere
cs_CZ: Všude

en: Beneath this Page
cs_CZ: V podstánkách

en: Beneath Another Page
cs_CZ: V podstránkác jiné stránky

en: OR Path
cs_CZ: NEBO cesta

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky. Zkuste prosím jiné klíčové slovo či frázi.

en: Displays a list of months to filter a page list by.
cs_CZ: Zobrazí seznam měsíců pro filtrování seznamu stránek.

en: Date Navigation
cs_CZ: Navigace podle data

en: Archives
cs_CZ: Archívy

en: Filtering
cs_CZ: Filtrování

en: By Parent Page
cs_CZ: Podle rodičovské stránky

en: By Page Type
cs_CZ: Podle typu stránky

en: Redirect to Different Page on Click
cs_CZ: Při kliknutí přesměrovat na jinou stránku

en: None.
cs_CZ: Nic.

en: For adding HTML by hand.
cs_CZ: Ručně přidat HTML.

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
cs_CZ: Obsah HTML/WYSIWIG editoru.

en: Empty Content Block.
cs_CZ: Prázdný blok Obsahu.

en: Allows users to add social icons to their website
cs_CZ: Povolit uživatelům přidávat sociální ikony na své stránky

en: You must choose at least one link.
cs_CZ: Musíte vybrat aspoň jeden odkaz.

en: Choose Social Links to Show
cs_CZ: Vyberte sociální odkazy, které se mají zobrazit.

en: Add social links <a href="%s">in the dashboard</a>
cs_CZ: Přidat sociální odkazy <a href="%s">v Administraci</a>

en: Proxy block for gathering items added to areas.
cs_CZ: Proxy blok pro sdružování položen přidávaných do oblastí.

en: Gathering Display
cs_CZ: Zobrazení sbírek

en: Displays an icon, a title, and a short paragraph description.
cs_CZ: Zobrazí ikonu, název a krátký odstavec popisu.

en: Feature
cs_CZ: Bazmek

en: Choose Icon
cs_CZ: Vyberte ikonu

en: Paragraph:
cs_CZ: Odstavec:

en: Another Page
cs_CZ: Další stránka

en: External URL
cs_CZ: Externí URL adresa

en: Choose Page:
cs_CZ: Vyberte stránku:

en: Frequently Asked Questions Block
cs_CZ: Blok Často kladených dotazů

en: FAQ
cs_CZ: Otázky a odpovědi

en: Add Entry
cs_CZ: Přidat položku

en: Navigation Link Text
cs_CZ: Text navigačního odkazu

en: Title Text
cs_CZ: Text nadpisu

en: No Faq Entries Entered.
cs_CZ: Žádná často kladená otázka (FAQ) nebyla vložena.

en: Proxy block for stacks added through the UI.
cs_CZ: Proxy blok pro sady byl přidán přes rozhraní.

en: Stack Display
cs_CZ: Zobrazení zásobníku

en: Adds images and onstates from the library to pages.
cs_CZ: Přidá obrázky a onstates z knihovny ba stránky.

en: You must select an image.
cs_CZ: Musíte vybrat obrázek.

en: You must specify a valid image file.
cs_CZ: Uveďte platný soubor obrázku.

en: Image Hover
cs_CZ: Nad obrázkem

en: (Optional)
cs_CZ: (Nepovinné)

en: Choose Image On-State
cs_CZ: Vyberte obrázek pro stav "Zapnuto"

en: Image Link
cs_CZ: Odkaz obrázku

en: Alt. Text
cs_CZ: Alternativní text

en: Resize Image
cs_CZ: Změnit velikost obrázku

en: Constrain Image Size
cs_CZ: Omezit velikost obrázku

en: Max Width
cs_CZ: Max. šířka

en: Max Height
cs_CZ: Max. výška

en: Empty Image Block.
cs_CZ: Prázdný blok Obrázku.

en: Features an add-on from concrete5.org.
cs_CZ: Vlastnosti doplňku z concrete5.org.

en: Dashboard Featured Add-On
cs_CZ: Doporučený doplněk Administrace

en: Featured Add-On
cs_CZ: Doporučený doplněk

en: This is just an example of how a custom form works.
cs_CZ: Toto je pouze příklad, jak funguje uživatelský formulář.

en: File to include
cs_CZ: Zahrnout soubor

en: Select a form
cs_CZ: Vyberte formulář

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
cs_CZ: Toto je seznam všech souborů nalezených ve složce externích formulářů: %s

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
cs_CZ: Zahrnout externí formuláře na disku a umístit je na stránky.

en: External Form
cs_CZ: Externí formulář

en: You must select a form.
cs_CZ: Musíte vybrat formulář.

en: You must specify an external form.
cs_CZ: Musíte zadat externí formulář.

en: File to Include
cs_CZ: Zahrnout soubor

en: Displays alerts about your concrete5 site and package updates.
cs_CZ: Zobrazí upozornění ohledně aktualizací vašeho webu a balíčků Concerte5.

en: concrete5 Status Messages
cs_CZ: Stavové zprávy concrete5

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
cs_CZ: Nejnovější verze Concrete5 je <strong>%s</strong>. Nyní používáte verzi <strong>%s</strong>.

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
cs_CZ: Máte staženou novou verzi Concrete5, ale ještě jste na ni neaktualizoval/a.

en: There is currently %d add-on update available. | There are currently %d add-on updates available.
cs_CZ[0]: Aktuálně je k dispozici %d aktualizace doplňku.
cs_CZ[1]: Aktuálně je k dispozici %d aktualizace doplňků.
cs_CZ[2]: Aktuálně je k dispozici %d aktualizací doplňků.

en: Empty Page List Block.
cs_CZ: Prázdný blok Seznamu stránek.

en: Page List
cs_CZ: Seznam stránek

en: Please give your RSS Feed a name.
cs_CZ: Prosím pojmenujte RSS kanál.

en: Your RSS feed must have a valid URL, containing only letters, numbers or underscores
cs_CZ: RSS zdroj musí obsahovat platné URL obsahující pouze písmena, číslice a podtržítka.

en: Your RSS feed must have a valid title.
cs_CZ: RSS zdroj musí mít platný název.

en: Your RSS feed must have a valid description.
cs_CZ: RSS zdroj musí mít platný popis.

en: No topic filtering
cs_CZ: Žádné filtrování témat

en: Custom Topic
cs_CZ: Uživatelské téma

en: Related Topic
cs_CZ: Podobné téma

en: Choose topics attribute.
cs_CZ: Vyberte atribut tématu.

en: Allows other blocks like the topic list block to pass search criteria to this page list block.
cs_CZ: Dovolit ostatním blokům jako je blok seznamů témat, aby vyhověl vyhledávacím kritériím v tomto bloku seznamu stránek.

en: Filter by Public Date
cs_CZ: Filtrovat podle veřejného data

en: Before Today
cs_CZ: Do dneška

en: After Today
cs_CZ: Po dnešku

en: Between
cs_CZ: Mezi

en: Days in the Past
cs_CZ: Dny v minulosti

en: Leave 0 to show all past dated pages
cs_CZ: Ponechte 0 pro zobrazení všech stránek do minulosti.

en: Days in the Future
cs_CZ: Dny v budoucnosti

en: Leave 0 to show all future dated pages
cs_CZ: Ponechte 0 pro zobrazení všech stránek do budoucnosti.

en: Other Filters
cs_CZ: Další filtry

en: Featured pages only.
cs_CZ: Pouze doporučené stránky.

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
cs_CZ: (<strong>Poznámka</strong>: Nejprve musíte vytvořit atribut stránky zvaný "is_featured".)

en: Display page aliases.
cs_CZ: Zobrazit aliasy stránky.

en: Ignore page permissions.
cs_CZ: Ignorovat oprávnění stránky.

en: Enable Other Blocks to Filter This Page List.
cs_CZ: Povolit ostatním blokům filtrovat tento seznam stránek.

en: Pagination
cs_CZ: Stránkování.

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
cs_CZ: Zobrazit stránkovací rozhraní, pokud je k dispozici více položek, než je zobrazeno.

en: Beneath this page
cs_CZ: Pod touto stránkou

en: At the current level
cs_CZ: Na stávající úrovni

en: Beneath another page
cs_CZ: Pod jinou stránkou

en: Include all child pages
cs_CZ: Zahrnout všechny podřízené stránky

en: Sort
cs_CZ: Řadit

en: Sitemap order
cs_CZ: Pořadí na mapě webu

en: Most recent first
cs_CZ: Nejprve nejnovější

en: Earliest first
cs_CZ: Nejstaršími počínaje

en: Alphabetical order
cs_CZ: V abecedním pořadí

en: Reverse alphabetical order
cs_CZ: Podle abecedy obráceně

en: Random
cs_CZ: Náhodně

en: Provide RSS Feed
cs_CZ: Přidat RSS kanál

en: RSS Feed can be found here: <a href="%s" target="_blank">%s</a>
cs_CZ: RSS zdroj lze nalézt zde: <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: RSS Feed Title
cs_CZ: Titulek RSS kanálu

en: RSS Feed Description
cs_CZ: Popis RSS kanálu

en: RSS Feed Location
cs_CZ: Umístění RSS zdroje

en: Include Page Name
cs_CZ: Zahrnout název stránky

en: Include Page Description
cs_CZ: Zahrnout popis stránky

en: Display Truncated Description
cs_CZ: Zobrazit zkrácený popis

en: characters
cs_CZ: znaků

en: Include Public Page Date
cs_CZ: Zahrnout veřejné datum stránky

en: This is usually the date the page is created. It can be changed from the page attributes panel.
cs_CZ: Toto je obvykle datum, kdy byla stránka vytvořena. Lze jej změnit na panelu atributů stránky.

en: Display Thumbnail Image
cs_CZ: Zobrazit obrázek náhledu

en: You must create an attribute with the 'thumbnail' handle in order to use this option.
cs_CZ: Před použitím této volby musíte vytvořit atribut s handle 'thumbnail'.

en: Use Different Link than Page Name
cs_CZ: Použít jiný odkaz než název stránky

en: Title of Page List
cs_CZ: Název seznamu stránek

en: Message to Display When No Pages Listed.
cs_CZ: Zpráva zobrazená, pokud nejsou vypsány žádné stránky.

en: Display your images and captions in an attractive slideshow format.
cs_CZ: Zorazit obrázky a popisky ve formě atraktivní prezentace.

en: Image Slider
cs_CZ: Prezentace

en: Slide Duration must be greater than 0.
cs_CZ: Délka trvání snímku musí být větší než 0.

en: Slide Transition Speed must be greater than 0.
cs_CZ: Délka trvání přechodu mezi snímky musí být větší než 0.

en: Slide Duration must be at least 100 ms greater than the Slide Transition Speed.
cs_CZ: Délka trvání snímku musí být aspoň o 100 ms větší než je rychlost přechodu mezi snímky.

en: Slides
cs_CZ: Snímky

en: Add Slide
cs_CZ: Přidat snímek

en: Navigation
cs_CZ: Navigace

en: Arrows
cs_CZ: Šipky

en: Bullets
cs_CZ: Kuličky

en: Slide Duration
cs_CZ: Délka trvání snímku

en: Slide Transition Speed
cs_CZ: Délka trvání přechodu mezi snímky

en: Disable Automatic Slideshow
cs_CZ: Zakázat automatickou prezentaci

en: Pause Slideshow on Hover
cs_CZ: Přerušit prezentaci při najetí myši

en: Maximum Slide Width (0 means no limit)
cs_CZ: Maximální šířka snímku (0 = bez omezení)

en: Collapse Slide
cs_CZ: Sbalit snímek

en: Edit Slide
cs_CZ: Upravit snímek

en: Image Slider disabled in edit mode.
cs_CZ: Komponenta pro rolování obrázků není v režimu úprav dostupná.

en: No Slides Entered.
cs_CZ: Žádné snímky nebyly zadány.

en: Navigate through sibling pages.
cs_CZ: Procházet stránky na stejné úrovni.

en: Next & Previous Nav
cs_CZ: Navigace další/předchozí

en: Up
cs_CZ: Nahoru

en: Next Label
cs_CZ: Následující štítek

en: leave blank to hide
cs_CZ: ponechat prázdné pro skrytí

en: Previous Label
cs_CZ: Předchozí štítek

en: Up Label
cs_CZ: Horní štítek

en: Loop Navigation
cs_CZ: Kruhová navigace

en: Order Pages
cs_CZ: Řadit stránky

en: Chronological
cs_CZ: Chronologicky

en: Reverse Sitemap
cs_CZ: Reverzní mapa webu

en: Reverse Chronological
cs_CZ: Chronologicky odzadu

en: Displays a graph of recent activity on your site.
cs_CZ: Zobrazí graf nedávné aktivity na vašem webu.

en: Site Activity
cs_CZ: Činnost na webu

en: Types to Display
cs_CZ: Zobrazit typy

en: Form Submissions
cs_CZ: Odeslané formuláře

en: Survey Results
cs_CZ: Výsledky ankety

en: New Users
cs_CZ: Noví uživatelé

en: Conversation Messages
cs_CZ: Zprávy v konverzacích

en: Workflow Approvals
cs_CZ: Schválená workflow

en: Site Activity disabled in edit mode.
cs_CZ: Aktivita na webu je v režimu úprav nedostupná.

en: Item
cs_CZ: Položka

en: Number
cs_CZ: Počet

en: Signups
cs_CZ: Nové registrace

en: Approvals
cs_CZ: Schválení

en: Latest
cs_CZ: Nejnovější

en: %s Form | %s Forms
cs_CZ[0]: %s formulář
cs_CZ[1]: %s formuláře
cs_CZ[2]: %s formulářů

en: %s Vote | %s Votes
cs_CZ[0]: %s hlas
cs_CZ[1]: %s hlasy
cs_CZ[2]: %s hlasů

en: %s User | %s Users
cs_CZ[0]: %s uživatel
cs_CZ[1]: %s uživatelé
cs_CZ[2]: %s uživatelů

en: %s Message | %s Messages
cs_CZ[0]: %s zpráva
cs_CZ[1]: %s zprávy
cs_CZ[2]: %s zpráv

en: %s Approval | %s Approvals
cs_CZ[0]: %s schválení
cs_CZ[1]: %s schválení
cs_CZ[2]: %s schválení

en: Incorrect captcha code.
cs_CZ: Nesprávný CAPTCHA kód.

en: You do not have access to submit this form.
cs_CZ: Nemáte přístup odeslat tento formulář.

en: Website Form Submission – %s
cs_CZ: Záznam z webového formuláře – %s

en: You must give this question a name.
cs_CZ: Této otázce musíte přiřadit název.

en: You must choose a valid field type.
cs_CZ: Musíte vybrat platný typ pole.

en: Input Field Types
cs_CZ: Typy vstupních polí

en: Display Text
cs_CZ: Zobrazit text

en: Other Fields
cs_CZ: Ostatní pole

en: Field added successfully.
cs_CZ: Pole bylo úspěšně přidáno.

en: Field updated successfully.
cs_CZ: Pole bylo úspěšně aktualizováno.

en: Fields
cs_CZ: Pole

en: Save Question
cs_CZ: Uložit otázku

en: Store results in a folder:
cs_CZ: Uložit výsledky do složky:

en: Submit Button Label
cs_CZ: Popis tlačítka pro odeslání

en: Set value of Reply-To to Email Field
cs_CZ: Nastavit hodnotu Odpověď na hodnotu pole s emailovou adresou

en: ** Choose Field
cs_CZ: ** Vyberte pole

en: Places a conversation message into a page.
cs_CZ: Vloží na stránku konverzaci zpráv.

en: Conversation Message
cs_CZ: Zpráva konverzace

en: Your subject cannot be empty.
cs_CZ: Předmět nemůže být prázdný.

en: Source & Search
cs_CZ: Zdroj a vyhledávání

en: Enable Search
cs_CZ: Povolit vyhledávání

en: Keyword Search
cs_CZ: Hledání klíčových slov

en: Search by Keywords
cs_CZ: Hledání pomocí klíčových slov

en: Enable Searching by Attributes
cs_CZ: Povolit hledání podle atributů

en: Link to Detail Page
cs_CZ: Odkaz na stránku s detaily

en: You must choose an entity before you can customize its search results.
cs_CZ: Před úpravami výsledků vyhledávání musíte vybrat entitu.

en: Header Background
cs_CZ: Pozadí v hlavičce

en: Header Background (Active Sort)
cs_CZ: Pozadí záhlaví (aktivní řazení)

en: Header Text Color
cs_CZ: Barva textu v hlavičce

en: Table Striping
cs_CZ: Proužkování tabulky

en: Off (all rows the same color)
cs_CZ: Vypnuto (všechny řádky mají stejnou barvu)

en: On (change color of alternate rows)
cs_CZ: Zapnuto (každý druhý řádek má jinou barvu)

en: Alternate Row Background Color
cs_CZ: Barva pozadí každého druhého řádku

en: Advanced Search
cs_CZ: Pokročilé vyhledávání

en: No "%s" entries can be found
cs_CZ: Žádné záznamy "%s" nebyly nalezeny

en: Topic Archives: %s
cs_CZ: Archívy témat: %s

en: Displays a Page's Title
cs_CZ: Zobrazí titul stránky.

en: Page Title
cs_CZ: Titulek

en: Custom Title
cs_CZ: Uživatelský nadpis

en: Override page name with custom title?
cs_CZ: Přepsat název stránky uživatelským nadpisem?

en: Custom Title Text
cs_CZ: Uživatelský text nadpisu

en: Formatting Style
cs_CZ: Styl formátování

en: H1
cs_CZ: Naspis 1

en: H2
cs_CZ: Nadpis 2

en: H3
cs_CZ: Nadpis 3

en: H4
cs_CZ: Nadpis 4

en: H5
cs_CZ: Nadpis 5

en: H6
cs_CZ: Nadpis 6

en: Page Title Filtering
cs_CZ: Filtrování názvu stránky

en: Enable other blocks to filter this page title
cs_CZ: Povolit ostatním blokům filtrovat tento název stránky

en: Tag
cs_CZ: Štítek

en: Topic Text Formatting
cs_CZ: Formátování textu tématu

en: Capitalize all words
cs_CZ: Převést všechna slova na velká písmena

en: Capitalize first word
cs_CZ: Převést na velká písmena první slovo

en: Lowercase
cs_CZ: Malá písmena

en: Tag Text Formatting
cs_CZ: Formátování textu štítku

en: Date Text Formatting
cs_CZ: Formátování data

en: Date Year and Month Format
cs_CZ: Formát roku a měsíce

en: See the formatting options for year and month at %s.
cs_CZ: Více možností formátování roku a měsíce na %s.

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
cs_CZ: Načte, připraví a zobrazí obsah RSS nebo Atom kanálu.

en: RSS Displayer
cs_CZ: Zobrazení RSS

en: Please enter a valid feed address.
cs_CZ: Prosím zadejte platnou adresu kanálu.

en: Please enter the number of items to display.
cs_CZ: Prosím zadejte počet položek k zobrazení.

en: Feed URL
cs_CZ: Adresa kanálu

en: Feed Title
cs_CZ: Titulek kanálu

en: Date Format
cs_CZ: Formát data

en: Custom date/time format
cs_CZ: Uživatelský formát data/času

en: Custom date format
cs_CZ: Uživatelský formát data

en: See the PHP manual
cs_CZ: Viz PHP manuál

en: Items to Show
cs_CZ: Položky k zobrazení

en: Include Summary
cs_CZ: Zahrnout shrnutí

en: Open links in a new window
cs_CZ: Otevírat odkazy v novém okně

en: Displays the value of a page attribute for the current page.
cs_CZ: Zobrazí hodnotu atributu stránky pro aktuální stránku.

en: Page Attribute Display
cs_CZ: Atribut stránky

en: Page Description
cs_CZ: Popis stránky

en: Page Date Created
cs_CZ: Datum vytvoření stránky

en: Page Date Published
cs_CZ: Datum publikování stránky

en: Page Date Modified
cs_CZ: Datum úpravy stránky

en: Display property with formatting
cs_CZ: Zobrazit vlastnost s formátováním

en: - none -
cs_CZ: - žádný -

en: H1 (Heading 1)
cs_CZ: H1 (Nadpis 1)

en: H2 (Heading 2)
cs_CZ: H2 (Nadpis 2)

en: H3 (Heading 3)
cs_CZ: H3 (Nadpis 3)

en: p (paragraph)
cs_CZ: p (odstavec)

en: b (bold)
cs_CZ: b (tučně)

en: address
cs_CZ: adresa

en: pre (preformatted)
cs_CZ: pre (předformátovaný)

en: blockquote
cs_CZ: citace

en: Format of Date Properties
cs_CZ: Formát data

en: See the formatting options at %s.
cs_CZ: Viz možnosti formátování na %s.

en: Delimiter for multiple items
cs_CZ: Oddělovač více položek

en: Comma (",")
cs_CZ: Čárka (",")

en: Comma With Space After (", ")
cs_CZ: Čárka následovaná mezerou (", ")

en: Pipe ("|")
cs_CZ: Svislá čára ("|")

en: Dash ("-")
cs_CZ: Pomlčka ("-")

en: Semicolon (";")
cs_CZ: Střednk (";")

en: Semicolon With Space After ("; ")
cs_CZ: Středník následovaný mezerou ("; ")

en: Newline
cs_CZ: Nový řádek

en: Property to Display:
cs_CZ: Zobrazit vlastnost:

en: Page Values
cs_CZ: Hodnoty stránky

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
cs_CZ: Vloží na stránku YouTube video.

en: YouTube Video
cs_CZ: YouTube video

en: 16:9 (widescreen)
cs_CZ: 16:9 (širokoúhlá obrazovka)

en: Fixed Size (non-responsive)
cs_CZ: Pevná velikost (neresponzivní)

en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

en: Show video information
cs_CZ: Zobrazit informace o videu

en: Show controls
cs_CZ: Zobrazit ovládací prvky

en: Hide YouTube Logo
cs_CZ: Skrýt logo Youtube

en: Progress Bar Color
cs_CZ: Barva indikátoru průběhu

en: Red
cs_CZ: Červená

en: White
cs_CZ: Bílá

en: Playback Options
cs_CZ: Možnosti přehrávání

en: Show related videos when playback ends
cs_CZ: Zobrazit podobná videa po skončení přehrávání

en: Hide annotations by default
cs_CZ: Automaticky skrýt anotace

en: Automatically play
cs_CZ: Automaticky přehrát

en: Loop video
cs_CZ: Přehrát ve smyčce

en: YouTube Video disabled in edit mode.
cs_CZ: YouTube Video je v režimu úprav nedostupné.

en: Empty Auto-Nav Block.
cs_CZ: Prázdný blok Automatické navigace.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
cs_CZ: Vytvořit navigační strom a mapu webu.

en: Auto-Nav
cs_CZ: Automatická navigace

en: Page Order
cs_CZ: Pořadí stránek

en: in their sitemap order.
cs_CZ: podle pořadí na mapě webu

en: with the most recent first.
cs_CZ: nejnovější nejdříve

en: with the earliest first.
cs_CZ: nejstarší nejdříve

en: in alphabetical order.
cs_CZ: v abecedním pořadí

en: in reverse alphabetical order.
cs_CZ: v obráceném abecedním pořadí

en: in reverse sitemap order.
cs_CZ: podle obráceného pořadí na mapě webu

en: Check Page Permissions
cs_CZ: Zkontrolovat oprávnění stránky

en: Display links that may require login.
cs_CZ: Zobrazit odkazy, které mohou vyžadovat přihlášení.

en: Begin Auto Nav
cs_CZ: Začátek automatické navigace

en: at the top level
cs_CZ: na nejvyšší úrovni

en: at the second level
cs_CZ: na druhé úrovni

en: at the third level
cs_CZ: na třetí úrovni

en: at the level above
cs_CZ: o úroveň výše

en: at the current level
cs_CZ: na stávající úrovni

en: At the level below
cs_CZ: o úroveň níže

en: Beneath a particular page
cs_CZ: pod příslušnou stránkou

en: Child Pages
cs_CZ: Podstránky

en: Relevant sub pages.
cs_CZ: Relevantní podstránky

en: Display breadcrumb trail.
cs_CZ: Zobrazovat drobečkovou navigaci

en: Display all.
cs_CZ: Zobrazit všechny

en: Page Levels
cs_CZ: Úrovně stránek

en: Display sub pages to current.
cs_CZ: Zobrazovat podstránky na úroveň současné

en: Display sub pages to current +1.
cs_CZ: Zobrazovat podstránky na úroveň současné +1.

en: Display a custom amount.
cs_CZ: Zobrazit zadané množství.

en: levels
cs_CZ: úrovně

en: Displays conversations on a page.
cs_CZ: Zobrazí konverzace na stránce.

en: Conversation
cs_CZ: Konverzace

en: Display Mode
cs_CZ: Režim zobrazení

en: Threaded
cs_CZ: Seskupit dle vláken

en: Flat
cs_CZ: Plochý

en: Earliest First
cs_CZ: nejstaršími počínaje

en: Most Recent First
cs_CZ: Nejprve nejnovější

en: Highest Rated
cs_CZ: Nejlépe hodnocené

en: Rating
cs_CZ: Hodnocení

en: Enable Comment Rating
cs_CZ: Povolit hodnocení komentářů

en: Paginate Message List
cs_CZ: Stránkovat seznam zpráv

en: No, display all messages.
cs_CZ: Ne, zobrazit všechny zprávy.

en: Yes, display only a sub-set of messages at a time.
cs_CZ: Ano, zobrazit najednou pouze podmnožinu zpráv.

en: Messages Per Page
cs_CZ: Zpráv na stránce

en: Add Message Label
cs_CZ: Přidat šítek zprávy

en: Enable Posting
cs_CZ: Povolit příspěvky

en: Yes, this conversation accepts messages and replies.
cs_CZ: Ano, tato konverzace má povoleny zprávy a odpovědi.

en: Display Posting Form
cs_CZ: Zobrazit formulář příspěvku

en: Top
cs_CZ: Nahoře

en: Bottom
cs_CZ: Dole

en: Use Site Default.
cs_CZ: Použít výchozí nastavení webu.

en: Time elapsed since post.
cs_CZ: Čas uplynulý od zaslání příspěvku.

en: File Attachment Management
cs_CZ: Správa příloh souborů

en: Note: Entering values here will override global conversations file attachment settings for this block if you enable Attachment Overrides for this Conversation.
cs_CZ: Poznámka: Zde zadané hodnoty přepíší globální nastavení týkající se příloh konverzací pro tento blok, pokud povolíte volbu Přepsat nastavení pro přílohy konverzace.

en: Enable Attachment Overrides
cs_CZ: Povolit přepsání příloh

en: Override Global Settings
cs_CZ: Přepsat globální nastavení

en: Loading Conversation
cs_CZ: Konverzace se načítá

en: Video Files
cs_CZ: Videosoubory

en: Video Placeholder Image
cs_CZ: Zástupný obrázek pro video

en: Choose Video Placeholder Image (Optional)
cs_CZ: Vyberte zástupný obrázek pro video (volitelné)

en: Choose Video File
cs_CZ: Vybrat video soubor

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports WebM, Ogg, and Quicktime/MPEG4 formats.
cs_CZ: Vloží nahrané video na stránku. Podporovány jsou formáty WebM, Ogg a Quicktime/MPEG4.

en: Video Player
cs_CZ: Přehrávač videa

en: Choose WebM Video File
cs_CZ: Vyberte video ve formátu WebM

en: Content disabled in edit mode.
cs_CZ: V režimu úprav není obsah dostupný.

en: No Video Files Selected.
cs_CZ: Nebyl vybrán žádný video soubor.

en: Check Automated Groups
cs_CZ: Zkontrolovat automatické skupiny

en: Automatically add users to groups and assign badges.
cs_CZ: Automaticky přidat uživatele do skupin a přiřadit jim odznaky.

en: Active users updated.
cs_CZ: Aktivní uživatelé byli aktualizováni.

en: Generate the sitemap.xml file
cs_CZ: Vygenerovat soubor sitemap.xml.

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
cs_CZ: Vygeneruje soubor sitemap.xml, který používají vyhledávače k procházení vašeho webu.

en: The file %s is not writable
cs_CZ: Do souboru %s nelze zapisovat

en: Cannot open file %s
cs_CZ: Soubor %s nelze otevřít

en: Error writing to file %s
cs_CZ: Chyba při zápisu do souboru %s

en: %1$s file saved (%2$d pages).
cs_CZ: %1$s soubor uložen (%2$d stránek).

en: Index Search Engine - Updates
cs_CZ: Indexovací stroj - Aktualizace

en: Index Search Engine - All
cs_CZ: Indexovací stroj - Vše

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
cs_CZ: Vyprázdní vyhledávací index a reindexuje všechny stránky.

en: Process Email Posts
cs_CZ: Zpracovat e-mailové příspěvky

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
cs_CZ: Kontroluje e-mailový účet a stahuje z něj soukromé zprávy.

en: Remove Old Page Versions
cs_CZ: Odstranit staré verze stránek

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
cs_CZ: Odstraní vše kromě 10 posledních verzí každé stránky.

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
cs_CZ: Všechny stránky byly zpracovány. Příští spuštění začne od začátku.

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
cs_CZ[0]: %1$d verzí smazáno z %2$d stránky (%3$s)
cs_CZ[1]: %1$d verzí smazáno ze %2$d stránek (%3$s)
cs_CZ[2]: %1$d verzí smazáno z %2$d stránek (%3$s)

en: Update Gatherings
cs_CZ: Aktualizovat sbírky

en: Loads new items into gatherings.
cs_CZ: Nahraje do sbírek nové položky.

en: Sign Out
cs_CZ: Odhlásit

en: Un-Subscribe
cs_CZ: Odhlásit odběr

en: Subscribe to Conversation
cs_CZ: Přihlásit se do konvezace.

en: Adding new posts is disabled for this conversation.
cs_CZ: U této konverzace je zakázáno přidávat příspěvky.

en: You must <a href="%s">sign in</a> to post to this conversation.
cs_CZ: Musíte se <a href="%s">přihlásit</a> abyste mohli přispívat do této konverzace.

en: You do not have permission to post this to conversation.
cs_CZ: Nemáte oprávnění přispívat do této konverzace.

en: Full Name
cs_CZ: Plné jméno

en: Website
cs_CZ: Web

en: This message is pending approval by a moderator.
cs_CZ: Tato zpráva čeká na schválení moderítorem.

en: Flag As Spam
cs_CZ: Označit jako spam

en: %d Message | %d Messages
cs_CZ[0]: %d zpráva
cs_CZ[1]: %d zprávy
cs_CZ[2]: %d zpráv

en: Delete Message
cs_CZ: Smazat zprávu

en: Remove this message? Replies to it will not be removed.
cs_CZ: Smazat tuto zprávu? Odpovědi na ni zůstanou zachovány.

en: Delete Attachment
cs_CZ: Smazat přílohu

en: No messages in this conversation.
cs_CZ: Konverzace neobsahuje žádné zprávy.

en: Load More
cs_CZ: Více ...

en: Share message URL on Twitter.
cs_CZ: Sdílet URL zprávy na Twitteru

en: Share message URL on Facebook.
cs_CZ: Sdílet URL zprávy na Facebooku.

en: Get message URL.
cs_CZ: Získat URL zprávy.

en: Root Path
cs_CZ: Kořenová cesta

en: Example: %ssome/path
cs_CZ: Příklad: %snejaka/cesta

en: Relative Path
cs_CZ: Relativní cesta

en: Save and Exit
cs_CZ: Uložit a ukončit

en: Edit Form Control
cs_CZ: Upravit prvek formuláře

en: Delete this control? This cannot be undone.
cs_CZ: Smazat tento ovládací prvek? (Akci nelze vrátit zpět.)

en: Unable to load block into composer. You must edit this content from within the context of the page.
cs_CZ: Nelze načíst blok do Editoru. Tento obsah musíte upravit v kontextu stránky.

en: Page Type Name
cs_CZ: Název typu stránky

en: Page Type Handle
cs_CZ: Handle typu stránky

en: Default Page Template
cs_CZ: Výchozí šablona stránky

en: Launch in Composer?
cs_CZ: Spustit Editor?

en: Is this page type frequently added?
cs_CZ: Je tento typ stránky přidáván často?

en: Frequently added page types are always visible in the Pages panel.
cs_CZ: Často přidávané typy stránek jsou v panelu stránky vždy viditelné.

en: Allowed Page Templates
cs_CZ: Povolené šablony stránky

en: Selected Page Templates
cs_CZ: Vybrané šablony stránky

en: Everything But Selected
cs_CZ: Vše kromě vybraných

en: Publish Method
cs_CZ: Zveřejnit metodu

en: This page will be published beneath "%s."
cs_CZ: Tato stránka bude publikována pod "%s".

en: This page will be published beneath <a href="%s">%s</a>.
cs_CZ: Tato stránka bude publikována pod <a href="%s">%s</a>.

en: Sitemap Pop-Up
cs_CZ: Vyskakovací okno mapy webu

en: In-Page Sitemap
cs_CZ: Vložená mapa webu

en: Selector Form Factor
cs_CZ: Výběr

en: Display Pages Beneath Page
cs_CZ: Zobrazit stránky pod stránkou

en: ** Choose a page type
cs_CZ: ** Vyberte typ stránky

en: Select Menu
cs_CZ: Vybrat menu

en: Publish Beneath Pages of Type
cs_CZ: Publikovat stránky pod stránkou

en: Publish Beneath Page
cs_CZ: Publikovat pod stránkou

en: Items Selected
cs_CZ: Vybrané položky

en: Edit Properties
cs_CZ: Upravit vlastnosti

en: Reset Search
cs_CZ: Resetovat vyhledávání

en: ** Options
cs_CZ: ** Volby

en: Every Day
cs_CZ: Každý den

en: Every Week
cs_CZ: Každý týden

en: Every Month
cs_CZ: Každý měsíc

en: All Day
cs_CZ: Celý den

en: Repeat Event
cs_CZ: Opakovat událost

en: Repeats
cs_CZ: Opakování

en: Repeat every
cs_CZ: Opakovat každý

en: days
cs_CZ: dní

en: Repeat By
cs_CZ: Opakovat

en: Day of Month
cs_CZ: Den v měsíci

en: Day of Week
cs_CZ: Den v týdnu

en: The last
cs_CZ: Poslední

en: Sunday
cs_CZ: Neděle

en: Monday
cs_CZ: Pondělí

en: Tuesday
cs_CZ: Úterý

en: Wednesday
cs_CZ: Středa

en: Thursday
cs_CZ: Čtvrtek

en: Friday
cs_CZ: Pátek

en: Saturday
cs_CZ: Sobota

en: months
cs_CZ: měsíců

[ctx: Date]
en: On
cs_CZ: Zapnuto

en: weeks
cs_CZ: týdnů

en: Starts On
cs_CZ: Zahájit

en: Ends
cs_CZ: Ukončit

en: Time Zone: %s
cs_CZ: Časová zóna: %s

en: Schedule
cs_CZ: Naplánovat

en: Page Properties
cs_CZ: Vlastnosti stránky

en: User Attribute Options
cs_CZ: Volby uživatelských atributů

en: Public Display
cs_CZ: Veřejné zobrazení

en: Displayed in Public Profile.
cs_CZ: Zobrazováno ve veřejném profilu.

en: Displayed on Member List.
cs_CZ: Zobrazit v seznamu členů

en: Editable in Profile.
cs_CZ: Lze upravit v profilu.

en: Editable and Required in Profile.
cs_CZ: Lze upravit. Povinné pro profil.

en: Registration
cs_CZ: Registrace

en: Show on Registration Form.
cs_CZ: Zobrazit v registračním formuláři.

en: Require on Registration Form.
cs_CZ: Povinný v registračním formuláři.

en: %s: Basic Details
cs_CZ: %s: Základní údaje

en: Set
cs_CZ: Nastavit

en: Searchable
cs_CZ: Hledatelný

en: Content included in search index.
cs_CZ: Obsah zahrnout do vyhledávacího indexu.

en: Field available in advanced search.
cs_CZ: Pole k dispozici v pokročilévm vyhledávání.

en: Are you sure you want to delete this attribute? This cannot be undone.
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento atribut? Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Delete Attribute
cs_CZ: Smazat atribut

en: Manage Sets
cs_CZ: Správa sad

en: Are you sure you want to remove this attribute?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit tento atribut?

en: Content included in "Keyword Search".
cs_CZ: Obsah je zahrnut ve "Vyhledávání klíčových slov".

en: Field available in "Advanced Search".
cs_CZ: Pole k dispozici v "Pokročílém vyhledávání".

en: Content included in sitewide page search index.
cs_CZ: Zahrnout obsah do globálního vyhledávacího indexu.

en: Field available in Dashboard Page Search.
cs_CZ: Pole bude k dispozici ve vyhledávání stránek v Administraci.

en: Content included in file search index.
cs_CZ: Obsah zahrnut do vyhledávacího indexu souborů.

en: Field available in File Manager Search.
cs_CZ: Pole k dispozici ve vyhledávání ve Správci souborů.

en: Content included in user keyword search.
cs_CZ: Obsah zahrnut do vyhledávání klíčových slov uživatele.

en: Field available in Dashboard User Search.
cs_CZ: Pole bude k dispozici ve vyhledávání uživatelů v Administraci.

en: Choose Columns
cs_CZ: Vyberte sloupce

en: Standard Properties
cs_CZ: Standardní atributy

en: Column Order
cs_CZ: Pořadí sloupců

en: Click and drag to change column order.
cs_CZ: Kliknutím a přetažením změníte pořadí sloupců.

en: Sort By
cs_CZ: Seřadit podle pole

en: Default Column
cs_CZ: Výchozí sloupec

en: Direction
cs_CZ: Umístění

en: Ascending
cs_CZ: Vzestupně

en: Descending
cs_CZ: Sestupně

en: Learn the basics.
cs_CZ: Naučte se základy.

en: Use the toolbar
cs_CZ: Použití nástrojové lišty

en: Watch Video
cs_CZ: Spustit video

en: Run Guide
cs_CZ: Spustit průvodce

en: Add & Change Content
cs_CZ: Přidávání a změna obsahu

en:  Change Content
cs_CZ: Upravit obsah

en: Guide: Add Content
cs_CZ: Průvodce: Přidání obsahu

en: Add a page
cs_CZ: Přidání stránky

en: Personalize your site
cs_CZ: Personalizace vašeho webu

en: Cleanup and organize your site
cs_CZ: Čištění a organizace vašeho webu

en: More help.
cs_CZ: Další nápověda.

en: Finally, <a href="%s" target="_blank">the forum</a> is full of helpful community members that make concrete5 so great.
cs_CZ: A konečně, <a href="%s" target="_blank">na fóru</a> je k dispozici komunita uživatelů pomáhajících Concrete5 zdokonalovat.

en: Preview Image
cs_CZ: Náhled obrázku

[ctx: Authored]
note: %s is the name of the author
en: by %s
cs_CZ: o %s

en: Read More
cs_CZ: Více

en: Full Article
cs_CZ: Celý článek

en: Limit By Page Type
cs_CZ: Omezit pode typu stránek

en: Twitter User
cs_CZ: Uživatel Twitteru

en: Edit Gathering Template
cs_CZ: Upravit šablonu sbírky

en: Edit %s Template
cs_CZ: Upravit šablonu %s

en: Delete Item
cs_CZ: Smazat položku

en: Delete Tile
cs_CZ: Smazat dlaždici

en: Filter Sets
cs_CZ: Filtrovat sady

en: Public Set.
cs_CZ: Veřejná sada.

en: URL to File
cs_CZ: URL souboru

en: Dashboard File Manager
cs_CZ: Správce souborů

en: Page Added To
cs_CZ: Stránka přidána do

en: Invalid file dimensions, please rescan this file.
cs_CZ: Neplatné rozměry souboru, proskenujte prosím tento soubor znovu.

en: Unknown error retrieving thumbnails, please rescan this file.
cs_CZ: Při načítání náhledů došlo k neznámé chybě, proskenujte prosím tento soubor znovu.

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
cs_CZ: Přidal/a <strong>%s</strong> %s

en: Upload Files
cs_CZ: Nahrát soubory

en: You do not have access to the group search.
cs_CZ: Nemáte přístup do vyhledávání skupin.

en: Favorites
cs_CZ: Oblíbené

en: Logged in as <a href="%s">%s</a>
cs_CZ: Přihlášen/a jako <a href="%s">%s</a>

en: Sign Out.
cs_CZ: Odhlášení

en: Page Settings
cs_CZ: Nastavení stránky

en: Mobile Preview
cs_CZ: Mobilní náhled

en: Delete Page
cs_CZ: Smazat stránku

en: Mark Email as Valid
cs_CZ: Označit e-mail jako platný

en: Send Private Message
cs_CZ: Zaslat soukromou zprávu

en: Deactivate User
cs_CZ: Deaktivovat uživatele

en: Activate User
cs_CZ: Aktivovat uživatele

en: Sign in As User
cs_CZ: Přihlásit se jako uživatel

en: Order &amp; Group
cs_CZ: Řazení a skupina

en: Example: %first_name% %last_name%
cs_CZ: Například: %jmeno% %prijmeni%

en: New %s
cs_CZ: Nový %s

en: Edit Control
cs_CZ: Upravit ovládac prvek

en: Are you sure you want to delete this control? This cannot be undone.
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento ovládací prvek? Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Customize Search/Listing
cs_CZ: Upravit vyhledávání/výpis

[ctx: Express]
note: %s is an entity name
en: View %s Entries
cs_CZ: Zobrazit %s záznamů

en: Grouped by Set
cs_CZ: Seskupeno dle sad

en: In One List
cs_CZ: V jednom seznamu

en: No attributes defined.
cs_CZ: Nejsou definovány žádné atributy.

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
cs_CZ: Integrace s Tržištěm je v konfiguračním souboru zakázána.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
cs_CZ: Hlavní URL vašeho webu neodpovídá registracované instanci webu. Klikněte níže pro opětovné ověření.

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
cs_CZ: Nelze se připojit na stránku vašeho projektu. Vaše databáze obsahuje token Tržiště, který Concrete5 nemůže ověřit.

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
cs_CZ: Chyba během připojování ke komunitě Conrete5. Zkontrolujte prosím, že je k dispozici cURL a další požadované knihovny.

en: Your project page URL is:
cs_CZ: URL stránky vašeho projektu je:

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
cs_CZ: Nastavení stránky projektu pro váš web na concrete5.org je jednoduché, bezpečné a přináší následující výhody:

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
cs_CZ: Automaticky instalovat doplňky a motivy kliknutím myši.

en: Ensure your software is up to date and stable.
cs_CZ: Ujistěte se, že váš software je aktuální a stabilní.

en: Get support from developers.
cs_CZ: Získat podporu od vývojářů.

en: And much more!
cs_CZ: A mnohem více!

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
cs_CZ: Zabere to jen chvíli a nemusíte ani opouštět váš web.

en: Re-connect to Community
cs_CZ: Znovu připojit ke Komunitě

en: View Original Image
cs_CZ: Zobrazit původní obrázek

en: Workflow Access
cs_CZ: Přístup k Workflow

en: Last Action
cs_CZ: Poslední akce

en: Current Status
cs_CZ: Aktuální stav

en: Click for history.
cs_CZ: Klikněte pro historii.

en: There is nothing currently waiting for you.
cs_CZ: Momentálně na vás nic nečeká.

en: Coming soon.
cs_CZ: Již brzy!

en: Request Type
cs_CZ: Typ požadavku

en: Workflow Basics
cs_CZ: Základní Workflow

en: Are you sure you want to remove this workflow?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit toto workflow?

en: Delete Workflow
cs_CZ: Smazat workflow

en: When should guests be able to view this block?
cs_CZ: Mohou hosté zobrazovat tento blok?

en: Permissions for this node are currently inherited from <strong>%s</strong>.
cs_CZ: Oprávnění pro tento uzel jsou aktuálně děděna z <strong>%s</strong>.

en: Override Permissions
cs_CZ: Přenastavit oprávnění

en: Permissions for this node currently override its parents' permissions.
cs_CZ: Oprávnění pro tento uzel aktuálně přepisují rodičovská oprávnění.

en: The following area permissions are inherited from a parent area.
cs_CZ: Následující oprávnění oblasti jsou děděna z rodičovské oblasti.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
cs_CZ: Následující oprávnění oblasti jsou zděděna z oblasti nastavené v <strong>%s</strong> jako výchozí.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
cs_CZ: Následující oprávnění oblasti jsou zděděny z oblasti nastavené v

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
cs_CZ: Následující oprávnění oblasti jsou zděděny z oprávnění stránky.

en: Permissions for this area currently override those of the page.
cs_CZ: Oprávnění této oblasti momentálně překrývají oprávnění stránky.

en: Revert to Page Permissions
cs_CZ: Vrátit zpět na oprávnění stránky

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
cs_CZ: Oprávnění pro tento blok jsou momentálně závislé na oblasti obsahující tento blok.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
cs_CZ: Oprávnění pro tento blok momentálně překrývají oprávnění oblasti a stránky.

en: Revert to Area Permissions
cs_CZ: Vrátit zpět na oprávnění oblasti.

en: Permissions for this file are currently dependent on its folder and global file permissions.
cs_CZ: Oprávnění pro tento soubor jsou momentálně závislé na složce a globálních oprávněních pro soubory.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
cs_CZ: Oprávnění tohoto souboru momentálně překrývají nastavení sad a globální oprávnění.

en: Revert to Folder and Global Permissions
cs_CZ: Vrátit na oprávnění složky a globální oprávnění

en: Who can add what?
cs_CZ: Kdo může co přidat?

en: All Block Types
cs_CZ: Všechny typy bloků

en: Who can't add what?
cs_CZ: Kdo nemůže co přidat?

en: No Block Types
cs_CZ: Žádné typy bloků

en: No users or groups selected.
cs_CZ: Nebyly vybráni žádní uživatelé ani skupiny.

en: New Message Approval
cs_CZ: Schválení nové zprávy

en: No access entities selected.
cs_CZ: Nebyly vybrány žádné přístupové entity.

en: All File Types
cs_CZ: Všechny typy souborů

en: No File Types
cs_CZ: Žádné typy souborů

en: All Page Types
cs_CZ: Všechny typy stránek

en: Allow External Links
cs_CZ: Povolit externí odkazy

en: No Page Types
cs_CZ: Žádné typy stránek

en: Who can assign what?
cs_CZ: Kdo může co přiřadit?

en: Who can't assign what?
cs_CZ: Kdo nemůže co přiřadit?

en: No Groups
cs_CZ: Žádné skupiny

en: Who can edit what?
cs_CZ: Kdo může co upravovat?

en: All Attributes
cs_CZ: Všechny atributy

en: Short Description
cs_CZ: Krátký popis

en: Owner
cs_CZ: Vlastník

en: Public Date/Time
cs_CZ: Datum/čas zveřejnění

en: Who can't edit what?
cs_CZ: Kdo nemůže co upravovat?

en: No Page Attributes
cs_CZ: Žádné atributy stránky

en: Who can set what?
cs_CZ: Kdo může co nastavit?

en: All Themes
cs_CZ: Všechny motivy

en: Who can't set what?
cs_CZ: Kdo nemůže co nastavit?

en: No Themes
cs_CZ: Žádné motivy

en: Avatar
cs_CZ: Miniatura

en: No Attributes
cs_CZ: Žádné atributy

en: Users/Groups Receiving Notifications
cs_CZ: Uživatelé/skupiny odebírající upozornění

en: All Subscriptions
cs_CZ: Všechny odběry

en: Users/Groups Excluded from Notifications
cs_CZ: Uživatelé/skupiny vyřazení z odběru upozornění

en: No Subscriptions
cs_CZ: Žádné odběry

en: Who can view what?
cs_CZ: Kdo co může zobrazit?

en: Who can't view what?
cs_CZ: Kdo co nemůže zobrazit?

en: Paste
cs_CZ: Vložit

en: Attach Workflow to this Permission
cs_CZ: Připojit workflow k tomuto oprávnění

[ctx: Start date]
en: From
cs_CZ: Od

[ctx: End date]
en: To
cs_CZ: Do

en: Repeat...
cs_CZ: Opatkovat...

en: Included Users/Groups
cs_CZ: Zahrnuté skupiny/uživatelé

en: Included Users/Groups with timed permissions
cs_CZ: Zahrnuté skupiny/uživatelé s časovými oprávněními

en: Excluded Users/Groups
cs_CZ: Vyjmuté skupiny/uživatelé

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
cs_CZ: Vyjmuté skupiny/uživatelé s časovými oprávněními

en: Custom Options saved.
cs_CZ: Uživatelské volby byly uloženy.

en: Workflow Options saved.
cs_CZ: Nastavení workflow bylo uloženo.

en: User/Group Removed
cs_CZ: Skupina/uživatel byl(a) odstraněn(a).

en: User/Group Added
cs_CZ: Skupina/uživatel byl(a) přidán(a)

en: ** Choose %s
cs_CZ: ** Zvolit %s

en: No entity found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná entita.

en: Edit Area Design
cs_CZ: Upravit design oblasti

en: Area Permissions
cs_CZ: Oprávnění oblasti

en: Edit Container Layout
cs_CZ: Upravit layout kontejneru

en: Edit Layout Design
cs_CZ: Upravit desing layoutu

en: Save Layout as Preset
cs_CZ: Uložit layout jako předvolbu

en: Manage Presets
cs_CZ: Správa předvoleb

en: Permission on
cs_CZ: Oprávnění k

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
cs_CZ: Blok %s s názvem <strong>%s</strong> v oblasti <strong>%s</strong>.

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
cs_CZ: <strong>Blok %s</strong> v oblasti <strong>%s</strong>.

en: Entire Page
cs_CZ: Celá stránka

en: Nobody
cs_CZ: Nikdo

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
cs_CZ: Přiřazeno <strong>%s</strong>.

en: No timed permission assignments
cs_CZ: Žádná časově omezená oprávnění

en: No Repeat
cs_CZ: Neopakovat

en: Horizontally
cs_CZ: Horizontálně

en: Vertically
cs_CZ: Vertikálně

en: Horizontally & Vertically
cs_CZ: Horizontálně a vertikálně

en: Contain
cs_CZ: Obsah

en: Cover
cs_CZ: Pokrýt (cover)

en: Left Top
cs_CZ: Vlevo nahoře

en: Left Center
cs_CZ: Vlevo uprostřed

en: Left Bottom
cs_CZ: Vlevo dole

en: Center Top
cs_CZ: Nahoře uprostřed

en: Center Center
cs_CZ: Uprostřed

en: Center Bottom
cs_CZ: Dole uprostřed

en: Right Top
cs_CZ: Vpravo nahoře

en: Right Center
cs_CZ: Vpravo uprostřed

en: Right Bottom
cs_CZ: Vpravo dole

en: Solid
cs_CZ: Čára

en: Dotted
cs_CZ: Tečkovaný

en: Dashed
cs_CZ: Čárkovaný

en: Double
cs_CZ: Dvojitý

en: Groove
cs_CZ: Příkop (groove)

en: Ridge
cs_CZ: Val (ridge)

en: Inset
cs_CZ: Ďolík (inset)

en: Outset
cs_CZ: Návrší (outset)

en: Text Size and Color
cs_CZ: Velikost a barva textu

en: Text Color
cs_CZ: Barva textu

en: Link Color
cs_CZ: Barva odkazu

en: Base Font Size
cs_CZ: Základní velikost písma

en: Background Color and Image
cs_CZ: Obrázek a barva pozadí

en: Background
cs_CZ: Pozadí

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Borders
cs_CZ: Okraje

en: Border
cs_CZ: Rámeček

en: Style
cs_CZ: Styl

en: Margin and Padding
cs_CZ: Vnější a vnitřní okraje (margin, padding)

en: Padding
cs_CZ: Vnitřní okraje (padding)

en: Margin
cs_CZ: Vnější okraje (margin)

en: Shadow and Rotation (CSS3)
cs_CZ: Stín a rotace (CSS3)

en: Shadow
cs_CZ: Stín

en: Horizontal Position
cs_CZ: Horizontální pozice

en: Vertical Position
cs_CZ: Vertikální pozice

en: Blur
cs_CZ: Rozmazání

en: Spread
cs_CZ: Roztažení

en: Rotate
cs_CZ: Rotace

en: Rotation (in degrees)
cs_CZ: Rotace (ve stupních)

en: Device Visibility
cs_CZ: Viditelnost na zařízení

en: Hide the current content on a particular type of device. Un-check a device below to hide the content.
cs_CZ: Skrýt aktuální obsah na konkrétním typu zařízení. Pro skrytí obsahu odškrtněte zařízení níže.

en: Custom CSS Classes, Block Name, Custom Templates and Reset Styles
cs_CZ: Uživatelské CSS třídy, názvy bloků, uživatelské šablony a reset stylů

en: None selected
cs_CZ: Není nic vybráno

en: Custom Class
cs_CZ: Uživatelská třída

en: Custom ID
cs_CZ: Uživatelské ID

en: Block Container Class
cs_CZ: Třída kontejneru bloku

en: Default Setting
cs_CZ: Výchozí nastavení

en: Disable Grid Container
cs_CZ: Zakázat grid kontejner

en: Enable Grid Container
cs_CZ: Povolit grid kontejner

en: Clear Styles
cs_CZ: Vymazat styly

en: Edit this Page
cs_CZ: Upravit tuto stránku

[ctx: toolbar]
en: Exit Edit Defaults
cs_CZ: Opustit úpravy výchozích nastavení

en: Exit Edit Mode
cs_CZ: Ukončit režim úprav

[ctx: toolbar]
en: Exit Edit Mode
cs_CZ: Ukončit režim úprav

en: Edit This Page
cs_CZ: Upravit tuto stránku

[ctx: toolbar]
en: Edit Mode
cs_CZ: Režim úprav

en: Composer, Page Design, Location, Attributes and Settings
cs_CZ: Editor, design stránek, umístění, atributy a nastavení

en: Page Design, Location, Attributes and Settings
cs_CZ: Vzhled stránky, její umístění a další nastavení

[ctx: toolbar]
en: Composer
cs_CZ: Editor

[ctx: toolbar]
en: Page Settings
cs_CZ: Nastavení stránky

en: Add Content to The Page
cs_CZ: Přidat na stránku obsah

[ctx: toolbar]
en: Add Content
cs_CZ: Přidat obsah

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
cs_CZ: Běží na <a href="%s">Concrete5</a>.

en: Dashboard – Change Site-wide Settings
cs_CZ: Nastavení a adminitrace celého webu

[ctx: toolbar]
en: Dashboard
cs_CZ: Administrace

[ctx: toolbar]
en: Sign Out
cs_CZ: Odhlásit

en: Add Pages and Navigate Your Site
cs_CZ: Přidat další stránky a procházet celý web

[ctx: toolbar]
en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Editing Unavailable.
cs_CZ: Úpravy nejsou k dispozici.

en: %s is currently editing this page.
cs_CZ: %s momentálně upravuje tuto stránku.

en: View/Edit Original
cs_CZ: Zobrazit/upravit originál

en: Remove Alias
cs_CZ: Odstranit alias

en: Page Alias.
cs_CZ: Alias stránky.

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
cs_CZ: Tato stránka je aliasem stránky, která se zobrazuje jinde.

en: Page Draft.
cs_CZ: Koncept stránky.

en: This is an un-published draft.
cs_CZ: Toto je nepublikovaný koncept.

en: Approve Version
cs_CZ: Schválit verzi

en: Page is Pending Approval.
cs_CZ: Stránka čeká na schválení.

en: This page is newer than what appears to visitors on your live site.
cs_CZ: Tato stránka je novější než obsah dostupný návštěvníkům webu.

note: %1$s is a date, %2$s is a time
en: This version of the page is scheduled to be published on %1$s at %2$s.
cs_CZ: Zveřejnění této verze stránky je naplánováno na %1$s v %2$s.

en: Publish Pending.
cs_CZ: Čeká na zveřejnění.

[ctx: toolbar]
en: Return to Website
cs_CZ: Zpět na web

en: Photo Credit:
cs_CZ: Autor fotky:

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5" rel="nofollow">concrete5</a> CMS.
cs_CZ: Vytvořeno pomocí <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5" rel="nofollow">Concrete5</a> CMS.

en: 403 Error
cs_CZ: Chyba 403

en: 404 Error
cs_CZ: Chyba 404

en: Page not found.
cs_CZ: Stránka nebyla nalezena.

en: Elemental
cs_CZ: Základní

en: Elegant, spacious theme with support for blogs, portfolios, layouts and more.
cs_CZ: Elegantní, prostorný motiv s podporou pro blogy, portfolia, layouty atd.

en: Title Thin
cs_CZ: Tenký titulek

en: Title Caps Bold
cs_CZ: Tučná velká písmena titulku

en: Title Caps
cs_CZ: Velká písmena titulku

en: Image Caption
cs_CZ: Titulek obrázku

en: Standard Button
cs_CZ: Standardní tlačítko

en: Success Button
cs_CZ: Tlačítko úspěchu

en: Primary Button
cs_CZ: Primární tlačítko

en: &lt; Back to Home
cs_CZ: <Zpět na domovskou stránku

en: Save Positioning
cs_CZ: Uložit rozmístění

en: Edit Page
cs_CZ: Upravit stránku

en: Most Popular
cs_CZ: Nejoblíbenější

en: Recent
cs_CZ: Poslední

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Skill Level
cs_CZ: Úroveň zkušeností

en: The stack contains invalid block types.
cs_CZ: Zásobník obsahuje neplatné typů bloků.

en: Invalid stack.
cs_CZ: Neplatný zásobník.

en: Access to block denied
cs_CZ: Přístup k bloku odepřen

en: Invalid block.
cs_CZ: Neplatný blok.

[ctx: PresetName]
en: Blue Sky
cs_CZ: Modré nebe

[ctx: PresetName]
en: Sunrise
cs_CZ: Úsvit

[ctx: PresetName]
en: Night Road
cs_CZ: Noční silnice

[ctx: PresetName]
en: Royal
cs_CZ: Královský
